‘Kopyalamasız Yapıştırma’

Yapay zekamsı yöntemlerden bir diğeri

Google’ın ‘içerik farkındalığı’, Asistan’la sohbetin ötesine geçiyor. Arama motoru devi Chrome’da nelere baktığınızı ‘değerlendiren’ bir özellik üzerinde çalışıyor. Aynı zamanda diğer uygulamalarda da bu özelliği aktifleştirecek olan google’ın bu özelliği şimdilik ‘Kopyalamadan Yapıştırma’ olarak adlandırılıyor. Kod belgelerine bir göz attığımızda özelliğin nasıl çalıştığıyla ilgili birkaç ip ucu alabiliyoruz:

“Son zamanlardaki faaliyetlerinize dayalı olarak mesaj girişi önerileri sağlar. Örneğin; eğer bir restaurant’ın web sitesini aramışsanız ve Haritalar uygulamasına geçtiyseniz, o restaurant’ın ismini arama çubuğuna girmeniz için bir öneri olarak sunar. Veriler lokal olarak endekslenir ve asla sunucuya gönderilmez. ‘Kimliksiz’ modda devre dışı kalır.”

OKU ►  Windows Cloud : Microsoft’un, Chrome OS’e cevabı

Yani bu, bir makaleden bir metin bölümünü kopyaladıktan sonra Android’in otomatik olarak bir e-posta ya da metin mesajına bırakması ile aynı değil. Fakat yine de oldukça kullanışlı görünüyor. Bilgi aynı zamanda telefonunuzdan da ayrılmayacak (Cihazınız haricinde bir yerde kullanılmayacak). Eğer cihazınızda Chrome Canary çalıştırıyorsanız bu özelliği devreye sokabiliyorsunuz, fakat herhangi bir değişikliğin farkına varamayabilirsiniz.

Dahası kod inceleme sistemi bu özelliğin düşük donanımlı cihazlarda çalışmayacağını gösteriyor. Gelecek ay düzenlenecek olan Google I/O’da bu özellikle ilgili daha çok şey öğrenme ihtimalimiz oldukça yüksek. Aynı zamanda Android O’nun işlevinde de anlamlı bir yer edinecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here