Henrietta Lacks’in hayatı tv sahnesine taşınacak

HBO’da yayınlanacak dizi Lacks’in sağlık alanındaki çalışmalarına ışık tutacak

İsmi çoğunlukla sağlık camiası içierisinde bilinse de Henrietta Lacks öldükten sonra arkasında bıraktığı tümörlü hücre örnekleri sayesinde modern bilime ışık tutan isimlerden birisi. Jonas Salk’ın geliştirdiği polio aşısından hipoalerjenik kozmetik ürünlerine kadar birçok alanda kullanılan Henrietta’nın HeLa hücre dizisi keşfini ona borçluyuz.

Rebecca Skloot’un kaleme aldığı biyografi kitabı The Immortal Life of Henrietta Lacks, (Henrietta Lacks’in Ölümsüz Hayatı) ile aynı ismi taşıyacak olan film HBO’nun özel içerikleri arasında yer alacak. Dizide Henrietta’nın kızı Deborah’ı Oprah Winfrey, Skloot’u ise Rose Byrne oynayacak. HBO’nun basın açıklamasına göre film Henrietta’nın hikayesi kızı Deborah’ın gözünden anlatacak. Basın açıklamasında, “hiç tanımadığı annesinin kim olduğunu öğrenirken, üzerine çalışması yasak olan Lacks kanserli hücrelerini nasıl keşfettiğini anlayacak. 1951 yılında yapılan keşif sayesinde medikal alanında atılan bu adım, sayısız insanın hayatı değişti” dendi.

OKU ►  Online yayın kanalı HBO, 2 milyon izleyiciye ulaşarak rekor kırdı

Sadece bir ilaç bulmanın dışında Henrietta’nın hayatı Afro Amerikan bir kadının bilmeden milyonlarca insanın hayatını kurtardığı bir hikaye. The Immortal Life of Henrietta Lacks, 22 Nisan tarihinde HBO kanalında seyirciyle buluşacak.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox