İş performansınızı artırabilecek 3 hobi

Hobilerinizin sosyal ortamda ve iş hayatınızda sizi üretken birisi yapar

Davul çalmak ya da CrossFit yapmak, işleriniz için faydasız ya da işe yaramaz görünebilir. Aslında bu aktiviteler sizlerin motivasyonlarınızı yükselterek iş performanslarınızda daha başarılı olmanıza yardımcı oluyor.

Psikolojisi uzmanı Kevin Eschleman önderliğindeki San Francisco Eyalet Üniversitesindeki bir araştırmaya göre, hobiler iş verimliliğinizi yüzde 30’a, herhangi bir hobiye sahip olmayanlara kıyasla arttırıyor.

Elbette, tüm serbest zaman takipleri eşit olarak oluşturulmaz. Öyleyse iş sonuçlarınızı hızlandıracak birkaç hobiye göz atalım.

Enstrüman çalmayı öğrenmek

İş performansınızı artırabilecek 3 hobi

Bir enstrüman çalmak motivasyonunuzu artırır. Bununla birlikte, müzik öğrenmek zihniniz için bir takım avantajlar sağlayabilir ve hatta zeka seviyenizi (IQ) artırabilir.

Zürih Üniversitesi’ndeki müzik araştırmalarına başkanlık eden psikolog Lutz Jäckcke’ye göre, bir enstrüman çalmayı öğrenmek, yetişkinlerde ve çocuklarda ortalama IQ’yu 7 puan arttırıyor.

Müzik, Mozart Etkisi’nin adı altında aşağıdaki iş performans arttırıcı avantajları sağlayabilir.

-Hataları azaltır

-hafızayı iyileştirir

OKU ►  Bulgar sanatçı, sokaklardaki gizli yüzleri ortaya çıkardı

-Daha üretken olursunuz.

-Yeni görevleri öğrenmek için geçen süreyi azaltır

-Sakinleştirici ve stres yumuşatıcı bir etki sağlar.

OKU ►  Yeni Fragmanlar: King Arthur, The Discovery, Bates Motel ve dahası

Stratejik oyunlar oynayın

İş performansınızı artırabilecek 3 hobi

Birçok kişi meydan okumayı sever ve satranç gibi stratejik oyunlar bunu sağlayabilir. Araştırmalar, satranç’ın IQ’nuzu arttıracağını, üretkenliğinizi arttırdığını, beynin her iki tarafını da geliştirdiği, problem çözme becerilerini geliştirdiğini ve konsantrasyonunu artırdığını gösteriyor.

Büyük ölçüde zaman kaybı olarak görülen stratejik video oyunları bile, teknoloji çalışanlarına fayda sağlayabilir. Video oyunlarının sağladığı en iyi becerilerden bazıları, çoklu görev, zihinsel esneklik ve yaşla birlikte zihinsel düşüşü önleme özelliklerini içerir.

Spor yapın

İş performansınızı artırabilecek 3 hobi

Spor, sağlığımız için bir ikramiye olduğunu biliyoruz. Özellikle, egzersiz size daha fazla enerji ve uzun vadeli beyin gücü veren kimyasal faydalar sunar. Ancak yeterince önem verilmeyen şey, spor’a devamlılıktır. Çalışmak, hücrelerinizdeki mitokondri sayısını artırır; bu da vücuda enerji veren bir kimyasal olan adenosin trifosfat (ATP) ile sonuçlanır. Egzersiz, konsantrasyonunuzu ve zor görevleri ele alma becerinizi geliştiren beyin türevi nevrotrofik faktörde (BDNF) de yükselişe neden olur.

OKU ►  Google Chrome güncellemesi can sıkıcı sayfa sıçramalarına son veriyor

Gördüğünüz gibi, oyun oynamak, bir enstrüman öğrenmek ve egzersiz yapmak gibi ortak hobiler de kariyeriniz için faydalıdır. Hobiler sadece boş zamanlarınızı dolduran etkinlikler değil, aynı zamanda iş performanslarınızı arttırabilecek etkinliklerdir.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox