Google’ın akıllı cihazlar için yeni işletim sistemi: Android Things

Android Things, daha büyük ve daha kapasiteli akıllı ürünler için uygundur

Şirket bu maksatla Android’in Android Things olarak adlandırılan yeni bir versiyonunu başlattı. Bu sistem, birleşik hoparlörler, güvenlik kameraları ve bilgisayar yönlendiricileri gibi ürünlerde çalışacak.

Android Things yeni bir isim ama bu işletim sistemi bizatihi çok yeni değil. Bu, temelde akıllı cihazlar için geliştirilen Android temelli Brillo ve 1,5 sene önce duyurulan Internet of Things ürününün güncellenmiş hali ve yeniden isimlendirilmişi. Brillo pek ses getirmedi ve geçen sene CES’te gösterilmediği gibi kendisinden de çok az bahsedildi.

Ama güncellenmiş bu versiyon, çok daha kolay bir kullanım imkanı sunuyor. Google’a göre, Brillo’nun aksine, Android Things üzerinde geliştirme yapmak “standart Android’dekiyle aynı geliştirme aracı” ile başarılabiliyor. Bunda, tecrübeli üreticilerin yeni ürün için hemen harekete geçebilmeleri ümit ediliyor.

Android Things, sizin normalde görmeyeceğiniz bir işletim sistemidir

İsminde Android kelimesi olsa da Android Things’i Android telefon ya da Android Saat’te kullanılabilecek bir sistem olarak görmemek en iyisi. Android Things, sizin normalde görmeyeceğiniz bir işletim sistemidir. Bu, geri planda çalışır ve akıllı cihazların girift vazifeleri yerine getirebilmelerini sağlar. Android Things, daha büyük ve daha kapasiteli akıllı ürünler için uygundur. Mesela elektrik lambaları ve prizlerdense yazıcılar, kilitler ve fırınlar için…

OKU ►  Google’ın 1 milyondan fazla internet sitesini kaldırması istendi
OKU ►  Google gerçek zamanlı mekan yoğunluğu bilgisi verecek.

Android Things, Android telefonların akıllı ürünlere bağlanması için başvurulacak bir yöntem de değildir. Android Things cihazları Android (ve iOS) aygıtlarına bağlanabilse de bunu Google’ın 2015’te Brillo ile birlikte başlattığı iletişim sistemi Weave üzerinden yapar.

İsim değişikliği Google’ın akıllı cihazlarda kendi işletim sistemini kurma çabasının bir başka tezahürü olabilir ama bu değişikliğin ne kadar fark meydana getireceği henüz belli değil. Google, Brillo ile sınırlı bir başarı kazanmıştı. Android Things, pazarlanması daha kolay bir sistem olarak görülüyor. Ama  proje ortaklarının tam olarak neye imza attıklarının görülmesi gerekiyor.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox