BetterTouchTool kullanarak özel bir dokunma çubuğu oluşturmak

Date:

Touch Bar için geliştirilen BetterTouchTool

Chance’ın geçtiğimiz gece belirttiği üzere dün, Macbook Pro’nun dokunma çubuğu desteği sunan BetterTouchTool’un alfa versiyonu piyasaya sürüldü. Alfa versiyonu olması nedeniyle bazı açıklar bulabileceğinizi düşünebilirsiniz fakat Touch Bar (Dokunma Çubuğu) eklentisinin nasıl çalıştığını görmek için güncellenmiş versiyonunu kullanmaya başlamaya karar verdim.

Bulduğum şey kullanıcıların parmak uçlarıyla inanılmaz oranda kontrolü sağlayan etkileyici bir araçtı. Özelleştirilebilir Dokunma Tuşu kontrolünün nasıl sağlandığını uygulamalı olarak görmek için hazırladığımız kısa video gösterisine göz atabilirsiniz.

BetterTouchTool, kullanıcıların her türlü özelleştirilmiş hareketlerini uygulamaya koymalarına imkan veren, çılgınca derinliğe sahip bir araç. Bu uygulamalar trackpad, Mouse, klavye ve en son geliştirilen Touch Bar gibi giriş cihazları olarak adlandırılan cihazlar üzerinde bulunan işaret öğelerini kullanarak çalıştırılabilir. Apple’ın MacOS Sistem Tercihlerinde sunduğu temel işaret kontrollerini hızlandırmak isterseniz muhakkak BetterTouchTool’u kullanmalısınız.

Tabii ki buradaki önemli haber Dokunma Çubuğu’nun uygulaması için MacBook Pro’lara Apple tarafından sağlanan destek. BetterTouchTool’un alfa sürümü için kullanıcılar, kendi istekleri dahilinde özelleştirecekleri Dokunma Çubuğu butonları oluşturabilirler.

Yalnızca Mac’inizdeki temel karmaşık aksiyonları uygulamak için bu butonları kullanmak değil, aynı zamanda butonun görünüşünü değiştirmek için kontrolü de ele alabilirsiniz (ismini, rengini, v.s. değiştirebilirsiniz).

Aşağıdaki videoda Alfred’in 9to5Mac’in içerikleri arasında bir site araştırması yapmasına atıfta bulunan kısa bir Touch Bar butonu kurulumu gösterdim.

Video Görüntüsü

BetterTouchTool’un alfa versiyonu olduğunu aklınızda bulundurun. Yani bu uygulamada bazı açıklar bulunabilir. Dolayısı ile şu an itibariyle mükemmel bir performans beklemeyin.

BetterTouchTool’u kullanarak oluşturduğum Touch Bar kısayolu.

Bir dipnot olarak şunu da belirtmeliyim ki son zamanlarda piyasaya sürülen ve bir Touch Bar uygulaması olan Rocket’ da güncellendi. Rocket’ın son sürümü olan 0.7 versiyonu tabloya yeni özellikler kazandırıyor. Yeni eklentiler güncellenmiş bir menü çubuğu uygulama ikonu, dosya kısa yolları, uygulamalardan çıkış özelliği, ve bütünüyle özelleştirilebilir Touch Bar uygulaması içeriyor.

Rocket 0.7 Sürümü notları

  • Rocket Touch Bar şimdi bütünüyle özelleştirilebilir (Ayarlada bulunan özelleştir>Touch Bar bölümüne git)
  • Dosya ekleme ve kullanma kısa yolları kullanımı (Ayarlar’da bulunan özelleştir>Dosya Kısayolları bölümüne git)
  • Hali hazırda açık olan uygulamaları ikonun üzerine tıklayarak ve basılı tutarak çıkabilmek.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...