GoPro’nun sorunlu Karma drone’u tekrar satışta

GoPro’nun Karma adlı drone’u yine satışta. GoPro uçuş ortasında güç kaybı yaşadığı için Karma’yı geçen yılın tatil hazırlıkları esnasında geri çağırmıştı. Firma ocak ayı başlarında Karma’nın dönüşüyle ilgili olarak Şubat başında bilgilendirme yapacağını imaen belirtmişti.

Bir çokları bu açıklamanın aracın dönüşünün bu ayın sonlarında ya da bahar başlarında olabileceği anlamına geldiği tahmininde bulunmuştu. Bunun yerine bu sabah yayınlanan haberler Karma’nın, satışının yapılacağı mağazalara ve GoPro’nun online mağazasına bugün döndüğünü bildirdi. Uluslararası alıcılar biraz daha beklemeliler zira Amerika dışındaki müşteriler için teslimatın baharda yapılacağı belirtildi. Zamanlama pek de şaşırtıcı değil çünkü GoPro tatil sürecindeki finansal sonuçları hissedarlarına yarın bildirecek.

Eğer potansiyel ve mevcut müşterilerin Karma’nın dönüşü adına bir miktar donanım yükseltimi ya da fiyat düşüklüğü ile ödüllendirileceğini düşündüyseniz, maalesef yanıldınız. Mevcut sorunu gidermeye çalışırken yeni fonksiyon eklemek pek akıllıca olmazdı zaten. Bilakis GoPro işin üzerine eğildi ve sorunun giderildiğinden emin olmak için binlerce saat uçuş testi gerçekleştirdi. Bataryanın kanca mekanizmasının değişimi işi halletti.

OKU ►  Efsane yarış oyunu: Carmageddon: Crashers, Android’e geldi!
OKU ►  Kullanıcılar Samsung Galaxy S8'den şimdi de bu yüzden şikayetçiler

Aynı zamanda tahminimiz odur ki GoPro, Karma ile ilgili gösteriyi başlatması için baskı altında kaldı. Dolayısı ile yeni yazılımsal özellikler eklemek, kabulü imkansız gecikmelere sebebiyet verebilecekti. Bununla birlikte serinin sonuna doğru bir güncelleme yapılacağına dair firmanın sözü var. İndirim konusuna gelince; GoPro halihazırda drone’un geri çağrılmasının verdiği rahatsızlıktan ötürü cihazı önceden satın almış olanlara bir adet Hero 5 kamerayı ücretsiz olarak verdi.

Karma satış fiyatı

GoPro birkaç gün önce online mağazasına ‘Karma Core’ adı altında 399 dolara satışa sunulan bir şey ekledi. Bu şey sadece beden, kollar ve inme vitesi içeriyor (dengeleme halkası  ya da kumanda ya da sırt çantası yok). Bugün ise Karma Grip ve dengeleme halkası haricinde (bu parçalar ayrıca satılıyor) her parçayı kapsayan bir takımı 599 dolara satışa sundu.

GoPro’nun Karma ile yolculuğunun çalkantılı geçtiğini söylemek yerinde olacak. Karma ilk piyasaya çıktığında tanınmış teknoloji siteleri tarafından pozitif puan almıştı. Bağımlı seviyesindeki drone tutkunları ise onlara oranla daha az heveslenmişlerdi.

OKU ►  Kullanıcılar Samsung Galaxy S8'den şimdi de bu yüzden şikayetçiler
OKU ►  Google, yalan haber tespit eden uygulamasını yaygınlaştırıyor

GoPro CEO’su Nick Woodman ile geçen ay yapılan görüşmede kendisi drone topluluğunun tercih edebilecekleri bir çok seçenek olduğuna işaret etmişti. Verdiği mesaj, Karma’nın temelde, GoPro’larından maksimum verim almak isteyen kullanıcıları için oluşturulmuş bir araç seti olduğuydu. Tatmin görünmeyen bu insanların, firmanın başka bir drone yapmaya ikna olmasını sağlayacak sayıda olduklarını ümid etmekle yetinelim şimdilik. Zira şu an itibariyle DJI, tüketici kamera’lı drone oyunu sektöründe yegane büyük oyuncu ve bu durum kimseye değil, DJI’a yarıyor.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox