Instagram Hikayelerine geostickers özelliği geldi

Instagram vs Snapchat! Bu ikili arasındaki çekişme devam ediyor. Bir Snapchat özeliği daha Instagram’ın bünyesine katıldı.

Instagram, Snapchat ile arasındaki farklılıkları birer birer azaltıyor. En son olarak, geçtiğimiz güncelleme ile kullanıcılar artık bulundukları konuma göre Instagram Hikayelerine geostickers ekleyebilecek.

Peki bu geostickers nedir diyebilirsiniz. “Geostickers” için, konumunuza özel paylaşabilmeniz için uygulamanın size sunduğu şaşaalı birer çıkartma diyebiliriz.

Bu uygulamanın uygulanmaya başlandığı özel bölgeler ise New York şehri ile Endonezya’nın Jakarta kenti. Fotoğraflarınıza ekleyebilmeniz için şehir içindeki belirli bölge ve alanların isimleri çıkartma olarak siz kullanıcılara sunulmuş.  Instagram’ın iOS ve Androiddeki 10.11 güncellemesi ile gelen bu çıkartmalar dünyanın her yerinden ulaşılabilir durumda.

Snapchat geostickers özelliğini 2014 yılında faaliyete sokmuştu. O zamanlar hareket edemeyen, büyültülüp küçültemediğimiz bu çıkartmalar, 32016 yılında bu özelliklere de kavuşmuştu. Instagram’ın Snapchat’ten geosticker ve filtre olarak tek farkı ise tek bir tık ile Instagram konum sayfasını görebiliyorsunuz.

OKU ►  Aselsan yeni sözleşme imzaladı ihale bedeli 83 Milyon TL ve 93 M Dolar

Aşağıdaki fotoğrafta Snapchat’in konum odaklı çıkartmalarını görebilirsiniz. Instagram ile olan benzerliklerini yadsınamaz durumda.

OKU ►  Reddit, konum etiketleme özelliğiyle artık daha sosyal.

Snapchat’te olup da Instagram’a gelmeyen tek özellik arttırılmış gerçeklik selfie Maskeleri (Lensleri). Facebook geçtiğimiz yıl MSQRD’yi satın alarak bu maskeleri Facebook ve Messenger uygulamalarında kullanıma sunmuştu. Ancak henüz Instagram’da bu özelliği görmüş değiliz. Ancak şu da aşikar ki Snapchat’ten daha iyi olma adına, kendine has bir formatla bu özelliği de yakın zamanda Instagram’da göreceğimize şüphe yok.

Instagram’ın şu ana kadar göstermiş olduğu çaba işe yarıyor gözüküyor. Instagram Stories(Hikayeler) günlük 150 milyon kullanıcıya ulaşmış durumda. Bu hizmetin fikir babası Snapchat’ten daha fazla kullanıcı adedi demek oluyor. Snapchat’ten “aşırılan” Hikayeler bölümü o kadar başarılı  ki, geçtiğimiz iki çeyrekte Snapchat kullanıcı büyümesinde %82’lik bir düşüş var. Bu ikili arasındaki mücadele, kullanıcılar açısından nelere sebep olacak, bekleyip göreceğiz.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox