HP’den batarya ömrünü uzatma hamlesi

Date:

Hp’den pil ömrü 3 saat daha uzatılmış yeni bir dizüstü modeli : x360

Bir bilgisayar firmasının bir sonraki ürünü hakkında tahminde bulunurken her zaman için söz konusu olacak en kolay tahmin şu olacaktır : yeni ürün biraz daha ince, ve belki de biraz daha az kötü olmalı. Genel olarak bu yerinde bir tahmin olacaktır fakat HP’nin farklı bir yaklaşımla yanaştığını görmek güzel. Firmanın CES fuarında bugün açıklayacağı 15.6 inch Spectre x360’ın yeni versiyonu olan bir dizüstü bilgisayar için HP, makineyi kısmen daha kalın yapıyor. Böyle yapmasının sebebi ise 3 saatlik ekstra pil ömrü sağlayabilmek.

Yeni x360 ile eskisi arasındaki kalınlık farkı 15.9 mm’den 17.8 mm’ye çıkan minimal bir fark (Örneğin 2015 MacBook Pro modeli 18 mm kalınlıkta idi). Spectre için gerçekleşen bu 1.9 mm’lik kalınlık farkı yaklaşık %23 oranında daha uzun bir bataryaya sahip olmasını sağlıyor. Aynı zanda laptop’ın kendisi 14.8 inch genişlikten 14 inch genişliğe daralarak daha dar bir yapı kazanıyor.

Maalesef iddia olunan 3 saatlik ekstra pil ömrü bu bilgisayarı uzun sürekliliğe sahip bir harika yapmıyor. Bilakis batarya ömrünün normal haline dönüştürülüyor olması anlamını taşıyor. HP 15.6 inch x360 model 4K görüntülü bilgisayarını bu yıl satıyor olacak. Ki bu model çok daha fazla güç gerektirecek.

Batarya ömrü uzuyor ama…

Laptop’ın batarya kapasitesini arttırmak suretiyle HP makinenin batarya ömrünü, bu modelin 2016 4K versiyonu için tahmin edilen ortalama batarya ömrü olan 9,5 saatten,  12 saat 45 dakikaya kadar arttırabilecek. Yani yaklaşık 3 saatlik bir batarya ömrü eklemesi söz konusu fakat asıl itibariyle bunu yapmakla ancak geçen yılın 1080p modelinin batarya ömrü ile eşdeğer bir kapasiteye erişmiş oluyor.

X360 aynı zamanda Intel’in Kaby Lake işlemcilerini içerecek şekilde güncelleniyor. İ7 işlemcide azami hız kapasitesini sağlayacak seçenekler, 16GB RAM, 1 TB SSD,  ve Nvidia GeForce 940MX ekran kartı bu modelin bazı temel donanımsal özellikleri arasında. Piyasaya sürülme tarihi ise 26 Şubat olarak tahmin ediliyor. Giriş seviyesindeki bir model için ortalama fiyat 1.278$’dan başlayacak.

13-inch Spectre x360 temel değişikliklere uğramıyor; sadece yenileniyor. Yakında Kaby Lake işlemcileri ile sunulacak olan model, 4K görüntü seçeneğini de içeriyor olacak.

x360s modeline ek olarak HP, geçen yılki CES’te duyurduğu üzere x360’ın bir versiyonu olan ince ‘EliteBook’ modelini de x360’lara ek olarak tanıtacak. Yeni model oldukça benzer bir görünüme sahip olmakla birlikte ekranı, bir tablet gibi kullanılmak üzere ekseni etrafında dönebilir bir özelliğe sahip. Zaten bu makinenin bu özelliği, HP’nin bu modele x360 ismini vermesine temel oluşturuyor. Görüntü itibariyle hoş bir laptop fakat hala iş dünyasında kullanımı hedefleyen bir cihaz. Makine üzerinde güvenlik kartı okuyucusu ve ekran koruyucusu mevcut. Makinenin bu ayın sonlarına doğru gönderimine başlanması bekleniyor.

HP bugün yeni birkaç duyuru daha yaptı. 3D modellemeye özel yeni versiyonu olan Sprout Pro bilgisayarı hakkında bilgi verdi. Buna göre Omen X 35 olarak adlandırılan bir oyun monitörünü beraberinde getiren bu versiyonda 35-inch eğimli görüntü, 21:9 görünüş oranı ve ultra-WQHD çözünürlükle birlikte geliyor. Monitör arkasında kulaklıkların takılabileceği bir hazne de mevcut. Ve son olarak HP’nin geçtiğimiz Ekim ayından bu yana kullanmaya başladığı kancalı modellerinden biri olan 34-inch Envy Curved All-in-One modelinin yeni bir versiyonu da duyurumu yapılanlar arasında.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...