Nano enerji ile insan hareketinden enerji üretmek şarj problemlerini çözebilir

Date:

Nano enerji ile bir hafta cep telefonunu şarj etmek zorunda kalmayacağız

Bilim adamlarının geliştirdiği insan hareketinden enerji üretebilecek cihaz sayesinde, yakında bir parmak hareketiyle cep telefonlarını şarj etmek, Bluetooth kulaklıkları çalıştırmak mümkün olabilir. “Nano Enerji” adlı bilim dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, dokunma ile çalışan ve bunun için pile ihtiyaç duymayan, “Biyouyumlu Ferroelectret Nanogenerator” (FENG) olarak adlandırılan bir katlanabilir klavye insan hareketinden enerji üretebiliyor.

Gerekli enerji artık insan hareketlerinden üretilecek

Michigan Eyaleti Üniversitesi’nde Doçent olarak görev yapan Nelson Sepulveda: “İnsan hareketinden enerji üreten giyilebilir cihazlar üretme yolunda ilerliyoruz. Nispeten yakında, gerekli enerji insan hareketinden üretileceği için, örneğin, bir hafta boyunca cep telefonunu şarj etmek zorunda kalmayacağımızı öngörüyoruz” dedi.

Bilim insanları bu düşük maliyetli cihazı kullanarak, bir pil yardımı olmadan dokunma veya basma hareketi ile bir LCD dokunmatik ekranı, 20 LED ışığı ve esnek bir klavyeyi çalıştırmayı başardı. Bilim adamlarına göre, üretim süreci, silikon bir plaka ile başlayıp daha sonra birkaç katmdandan oluşan gümüş, poliimid ve polipropilen ferroelectret gibi çevre dostu maddelerin de bir araya getirilmesiyle devam ediyor.

İnsan hareketinden elektrik enerjisi oluşacak

Sonrasında, araştırmaya göre, Cihazın her katmanı yüklü parçacıklar içerecek şekilde iyonlar eklenir ve cihaz insan hareketi veya mekanik enerji ile sıkıştırıldığında elektrik enerjisi oluşturur. FENG bir kağıt kadar ince, bu nedenle birçok uygulamaya ve boyutlara adapte edilebilir.

Raporlara göre, FENG’in böyle hafif, esnek, biyouyumlu, ölçeklenebilir, düşük maliyetli ve sağlam olması onu, kablosuz kulaklıklar, cep telefonları ve diğer dokunmatik ekranlı cihazlar gibi birçok otonom elektroniğin mekanik enerji üretimi alanında alternatif bir yöntem oluşturabilir.

FENG katlandığında ise, bir kişinin oluşturduğu voltaj miktarı da katlanarak artıyor. Sepulveda: “Başlangıçta geniş bir cihaz gibi durabilir ancak onu bir kez katladığınızda, hatta tekrar tekrar katladığınızda, artık çok daha küçük ve daha fazla enerjiye sahip bir cihaz elde etmiş olursunuz” dedi.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...