Google Trusted Contacts uygulaması emniyette olduğunuzu bildiriyor

Google Güvenilir Kişiler ile emniyettesiniz.

Acil bir durumda insanlara iyi olduğunuzu bildirmek her zaman kolay olmayabilir. Google bunun farkında olduğu için Trusted Contacts (Güvenilir Kişiler) uygulamasını yaptı. Bu yeni uygulama durumunuzu ve konumunuzu arkadaşlarınızla ve sevdiklerinizle otomatik olarak paylaşıyor.  Şu an için Android cihazlarda edinilebilir olan uygulama yakında iOS cihazlarda da kullanılabilecek.

Nasıl Çalışıyor ?

Mantık oldukça basit : Adres defterinizde bulunan belirli kişileri ‘güvenilir kişiler’ olarak seçiyorsunuz. Seçeceğiniz kişiler güvendiğiniz aile üyeleri ya da arkadaşlarınızdan oluşan, telefonunuzun aktivasyon durumu ile ilgili bilgi paylaşımı hususunda çekinmeyeceğiniz kişiler olabilir.

Uygulama açık olduğunda seçtiğiniz kişiler aktif durumda olduğunuzu görebilirler. Yani temel olarak telefonunuz devrede ve hareket halinde mi, son bir saat içerisinde aktif halde miydiniz, ya da cihazınızın bataryası az mı, yoksa telefon bütünüyle kapalı mıydı gibi durumları görebilme şansına sahip olacaklar.

Güvenilir kişiler aynı zamanda tehlikede olabileceğinizi düşündüklerinde, konumunuzu bildirmeniz için size istekte bulunabilirler. Sonrasında uygulama 5 dakika boyunca gelen isteği doğrulamanız ya da reddetmeniz için pop-up şeklinde ekranda kalacaktır. Eğer 5 dakika boyunca herhangi bir tepki vermezseniz, gerçekten sıkıntılı bir durumda olduğunuz düşüncesiyle uygulama güvendiğiniz kişi ile konumunuzu paylaşacaktır.

OKU ►  Google Play Filmler ve TV programları için 4K HDR görüntü desteği sunuluyor
OKU ►  Mahremiyet her geçen gün azalıyor

Eğer gece yarısı eve doğru gidiyorsanız ve birilerinin tam olarak nerede olduğunuzu bilmesinin sizi rahatlatacağını düşünüyorsanız Trusted Contacts size bu durumda yardımcı olabilir. Birilerinin nerede olduğunuzu araştırmasını beklemeden konumunuzu arkadaşınızla ya da sevdiğinizle paylaşabilir ve ne yaptığınızı ifade eden bir mesajı paylaşabilirsiniz. Gideceğiniz yere ulaştığınızda sağ üst köşede bulunan afişe ya da kilit ekranına tıklarsanız uygulama yayın yapmayı durduracaktır.

Google güvenilir kişilerin konumlarını paylaşmak için bir google hesabına sahip olmalarına gerek olmadığını, fakat güvenilir kişi eklemek için bir hesaptan giriş yapmalarının gerekebileceğini söyledi.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox