Hackerların otel sakinlerini odalarına kilitlediği haberi yalan çıktı

Olayların perde arkası bu haberde yazılı

Geçtiğimiz hafta ortaya çıkan habere göre bir otel hackerlar tarafından hacklenerek otel sakinleri odalarında kilitli bırakılmıştı. Hackerlar otel yönetiminden fidye istemişti.

Sosyal medyayı sallayan haberin kısmen doğru olduğu ortaya çıktı. Haberde geçen otel Avusturya’daki dört yıldızlı Seehotel Jaegerwirt. Habere göre bu otelin hackerlar tarafından kilitleme sistemi hacklenerek otel sakinleri odalarında kilitli bırakılmıştı. Ama gerçek tamda böyle değilmiş. Seehorel Jaeherwirt gerçekten hackerlar tarafından saldırıya uğramış. Ama hacklenen sistem sadece otelin kart sistemiymiş. Gerçekte hiçbir otel sakini odalarında kilitli kalmamış ve sadece yeni gelen sakinlere odalarını açacak kartlar çıkartılamamış.

Otel yönetimi hackerlara €1,500 bedelinde bitcoin ödeyerek durumu çözdüklerini ifade etti. Ayrıca odalarının kilit sistemlerini eski tip anahtarla değiştirdiklerinin de altını çizdi. Konuyla ilgili yaptığı açıklamada otel yönetimi, “Basında çıkan haberleri gördüğümüzde çok şaşırdık. Çünkü hiç kimse odasında kapalı kalmadı. Bir siber saldırıya uğradığımız gerçek. Ama problem sadece giriş kartlarıyla ilgiliydi. Bilgisayarlarımız durumdan etkilendi ama kapılarımız etkilenmedi” dedi.

OKU ►  Snapchat'e grup konuşma özelliği geliyor
OKU ►  Netflix, güne Twitter hesabının hack’lenmesiyle uyandı

Eğer haberi okuduğunuzda Hollywood tarzı bir sahne gözlerinizin önüne geldiyse maalesef işin aslı çok daha basit. Olayın gerçeği sadece otel kabul masasındaki personelin giriş kartları verememesinden ibaret.

Otelin sahibi bu gibi durumların sıklıkla başlarına geldiğini ifade etti. Haberlerde bahsi geçen olayın asla meydana gelemeyeceğini ekleyen otel sahibi, polisin asla bilgisayar üzerinden odaların kapılarının kilitlenebileceği bir siteme izin vermeyeceğinin altını çizdi.

Bu olay Seehotel Jaegerwirt otelinin başına ilk kez gelmemiş. Yapılan açıklamaya göre siber saldırı dördüncü kere meydana gelmiş. Ama otel bu sefer konuyla ilgili basın açıklaması yapmış. Bunun sebebi ise endüstirinin böyle bir problemden haberi olması ve önlem alabilmesi.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox