Google reklam filtreleme özelliğini Chrome’a getiriyor

Date:

Reklamlar bazı sitelerin ayakta durması için tek gelir kaynağı olsa da son zamanlarda kullanıcılar reklamlardan rahatsızlık duymakta ve onlarla mücadele etmeye çalışmakta.

Perşembe günü Google, Chrome tarayıcısına 2018’in başında kendi reklam engelleyicisini ekleyeceğini duyurdu. Google hangi reklamları engelleyeceğini belirlemek için reklam verenler gurubu Coalition for Better Ads tarafından oluşturulan mevcut standartların izinden gitmeyi planlıyor.

Coalition for Better Ads’in şüpheli gördüğü arasında reklamlar pop-up’lar, tam ekran reklamlar ve otomatik oynatılan videolar yer alıyor. Google’ın yapmış olduğu duyuruda akıllı reklam engelleme çoğu kullanıcının internet deneyimleri dikkate alarak oluşturulduğunu söylüyor.

Google yapmış olduğu açıklamada: “Gerçek şu ki, insanların internette müziğin beklenmedik bir zamanda aniden açılması veya herhangi bir sayfada içeriği görmek için 10 saniye beklemek zorunda kalmaları gibi rahatsız edici reklamlarla karşılaşması çok yaygın. Bunlar sinir bozucu durumlar ve bu da bazı kişilerin tüm reklamları engellemesine neden oluyor. Böylece içerik oluşturucuları finanse etmek için kötü bir durum oluşuyor.

Yayıncılar yeni standartlara göre hangi reklamların ihlale yol açabileceğini öğrenmek için Google’ın Reklam Deneyimi Raporu’na göz atabilirler.

Reklamalar bazı sitelerin ayakta durması için tek gelir kaynağı olsa da son zamanlarda kullanıcılar reklamlardan rahatsızlık duymakta ve onlarla mücadele etmeye çalışmakta.

Ayrıca Google reklam filtreleme aracını diğer Google hizmetleriyle de eşleştirmeyi planlıyor. Yayıncılar bu özellik sayesinde üçüncü parti reklam engelleyicisini kullananlara, reklamsız gezinmeleri için küçük bir ücret ödemeye teşvik eden bir mesaj gösterebilir.

Google bu adımıyla kullanıcılar, yayıncılar ve reklam verenler arasında reklama yönelik değişen tutumu yansıtıyor. Reklamlar, site sahiplerinin sitelerini finanse etmeleri için gelir elde etmenin önemli bir yolu olmasına rağmen, içerik tüketicisini giderek daha fazla rahatsız ediyor.

Eskiden kullanıcılar reklamlarla uğraşmak zorunda kalıyorlardı ama şimdi reklam engelleyiciler sayesinde reklamları engelleyebiliyorlar. Google’ın, Chrome’a ekleyeceği reklam filtresi sayesinde rahatsız edici reklamlar filtrelenecek veya devre dışı bırakılacak.

Yani sözün kısası Google ekleyeceği reklam filtresi tam olarak reklam engelleyici değil reklamları filtreleyen bir özellik olacak.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...