Google, Trump’ın göçmenlik yasasına karşılık personellerini geri çağırıyor

Date:

Google’ın CEO’su Sundar Pichai, çalışanların Amerika’ya acilen geri gelmelerini istedi

Amerikan Başkanı’nın imzaladığı göçmenlik yasası, çalışma izni olan yetenekli göçmenlerin bulunduğu teknoloji endüstrisi için kötü sonuçlar doğurabilir. Google yöneticisi, yabancı ülkelerden gelen çalışanlarını ilgilendiren bir bildiri yayınladı. Bu bildiride çalışanların acilen Amerika’ya geri dönmesini istedi çünkü bir daha bu ülkeye giriş yapmalarının riskli olduğu kaydedildi.

Yayınlanan bildiride ‘’Bu yasanın iş arkadaşlarımızı etkileyeceğini görmek üzücü’’ denildi. Bloomberg’e göre, söz konusu çalışanlar şu anda ya tatilde ya da iş için yurt dışındalar. Trump yasayı onaylamadan önce, çoğu çalışan ülkeye geri dönmeye çalıştı ancak hepsi zamanında dönemedi.

Trump 7 ülkeye yasak getirdi

Trump’ın onayladığı yeni yasa İran, Sudan, Suriye, Irak, Libya, Somali ve Yemen vatandaşlarının neredeyse hepsinin ülkeye girişini 90 gün boyunca yasaklıyor.

Yönetim ilk üç ülkeyi terörist destekçisi olarak görürken, diğer üçünü de ‘’tehlikeli ülkeler’’ olarak addediyor. Vize başvurusunda bulunanlar hakkında, önümüzdeki 90 gün boyunca terörizm riski taşıyıp taşımadıkları için yeterli veri toplanabiliyor mu ona bakılacak.

New York Daily News, kararname imzalandıktan hemen sonra, 3 saat içerisinde yeşil kart ve geçerli vize sahiplerinin ülkeye girişlerinin yasaklandığını bildirdi.
Teknoloji asistanları, bu ülkelerde bulunan Google çalışanlarının Amerika’ya dönmesinin riskli olmasından dolayı yardım için şirketin güvenlik, seyahat ve göçmenlik ekiplerine ulaşmalarını istedi. Göçmenlik uzmanı Ava Benach’ın Bloomberg’e söylediğine göre ‘’Hiç kimse bu ülkelerde yaşayan yeşil kart sahiplerinin Amerika’ya geri dönüp dönemeyeceğinden emin değil’’, ‘’H-1B vize sahiplerinin geri dönemeyeceği aşikâr.’’

Pichai dışında Mark Zuckerberg de göçmenlik yasasına tepki gösterdi; ‘’Bu yasa gerçek tehdit oluşturan kişilerden ziyade herkesi kapsıyor’’ dedi. Google’a gelince, şirketin sözcüsüne göre bu yasanın ‘’Google çalışanlarına ve ailelerine’’ kısıtlamalar getirebilir ve büyük yeteneklerin Amerika’ya gelmesine engel oluşturabilir.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...