Hakiki kablosuz şarj hemen hemen hazır

Date:

3 yıldır çalışmalarını yürüten Energeous’ı CES’te ziyaret ettim. Maksadım kablosuz şarj teknolojisine dair gelecekteki düşüncesinin ne olabileceğine dair ipuçları yakalamaktı. Bu defasında işler biraz farklı görünüyor. Firma, üretimde kilometre taşı olacağı iddia olunan bir ürünün bildirimini ya da WattUp şarj teknolojisine dair bağımsız kaynaklarca yapıldığı söylenen bir dizi onaylama haberlerinin jurnalliğini yapmak yerine, somut bazı ürünlerin teşhirini yapmakla meşgul. Bunlardan biri WattUp kablosuz şarj etme vericisi.

Eğer daha önce Energous’ı duymadıysanız firma, RF kullanarak cihazları uzaktan şarj etmeyi amaç edinen bir girişim. Vericilerin farklı türleri mevcut olmakla birlikte temel teknoloji, WattUp şarj istasyonunun RF dalgalarını odaklanmış bir ışın içerisinde uyumlu bir cihaza doğru yayınlanması şeklinde.  Cihazın içerisindeki bir chip, bu dalgaları elektriğe çeviriyor. Bu rektifikasyon işlemi yeni değil fakat Energous’ın iddiasına göre bu işlem giyilebilir elektronik eşya ya da telefon gibi küçük cihazların şarj edilmesinde yeterince etkin olarak kullanılabilecek.

Kablosuz şarj cihazlarının geleceği

Uzun vadede Energous 15 feet’e varan bir mesafeden kablosuz şarj etme imkanını sunacak.  Bununla birlikte ürünlerin ilk partisi için şunu söyleyebiliriz ki pek de etkileyici olmayan, mikro ölçekte bir çözüm sunulmuş zira cihaz yalnızca birkaç inch öteden şarjlama yapabiliyor.  Temel olarak kullanılan düzenek, halihazırda giyilebilir eşyaların kablosuz olarak şarj edilmesinde kullanılan mevcut teknolojinin birkaç ekstra anantaj eklenerek yenilenmiş hali.

Cihazın en belirgin getirisi, rahat konumlandırılabilmesi. Cihazınızı vericinin üzerine ya da yanına koyarak şarj edilmesini sağlayabilirsiniz. Energeous’ın WattUp alıcısına ait chip, Apple Watch’da olduğu gibi bobin tabanlı şarjlama tipinde olmadığı için bir miktar daha küçük boyutlarda. Bu sebeple verici, Chipolo Sticker gibi eşyaların içerisine sığdırılabilir.

Bu Sticker diğer bütün kablosuz takip cihazlarına oldukça benziyor. Tek farkı daha sıska olması. Yaklaşık bir ataç büyüklüğünde olması nedeniyle herhangi bir şeyin üzerine iliştirilebilir. Tabii bu özellik heyecan duyuracak bir özellik değil ama cihazları minyatürize edebilmek, ya da aynı alana daha büyük bir batarya sığdırabilmek, ürün tasarımcılarını özgürleştirici bir katkı sağlıyor.

Minyatür takip cihazlarından ayrı olarak Energous’ın ortakları oldukça ilginç şeylerin üretimini yapıyorlar. CVR Global, hastanelerde kullanılan bir tıbbi analiz cihazı. WattUp vericileri, deriye yerleştirilen sensörlerin içerisine gömülür ve taşıyıcı üzerindeki bir kızak bu vericilerin her zaman için şarj edilmiş olmalarını sağlar. Aynı zamanda kablosuz bir akıllı ID kart ve bir de bütünüyle suya dayanıklı işitme cihazı mevcut. Bu cihazın yapımcısı Kore’li SK Telesys firması. Bunun yanında bazı telefon şarjları ve akıllı bir kalem de ürün skalasında yer alıyor. Bütün bu ürünler CES’te duyurumu yapılan ürünler. Gelecek aylarda bu ürünlerin kutu içerisinde WattUp vericilerinin de bulunduğu şekliyle piyasaya sürümüne başlanacak.

Gerçeği söylemek gerekirse söz konusu ürünler zinciri çok çok heyecan verici değil fakat yine de Energous’ın söz verdiği üzere gerçek anlamda kablosuz şarj etme teknolojisi üzerine iyi şeyler yapmaya başladığını görmek güzel.  Firma daha önce de belirttiği üzere dünyanın en büyük beş tüketici teknolojisi firmaları arasında yer alan birinci sınıf bir ortağı olduğunu da söylüyor. Bu konuda yeni bir açıklama söz konusu değil. Firmaya göre bu ilişki belirlenen bazı kilometre taşları üzerine kurulu ve firma atması gerekli olan bütün adımları bugüne değin başarı ile atmış durumda. Firma, söz konusu ilişkinin kendileri için en önemli şey olmaya doğru gittiğine de vurgu yapıyor.

WattUp sürümünün sonraki aşamaları bu yılın sonuna doğru gelecek. Firmanın orta ölçekli vericileri, 15-feet’lik oldukça kalın  vericilerin yılın ilk yarısında piyasaya çıkmalarından önce pazara sürülecek.

Bu yıl piyasaya sürülen bütün cihazlar, uzun menzilli vericilerin üretimleri tamamlandığında, bu ürünlerle uyumlu olarak çalışacaklar.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...