‘Cheyenne’ isimli süper bilgisayar, iklim değişikliğine karşı

Projede apolitik amaçlar hakim olacak

Amerika’nın kömür üretiminin %40’ını gerçekleştiren eyaleti Wyoming’de, ‘Cheyenne’ isimli süper bilgisayar, iklim değişikliğine karşı mücadeleye katılmak için online oldu.

Associated Press’e göre 30 milyon dolar değerindeki Cheyenne, dünyadaki en hızlı yirminci bilgisayar ve şu anda aylık ve yıllık hava değişikliklerinin önceden tahmin edilmesine yardımcı olacak birkaç proje üzerinde çalışıyor.

Cheyenne, daha iyi hava tahmini modelleri oluşturmak suretiyle iklim değişikliği tahminlerinde olumlu katkılarda bulunabilecek. ‘Atmosfer Araştırmaları Ulusal Merkezi’ uzmanı Rich Loft “Bu tip şeylerle ilgili tahminlerde bulunmak siyasi kaygıların olmadığı yararları beraberinde getirecek” dedi.

OKU ►  Japonya 2017’de dünyanın en hızlı süper bilgisayarlarını yapmayı planlıyor.

“Hayat kurtarmak, para tasarrufu sağlamak, iş dünyası ve çiftçiler için ürünler geliştirmek v.b.”

Cheyenne Wyoming kasabasında yerleşik bulunuyor ve halihazırda bazı kömür endüstrisi üyeleriyle birlikte, iklim değişikliği hakkında endişe taşıyan kişilerin de desteklerine sahip.

Örneğin vali Matt Mead Obama yönetimi esnasında uygulamaya konulan karbon emilimi ile ilgili düzenlemelerin iptali için mahkemeye başvurmuş olmakla birlikte eyaletin teknoloji endüstrisinin sıçrama göstermesini sağlamak için Cheyenne projesine destek veriyor.

NCAR Mevcut siyasi iklime rağmen projelerini yaygınlaştırmayı planlamakla birlikte Cheyenne projesinin gelecekte mümkün olmayacağına dair endişeler mevcut. Zira süper bilgisayarın masraflarının büyük bölümü Ulusal Bilim Fonu tarafından karşılanıyor.

Başkan Trump’ın yönetimi altında olan kurumun fon desteğinden mahrum kalma tehlikesi var. Ya da en iyi ihtimalle kurumun odak çalışma alanı çevre ve dünya bilimlerinden farklı alanlara kayabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here