Henüz satın alamayacağınız teknolojiler

Date:

Web’de her an milyonlarca kitle-fonlaması (crowdfunding) kampanyaları mevcut. Kickstarter ya da Indiegogo’ya bir göz attığınızda bazı kıymetli projelerin haricinde tuhaf, kullanışsız ve büsbütün aptalca projeler bulacaksınız. Bu yazıda bütün değersiz giyilebilir cihazları ve Oculus Rift taklitlerini konu dışı bırakarak haftanın en sıra dışı, parlak ve heyecan verici projelerini bir araya getirdik. Fakat şimdilik elinizi cüzdanınıza atmayın. Herhangi bir kitle-fonlaması projesinin her an başarısızlığa uğrayabileceğini aklınızda bulundurun (en çok ilgi görenler de dahil). Hayallerinizin cihazı için çekinizi kesmeden önce ödevinizi yapın.

QuickShoeLaces – Tek elle ayakkabı bağlama sistemi

Sayısız tasarımcı yıllar boyunca bilindik ayakkabı bağlama sistemine pratik bir alternatif getirebilmek için çaba sarf ettiler fakat çok azı geniş bir popülarite yakalayabildiler. Velcro bantları, bobinli bağcıklar, Zubits, Klots, ve hatta Nike sensörler ayağınızın yere bastığını hissettiğinde otomatik olarak ayağınızın çevresini saran setler yaptılar. Bu son sistemler en sade ve en çok beğeni toplayan sistemler olabilir.

Slovenyalı tasarımcı David Knez tarafından yapılan ‘QuickShoeLace’ sistemi iki sebepten ötürü kayda değer; Birincisi, sistem kurulduğunda giyinecek olan kişinin ayakkabısını yalnızca bir el ile bağlamasını mümkün kılıyor. İkincisi, korunması bilindik ayakkabı bağcıklarından daha kolay olmasına rağmen QuickShoeLaces bir şekilde ayaklarınızda şapşalca bir görüntüye sebebiyet vermiyor. Bu tip bir özelliğin kesinlikle diğer bir çok ‘kolay bağcık’ çözümlerinde mevcut olduğu söylenemez. Boşta kalan diğer elinizle kalan her işinizi yapabileceğinizi düşünün!

Nurugo SmartUV – Ultraviyole akıllı telefon kamerası

Amerikan Kanser Topluluğuna göre deri kanseri, dünya çapında her saat bir kişinin ölümüne neden oluyor (şok edici bir sayı). Aşırı güneşe maruz kalmanın öldürücülüğüne dair bilgimize rağmen bir çoğumuz kendimizi bundan korumak için çaba göstermeyiz. Neden ? Güzel.. Sorunun bir bölümü artık çok geç olana kadar ciddiyetin farkına varmanın pek kolay olmaması ile ilgili olabilir. Fakat Nurugo isimli bir girişim bunu değiştirmek istiyor ve yardımcı olmak için SmartUV (Akıllı Ultraviyole) adında yeni bir akıllı cihaz yaptı.

SmartUV adlı cihaz, kullanıcıların kendilerini çıplak gözle görülemeyen UV spektrumunda görmelerine imkan verecek bir akıllı telefon kamerası eklentisi.

“Derinize UV ışığında bakarsanız üst derinizin altını görebilir, gizli deri bozukluklarının farkına varabilirsiniz” açıklamasını yapıyor cihazın yapımcıları. “Deriniz normal ışık altında mükemmel görünse de UV ışığı aslında ne olup bittiğinin şaşırtıcı bir resmini ortaya çıkarabilir”.

Vava Dash – Kazaya-duyarlı darbe kamerası

Darbe kameraları bu günlerde sürüsüne bereket. İyi ki varlar. Bu kameralar arabanıza koyabileceğiniz en akıllı ve en değerli aksesuarlardan biri. Bir kaza esnasında darbe kamerası görüntüsü sigortaya dair sebepler için kullanılabilir, ya da yolda gerçekleşen bir şeyden ötürü kendinizi mahkemede bulacak olursanız karşı dava açmanız için yardımcı olabilir. Fakat bütün darbe kameraları birbirlerine eşdeğer değiller.

Taşınabilir hoparlör üreticisi Vava’nın yakın zamanda bildirdiği ‘Dash’ kamera, günümüzün en becerikli kameralarından biri olabilir. Bu gösterişli ünite, gece veya gündüz aracınızın başına ne geldiğini kaydedebilen 1080p HD video’yu, 140 derecelik görüş açısıyla birleştiriyor.Bir çarpışma gerçekleştiğinde Dash’in dahili G-Sensörü çarpışmayı algılıyor ve otomatik olarak olay mahallinin görüntüsünü kaydediyor.

ISCC- Ultra ince webcam kılıfı

Edward Snowden’ın belgelerinden çıkarılabilecek en rahatsız edici ifşaatlardan biri NSA’in web kameralarımızı hackleme gücü. Bir çok insanın da şüphelendiği üzere servis, cihazları ele geçirmeye, mikrofonları gasp etmeye, gizli resimler çekmeye ve hatta görüntü kaydetmeye imkan veren cihazlara sahip. Bu sebeple insanların web kameralarının üzerine, kullanmadıkları zaman etiket ya da bant yapıştırdıklarını oldukça yaygın biçimde görmek mümkün. Fakat nihayet artık daha iyi bir çözüm var.

Internet Security Camera Cover (ISCC)’ın yapımcıları bunu dünyanın en ince, en ergonomik ve en görünmez mekanik webcam gizlilik kılıfı olarak tanımlıyorlar. Sadece 0.028 inç kalınlığında olan ISCC herhangi bir kredi kartından daha ince. Dolayısı ile ceplerde şişkinlik yapmayacak ya da cihazınızı kütleştirmeyecek. Kılıf bir çok laptopa, tablete ve smartphone’a gösterge ışıklarına engel olmadan uyuyor ve güzel görünüyor. Bir çok rakibinde olmadığı gibi ISCC plastikten değil, çelikten yapılmış.

Earos – Konsere gidenler için işitme koruması

Konsere gitmeyi çok seviyorsunuz fakat yüksek desibelli sese uzun süreli olarak maruz kalmanın sizi sonunda bitireceğini mi düşünüyorsunuz? Zor bir ikilem. İşitme korunacı takarsanız müziği dinleyemezsiniz. Fakat takmazsanız, hayatınızın ilerleyen dönemlerinde kulak çınlaması gibi işitme bozukluklarının gelişimi riskine kapı açmış olursunuz. Bereket versin Earos adında gününüzü kurtaracak bir cihaz gelmek üzere.

Kısaca anlatmak gerekirse Earos dünyanın en yüksek teknolojili kulaklık seti. Firmaya göre kulaklıklar (ki çalışmak için elektrik gücüne gereksinim duymuyorlar) tıbbi uygunlukta kompozit plastik yapımı  ve aynı zamanda dayanıklı ses yuvası ve akustik filtreye sahip. Ses yuvası ve akustik filtre müştereken çalışarak yüksek kalitede sesin full frekans spektrumunda geçişine izin verirken,  korunmayı sağlamak  daha yüksek desibel ses seviyelerine engel oluyor.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...