Havelsan Hava Platformları Komuta Kontrol Sistemleri

Date:

Hava Platformları Komuta Kontrol Sistemleri

Havelsan Askeri ve Sivil Hava Platformları üzerine konuşlu, Ağ Destekli C4ISR sistemlerinin geliştirilmesi, entegrasyonu ve bakım idamesi konusunda, son yıllarda yaptığı  Ar-Ge çalışmaları ve gerçekleştirdiği projeler ile lider konumuna yükselmiştir. Ayrıca C4ISR sistemlerinde; haberleşme, istihbarat, sensör verilerinin analizi, değerlendirilmesi, işlenmesi, füzyonu ve sensörler ve silah sistemlerinin platformlara entegrasyonu konusunda da üniversite destekli Ar-Ge çalışmalarına devam edilmektedir. 
Uçuş/Görev Planlama Sistemi adlı özgün ürünümüz Türk Elektronik Sanayicileri Derneğinin (TESİD) 2014 yılı “Yenilikçi Ürün” ödülünü kazanmıştır.

Havelsan Barış Kartalı

brsk  HAVELSAN, Barış Kartalı (BK) Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçaklarının temininde uçak üzerinde bulunan Görev Sistemi Yazılımları ve Yer Destek Sistemleri konusunda Boeing’in yerli alt yüklenicisi olarak sorumluluk üstlenmiştir. HAVELSAN, uçak ve yer destek sistemleri için geliştirilecek Türk Hava Kuvvetleri’ne özel yazılımların geliştirilmesinde, modifikasyonunda ve entegrasyonunda görev aldığı gibi, aynı zamanda bu yazılımların testini ve Boeing firması tarafından temin edilen 737 AEW&C Ana Sistem Yazılımına entegrasyonunu da gerçekleştirmiştir.

Bu modifikasyonlar özellikle haberleşme, ESM ve Türk Hava Kuvvetleri’ne özel insan makina arayüzlerinde önemli yer tutmaktadır. HAVELSAN sistem analizi sürecinden başlayarak, test ve değerlendirmeye kadar projenin tüm mühendislik süreçlerinde yer almaktadır. Proje kapsamında görev bilgisayarı ve yer destek sistemi için yazılımlar geliştirilmektedir.

HAVELSAN’ın iş payı kapsamındaki ana sorumlulukları:

 • Sistem analizi ve tasarımı,
 • Görev Sistemi Yazılımlarının tasarımı, geliştirilmesi, entegrasyonu ve testi,
 • Yer Destek Merkezi Yazılımlarının tasarımı, geliştirilmesi, entegrasyonu ve testi,
 • Yazılım Destek Merkezi, Görev Destek Merkezi ve Görev Simülatöründen oluşan Yer Destek Sistemi’nin donanım ve yazılım entegrasyonu,
 • Sistem testi ve değerlendirmesi,
 • Sistemin servis ömrü boyunca MCS ve GSS için Entegre Lojistik Destek (ELD) sağlanması,
 • 5 yıl sürecek Ara Destek Periyodu süresince Uçak Görev Sistemi ve Yer Destek Sistemleri’nin bakım, idame, mühendislik ve operasyonel desteğinin verilmesi.

HAVELSAN Barış Kartalı Proje Ekibinin Boeing firmasının büyük alt yüklenicilerinden birisi olarak içinde bulunduğu AEW&C Türk Takımı; 2008 yılında Joint Leadership Council tarafından Mükemmeliyetçilik Ödülü’ne layık görülmüştür.

Havelsan Meltem

meltem 4MELTEM, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın Deniz Karakol ve Deniz Gözetleme görevlerinde kullanılacak uçaklarının tedariki, görev sistemlerinin geliştirilmesi, kurulumu ve entegrasyonu projesidir.

HAVELSAN, 2 ana alt sistemden biri olan Yer Sistemi kısmında yazılımların geliştirilmesi ve donanımlarının tedariki ile diğer ana alt sistem olan Hava Platformu kısmında görev bilgisayarı yazılımlarının geliştirilmesinde görev almıştır. HAVELSAN Taktik Komuta Sistemi, Taktik Komuta ve Kontrol Bilgi Sistemi ile Simülasyon ve Eğitim Sistemi yazılımlarını geliştirmiş ve Yer Sistemi donanım altyapısı ile birlikte teslim etmiştir.

Projenin devamı niteliğinde, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için 6 adet ATR72-600 tipi uçağın tedariki ve proje kapsamında geliştirilen görev sistemlerinin ATR72-600 uçak platformlarına kurulumu ve entegrasyonu gerçekleştirilecektir.  MELTEM III olarak adlandırılan projenin bu aşamasında HAVELSAN, geliştirmiş olduğu Yer Sistemi yazılımlarını ATR72-600 tipi uçaklara uyarlamakla yükümlüdür.

meltem4

Platform Durum İzleme Sistemi

HAVELSAN. tarafından milli olarak geliştirilen  Kablosuz Platform Durum İzleme Sistemi, uçak sensörlerinden topladığı uçuş verilerini kablosuz ortamda uçak dışındaki operasyon merkezine ileterek, uçak  verilerinin kaydedilmesine ve analizine imkan sağlamaktadır. Platform Durum İzleme Sistemi özellikle sivil havacılık sektörünün en kritik alanlarından birisi olan uçuş güvenliğini desteklemek üzere tasarlanan bir çözümdür.

Platform Durum İzleme Sistemi, hava platformu üzerine takılan ve platform üzerindeki aviyonik sistemlerden ARINC 717 veri yolu aracılığı ile uçuş durum bilgisini toplayan bir donanıma sahiptir. Bu donanım, DO-254, DO-178C, DO-160 standartlarına uyumludur.

Toplanan veriler kablosuz ortamda yer sistemine aktarılır. Bu veriler uçuş güvenliğini desteklemek ve geliştirmek amacı ile Uçuş Analiz Yazılımı aracılığı ile analiz edilir. Analiz sonuçları, önleyici bakım süreçlerini desteklemek üzere değerlendirilir.

havelsan

Hava Platformları Yer Destek Sistemleri

HAVELSAN Hava platformları destek sistemlerinin amacı, askeri ve sivil hava araçlarını, güvenli bir iletişim altyapısı kullanarak sürekli takip etmektir. Sistem, ana izleme fonksiyonunun yanı sıra,  uçuş öncesi planlama ve uçuş sonrası analizlerini de gerçekleştirmektedir. Hava Platformları yer Destek Sisteminin temel yetenekleri aşağıdadır;
 • Görev planlaması, rota belirleme, yük/silah planlaması,
 • Görev takibi, yer istasyonuna uçuş bilgilerinin aktarılması,
 • Diğer uçuş geçmişlerinin ve anlık durumlarının izlenmesi,
 • Görev sonrası analizi ve dibrifing,
 • Kaybolan izler için alarm ilanı

Turac

Turaç

Sivil amaçlı insansız hava araçları toplam araç pazarının %3’ünü oluşturmasına rağmen, önümüzdeki 5 yıl içinde bunun %10 seviyesine geleceği tahmin edilmektedir.  İHA sistemleri üzerlerine takılan faydalı yükler (kamera, hiperspektral görüntüleyici, hava ölçüm sensörleri ve bunun gibi cihazlar) ile beraber

 • Tarım/orman/deniz kirliliği/atık/acil durumlarda/afet  durumlarında takip ve izleme,
 • Tapu ve kadastro amaçlı haritalama,
 • Yaban hayatı ve ekolojik izleme,
 • Trafik İzleme, ve
 • Yerbilim ve Maden Çalışmalarıgibi birçok sivil uygulamada gün geçtikçe daha fazla kullanılmakta, ve daha önce insanlı hava araçları kullanımının riskli ve maliyetli olduğu birçok sivil uygulamada, minimal risk faktörü ve maliyet ile hava aracının getirdiği avantajları sunabilmektedir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...