Google Trusted Contacts uygulaması emniyette olduğunuzu bildiriyor

Date:

Google Güvenilir Kişiler ile emniyettesiniz.

Acil bir durumda insanlara iyi olduğunuzu bildirmek her zaman kolay olmayabilir. Google bunun farkında olduğu için Trusted Contacts (Güvenilir Kişiler) uygulamasını yaptı. Bu yeni uygulama durumunuzu ve konumunuzu arkadaşlarınızla ve sevdiklerinizle otomatik olarak paylaşıyor.  Şu an için Android cihazlarda edinilebilir olan uygulama yakında iOS cihazlarda da kullanılabilecek.

Nasıl Çalışıyor ?

Mantık oldukça basit : Adres defterinizde bulunan belirli kişileri ‘güvenilir kişiler’ olarak seçiyorsunuz. Seçeceğiniz kişiler güvendiğiniz aile üyeleri ya da arkadaşlarınızdan oluşan, telefonunuzun aktivasyon durumu ile ilgili bilgi paylaşımı hususunda çekinmeyeceğiniz kişiler olabilir.

Uygulama açık olduğunda seçtiğiniz kişiler aktif durumda olduğunuzu görebilirler. Yani temel olarak telefonunuz devrede ve hareket halinde mi, son bir saat içerisinde aktif halde miydiniz, ya da cihazınızın bataryası az mı, yoksa telefon bütünüyle kapalı mıydı gibi durumları görebilme şansına sahip olacaklar.

Güvenilir kişiler aynı zamanda tehlikede olabileceğinizi düşündüklerinde, konumunuzu bildirmeniz için size istekte bulunabilirler. Sonrasında uygulama 5 dakika boyunca gelen isteği doğrulamanız ya da reddetmeniz için pop-up şeklinde ekranda kalacaktır. Eğer 5 dakika boyunca herhangi bir tepki vermezseniz, gerçekten sıkıntılı bir durumda olduğunuz düşüncesiyle uygulama güvendiğiniz kişi ile konumunuzu paylaşacaktır.

Eğer gece yarısı eve doğru gidiyorsanız ve birilerinin tam olarak nerede olduğunuzu bilmesinin sizi rahatlatacağını düşünüyorsanız Trusted Contacts size bu durumda yardımcı olabilir. Birilerinin nerede olduğunuzu araştırmasını beklemeden konumunuzu arkadaşınızla ya da sevdiğinizle paylaşabilir ve ne yaptığınızı ifade eden bir mesajı paylaşabilirsiniz. Gideceğiniz yere ulaştığınızda sağ üst köşede bulunan afişe ya da kilit ekranına tıklarsanız uygulama yayın yapmayı durduracaktır.

Google güvenilir kişilerin konumlarını paylaşmak için bir google hesabına sahip olmalarına gerek olmadığını, fakat güvenilir kişi eklemek için bir hesaptan giriş yapmalarının gerekebileceğini söyledi.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...