Instagram bağımlıları için 5 yeni püf noktası

Date:

Instagram yeni özellikleriyle daha eğlenceli

Sizin de farkına varmış olabileceğiniz gibi Instagram son birkaç aydır daha fazla güncellemeyi piyasaya sürüyor. Eğer uygulamanızı güncel tuttuysanız, keşfedilecek yeni birkaç aracınız var demektir.

Büyütme Özelliği (31 Ağustos)

Bu temel özellik için 6 yıl bekledikten sonra nihayet uygulama üzerinden resimlere daha yakından bakabileceğiz. Büyütme için beslemenizde bulunan resimlerden birini seçin ve ekranınızı çimdikleyin. Büyütmeyi sürdürmek için parmağınızı ekranda tutmaya devam edin. Orijinal boyutuna döndürmek için bırakın. Yalnız bu işlemler esnasında resimleri büyütmeye tıklayacakken yanlışlıkla ‘like/beğen’ butonuna tıklamayın.

Taslakları Kaydet Özelliği (30 Eylül)

Bu özellikle yaptığınız değişiklikleri kaybetmeyeceksiniz çünkü bu özellik siz resimlerinizi yayınlayana kadar yaptığınız değişiklikleri kaydediyor. Resminiz üzerinde her zaman yaptığınız gibi değişiklerinizi yapın ve yayınlamadan önce ekranın sol üst köşesinde bulunan geri okuna basın. Bunu yaptığınızda ‘Taslaklara kaydet’ ya da ‘Değişikliklerden Vazgeç’ seçeneklerini içeren bir pop-up menü ile karşılaşacaksınız. Eğer taslaklara kaydet seçeneğini seçerseniz yaptığınız değişiklikler uygulamanın foto kütüphanesi bölümü içerisinde saklanacak. Taslağınızı görüntülemek istediğinizde taslaklarda bulunan resmin üzerine tıklayın, sonraki ekranda Edit’i seçin (sağ üst köşede) ve kaldığınız yerden devam edin. Yayınlamak için hazır olduğunuzda başlığı koyun ve paylaşın. Ya da tekrar kaydedebilirsiniz. Bu özellik aynı zamanda videolar için de geçerli.

Eski taslakları çöpe atmak için ana resim sayfasına gidin. Draft bölümündeki Manage seçeneğine tıklayın. Edit>Taslağı seç>Gönderiyi sil seçeneğine tıklayarak onay verin.

Hikaye İpuçları Özelliği (10 Aralık)

Instagram hikayeleri size eski bir haber gibi gelebilir fakat bu hikayeleri zenginleştirmeniz için yeni bir kaç özellik söz konusu. Bunların ilki Boomerang aracı. Bu araç ana editleme sayfasında mevcut. Beslentinizin sağına doğru kayın ve hikayelere gelin. Resimlerinizi ileri ve geri doğru hareket ettirmenize olanak verecek bir açılım yakalamak için ekranınızın alt bölümünde bulunan ‘Boomerang’ seçeneğine gelin.

Foto başlığında olduğu gibi hikayenizin içinde yer alan kişileri etiketleyebilirsiniz. Bunu yapmak için her bir isim arasına @ sembolünü ekleyin. Bunu yaptığınızda ilgili kişiler kilitli ekranlarında isimlerinin dile getirildiğine dair bir mesaj alacaklar. Instagram uygulamasını açtıklarında hikaye, gelen kutularında doğrudan mesaj olarak görünecek.

Kaybolan Mesajlar Özelliği (21 Aralık)

Instagram hikayeler bölümüne kaybolan mesajlar özelliğini ekleyerek Snapchat tarzı bir görünüm kazanmaya başladı.  Bir hikaye oluşturmak için beslemenizi sağa doğru kaydırın, sağ alt köşedeki oka basın ve bir ya da daha fazla sayıda alıcı seçin. Bu bölümde ana hikayenize mesaj ekleyebilirsiniz. Sonra da gönder’e basın.

Mesaj alıcılar için bir kez görüntülenecek ve sonrasında Snap’te olduğu gibi kaybolacak. Ya da hikayenizde 24 saat boyunca görüntülenmeye devam edecek. Kaybolan mesajları yalnızca takip ettiğiniz ve sizi takip eden kişilere gönderebilirsiniz. Alıcı mesajınızı aldığında size de mesajınızın alındığına dair bilgi gelecek.

Canlı Video Özelliği (Yakında geliyor)

Bu özelliği henüz edinmediyseniz gelecek haftalarda edinebileceksiniz. Bu özellik Facebook Live ya da Periscope’ta olduğu gibi hesabınızdan canlı videolarınızı yayınlamanıza imkan verecek.

Instagram’ın web sitesine göre ana hikayeler sayfasına beslemenizden sağa doğru kaydırarak doğrudan yayın yapabileceksiniz. Ekranınızın altında bulunan yeni ‘Live’ opsiyonuna tıklayın ve canlı videoyu başlatmak için Start’a basın.

Videonuzu görüntüleyenler ekranın sağ üst köşesinde görüntülenecekler. Aynı zamanda yorumlar ve tepkiler de aşağıda görüntülenecek. Kendi yorumunuzu da ekleyebilir ya da ekrandaki seçeneği kullanarak yorumları bütünüyle kapatabilirsiniz.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...