HTC Vive : Kablosuz VR adaptörü ve obje izcisi

Date:

Sanal gerçeklik, genel bir kabul görebilmek için aşması gereken bir çok engelin söz konusu olduğu bir sektör. Bu engellerden biri de yüksek kalite VR sağlamak için cihazın bilgisayara bağlanılmaları zorunluluğudur. Bu sebeple ‘Kablosuz VR İzlemciliği’nin, HTCV Vive’ın bu yılki önemli odak çalışması olması sürpriz değil. Ve daha da önemlisi  Vive Tracker’ın, geliştiricilerin üzerinde çalıştıkları herhangi bir konuyu VR dünyasına kolayca getirmelerini sağlama gayretinde olması. Dolayısı ile HTC Vive, kablosuz kulaklığı ile yeni yöntemlere yol açıyor.

Bu yıl her iki yeni cihazı da CES’te test etme şansı edindik. Her ne kadar bu çalışmalar erken aşamalarda olsalar da, VR vizyonunu bu yıl temelden değiştirecekleri aşikar.

Bu yılın ikinci çeyreğinde dünya çapında 249$’a satışına başlanacak olan TPCast Vive kablosuz adaptörünü denedim. En çok ilgimi çeken bu ürün oldu. Vive kulaklığının üst bölümüne takılan bu küçük cihaz, Vive’ın kalın gövdesine bağlantıyı sağlayan kabloya olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Normal koşullarda TPCast’in kablosuz adaptörünü yaklaşık bir buçuk saatlik süreyle kullanabiliyor olsanız da şahsen ben cihazı arka cebime koyduğum büyük bir batarya ile birlikte test ettim. Ve evet, bu şekilde bir kullanım kabloyu zorunlu kıldı fakat yine de tipik Vive donanımından daha rahat bir kullanım imkanı sundu.

TPCast adaptörünü taktığımda, kafamı sağa sola sıklıkla çevirmeyi denerken dahi, herhangi bir senkronizasyon ya da gecikme sorunu ile karşılaşmadım. Vive Tracker’ın takılı olduğu büyük bir silah aksesuarı ile birlikte kullandığım cihazı rahatlıkla sağa sola çevirebiliyor, kötü adamları vurabiliyor ve mermileri yandan dışarıya doğru saydırabiliyordum. Her ne kadar silah bazı senkronizasyon sorunlarıyla karşılaşmış olsa da (zira henüz ilk denemeler) Kafa-İzlemcisinin bu denli güzel çalışması benim için sürpriz oldu. Bir miktar da olsa tutukluk bekliyordum ama kablolu Vive testi kadar sorunsuz bir deneyim oldu benim için.

First Contact’n Rom’u için yapılan karma-gerçeklik gösteriminde Vive Tracker büyükçe bir silaha tutturulmuştu. Ben sanal barikatların arkasında ördek yürüyüşü yaparken hareketlerimi oldukça güzel bir şekilde takip etmişti. Benim bulunduğum noktadan silah oldukça basit görünüyordu fakat izleyiciler harici monitörlerden sanal alanda etrafında nasıl hareket ettiğimi görebiliyorlardı. Bu noktada Tracker’ın silah aksesuarlarına montajını yapacak bir yığın geliştiricinin gönüllü olacağı öngörüsünde bulunabiliriz. Zira bu boyutlarda bir kumanda, gerçek boyutlarda bir Vive kumandasının montajından daha kolay olacaktır. Kaldı ki gerçek boyutlardaki kumanda dahi bir çok firma tarafından sanal izlemcilik için kullanılmıştı.

Vive Deluxe Audio

Gösterim sırasında taktığım Vive Deluxe Audio kayışı da şaşırtıcı biçimde konforluydu. Kayış, cihazın kafaya takılıp, sabitlenmesini kolaylaştıran bir yapıya sahip. Aynı zamanda Vive’ın ağırlığınının büyük bölümünü başınızın arkasına doğru kaydırıyor. Bu da bana oldukça yardımcı oldu, zira oldum olası başlığın kafanın ön bölümüne fazlaca ağırlık yaptığını düşünürdüm.  Dahili kulaklıkların ses kalitesi mükemmel ve kontrol edilmeleri de sıradan bir kulaklıktan çok daha kolay.

Vive Tracker’ın VR dünyasında bir çok yeni yöntemin birbiriyle etkileşmesine sebep olacak olması da ihtimaller dahilinde.  Geçen yıl Castrol Virtual Drift  deneyimini geliştiren Master of Shapes, insanların arkadaşlarını VR oyunlarına dahil etmek için telefonlarını kullanabilmelerini sağlamak amacıyla Vive Tracker’ı kullanıyor. Aslında arkadaşlarınızla çabucak ekip kurmanıza olanak sağlayan akıllı telefonlarınızda da Sanal Gerçeklik ortamını görebilirsiniz. Şaka gibi gelebilir fakat Vive Tracker aynı zamanda VR deneyimlerimizi kulaklık dışındaki alanlara taşıyabilmemiz için harikulade eşsiz (ve gerekli) bir yöntem.

Vive Tracker yalnızca silahlar için yararlı değil. Örneğin Manus adlı firma bu cihazı kendi üretimi olan bir çift prototip eldivenle birlikte kullanarak parmak ve kol hareketlerini daha net bir şekilde izleyebiliyor. Parmak izleme işlemini daha önce görmüştük fakat kollarınızın ve dirseklerinizin eklem yerlerini izlem altına alma yetisi, eşsiz görünüyor.Cihaz donanımının topladığı izlem-verileri, atletlerin performanslarını analiz etmek ve bazı firmaların artan biçimde ilgilenmekte oldukları sanal objeler üzerinde çalışmayı sağlamak için kullanılabilirler.

 

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...