Google arama geçmişi nasıl silinir?

Sizde Google arama geçmişinizdeki tüm kayıtları temizleyebilirsiniz.

Google, internette, telefonunuzda ve bilgisayarınızda yaptıklarınızı sunucularında kaydediyor. Bunu hem bizlere daha isabetli reklamlar sunabilmek, hem de daha akıllı bir hizmet sağlamak amacıyla yaptığını belirtiyor. Dolayısıyla verilerinizin Google’ın elinde olması sandığınız kadar sıkıntılı olmayabilir. Firmanın hangi verilerinizi sakladığını https://myactivity.google.com/myactivity sayfasından görebilir ve yönetebilirsiniz.

Her şeye rağmen Google’ın arama geçmişinizi saklaması sizi rahatsız ediyorsa, tarif ettiğimiz adımları takip ederek bu işlevi devre dışı bırakabilirsiniz.

Google arama geçmişi nasıl temizlenir?

Google, hesap ayarlarınıza ve oturum açmış olmanıza bağlı olarak, telefonda, tabletinizde ve bilgisayarda yaptığınız aramaların kaydını tutabiliyor. Bu veriler normalde kimseye gösterilmese de, parolanızı bilen biri aramalarınızı ve hatta Chrome kullanıyorsanız hangi sayfaları ziyaret ettiğinizi bile görebilir. Daha kötüsünü düşünürsek, hesabınızın hack’lenmesi halinde tüm yaptıklarınız ortaya çıkabilir. Bu ise hem güvenlik, hem de gizlilik bakımından problem yaşamanız anlamına gelir.

Google geçmişinizi temizleyin!

Geçmiş aramaları, tarama geçmişinizi ve diğer türdeki etkinliklerinizi Google hesabınızdan silebilirsiniz. Bunun için https://myactivity.google.com/myactivity sayfasını ziyaret edin, (oturum açmanız gerekebilir) ve  Google arama geçmişini silmek için aşağıdaki yöntemleri izleyin.

OKU ►  Google ‘Bulut’ platformunda GPU desteğine başladı
OKU ►  SkySafe adlı Anti-Drone programı 11.5 milyon $'lık sermayeye ulaştı!

Öğeleri tek tek silme: 

Etkinliğim sayfasına gidin ve silmek istediğiniz öğeyi bulun. Bunun için arama veya filtreleri kullanabilirsiniz. Silmek istediğiniz öğenin üzerine gelip “üç nokta” üzerine dokunun ve Sil’e tıklayın. Gerekirse seçiminizi onaylayın.

Sizde Google arama geçmişinizdeki tüm kayıtları temizleyebilirsiniz.

Belirli bir güne veya döneme ait etkinliği silme: Etkinliğim sayfasına gidin ve Diğer üzerine tıklayın. Burada “Etkinlik silme ölçütü”nü seçin. Açılır menüden günü veya tarih aralığını belirleyin ve son olarak Sil’i seçin.

Sizde Google arama geçmişinizdeki tüm kayıtları temizleyebilirsiniz.

Her şeyi silme: https://myactivity.google.com/myactivity sayfasını açın ve sağ üstteki üç nokta düğmesi üzerine tıklayın, ardından “Etkinlik silme ölçütü” üzerine tıklayın. Şimdi “Tarihe göre sil” altında Aşağı ok’a tıklayın ve Tüm zamanlar’ı seçin. Son olarak Sil’i seçin ve gerekirse seçiminizi onaylayın.

Sizde Google arama geçmişinizdeki tüm kayıtları temizleyebilirsiniz.

Google arama geçmişini nasıl kapatırım?

Etkinliğinizi temizlediniz. Artık Google’ın bu kayıtları bir daha tutmasını istemiyorsanız, kayıt işlemini geçici veya kalıcı olarak durdurma seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.

Geçmiş kaydetmeyi geçici olarak durdurma: 

Etkinliğinizin hesabına kaydedilmesini bir süreliğine durdurmak istiyorsanız, tarayıcınızda gizli gezinti penceresi açabilir ve bu sırada web’de dolaşabilirsiniz. Gizli penceredeyken Google’a oturum açmadığınız sürece etkinliğiniz kaydedilmeyecektir.

OKU ►  LinkedIn'i de hackleyen saldırgan, ABD ve Rusya tarafından isteniyor
OKU ►  Twitter, sosyal medya trollerine karşı susturucu önlemler aldı!

Arama geçmişini kalıcı olarak kapatma: https://myactivity.google.com/myactivity sayfasına gidin ve kaydetmeyi durdurmak istediğiniz etkinliğin yanındaki anahtarı (bu durumda “Web ve Uygulama Etkinliği” öğesi) kapalı konuma getirin. Yaptığınız değişikliği onaylamak için açılan kutucukta “Duraklat” üzerine tıklayın.

Sizde Google arama geçmişinizdeki tüm kayıtları temizleyebilirsiniz.

Google, daha önce sildiğiniz etkinliklerin hesabınızdan kalıcı olarak silindiğini belirtiyor. Bununla birlikte Google, hangi ürünleri ne zaman kullandığınız gibi bilgileri hizmeti iyileştirmek üzere kayıtlı tutabileceğini de belirtiyor.

Silme işlemimiz tamamlandı Bu uyguladığımız yöntemin yalnızca Google sunucularında kayıtlı arama geçmişinizi silmeye yönelik olduğunu unutmayın. Eğer web tarayıcınızda kayıtlı aramalarınızı silmek istiyorsanız, bunları ayrıca silmeniz gerekecektir.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

1 Comment

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox