İş performansınızı artırabilecek 3 hobi

Date:

Hobilerinizin sosyal ortamda ve iş hayatınızda sizi üretken birisi yapar

Davul çalmak ya da CrossFit yapmak, işleriniz için faydasız ya da işe yaramaz görünebilir. Aslında bu aktiviteler sizlerin motivasyonlarınızı yükselterek iş performanslarınızda daha başarılı olmanıza yardımcı oluyor.

Psikolojisi uzmanı Kevin Eschleman önderliğindeki San Francisco Eyalet Üniversitesindeki bir araştırmaya göre, hobiler iş verimliliğinizi yüzde 30’a, herhangi bir hobiye sahip olmayanlara kıyasla arttırıyor.

Elbette, tüm serbest zaman takipleri eşit olarak oluşturulmaz. Öyleyse iş sonuçlarınızı hızlandıracak birkaç hobiye göz atalım.

Enstrüman çalmayı öğrenmek

İş performansınızı artırabilecek 3 hobi

Bir enstrüman çalmak motivasyonunuzu artırır. Bununla birlikte, müzik öğrenmek zihniniz için bir takım avantajlar sağlayabilir ve hatta zeka seviyenizi (IQ) artırabilir.

Zürih Üniversitesi’ndeki müzik araştırmalarına başkanlık eden psikolog Lutz Jäckcke’ye göre, bir enstrüman çalmayı öğrenmek, yetişkinlerde ve çocuklarda ortalama IQ’yu 7 puan arttırıyor.

Müzik, Mozart Etkisi’nin adı altında aşağıdaki iş performans arttırıcı avantajları sağlayabilir.

-Hataları azaltır

-hafızayı iyileştirir

-Daha üretken olursunuz.

-Yeni görevleri öğrenmek için geçen süreyi azaltır

-Sakinleştirici ve stres yumuşatıcı bir etki sağlar.

Stratejik oyunlar oynayın

İş performansınızı artırabilecek 3 hobi

Birçok kişi meydan okumayı sever ve satranç gibi stratejik oyunlar bunu sağlayabilir. Araştırmalar, satranç’ın IQ’nuzu arttıracağını, üretkenliğinizi arttırdığını, beynin her iki tarafını da geliştirdiği, problem çözme becerilerini geliştirdiğini ve konsantrasyonunu artırdığını gösteriyor.

Büyük ölçüde zaman kaybı olarak görülen stratejik video oyunları bile, teknoloji çalışanlarına fayda sağlayabilir. Video oyunlarının sağladığı en iyi becerilerden bazıları, çoklu görev, zihinsel esneklik ve yaşla birlikte zihinsel düşüşü önleme özelliklerini içerir.

Spor yapın

İş performansınızı artırabilecek 3 hobi

Spor, sağlığımız için bir ikramiye olduğunu biliyoruz. Özellikle, egzersiz size daha fazla enerji ve uzun vadeli beyin gücü veren kimyasal faydalar sunar. Ancak yeterince önem verilmeyen şey, spor’a devamlılıktır. Çalışmak, hücrelerinizdeki mitokondri sayısını artırır; bu da vücuda enerji veren bir kimyasal olan adenosin trifosfat (ATP) ile sonuçlanır. Egzersiz, konsantrasyonunuzu ve zor görevleri ele alma becerinizi geliştiren beyin türevi nevrotrofik faktörde (BDNF) de yükselişe neden olur.

Gördüğünüz gibi, oyun oynamak, bir enstrüman öğrenmek ve egzersiz yapmak gibi ortak hobiler de kariyeriniz için faydalıdır. Hobiler sadece boş zamanlarınızı dolduran etkinlikler değil, aynı zamanda iş performanslarınızı arttırabilecek etkinliklerdir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...