Intel’in 8. Nesil Core işlemcileri pek devrimsel nitelik taşımayacak

Date:

8. nesil işlemci beklentileri karşılamıyor

Anlaşılan o ki Intel Chip yükseltimlerinin hızlı günleri geride kaldı. Intel, 2017’nin ikinci yarısında çıkacak 8. Nesil Core işlemcilerinin, yine 14 nanometre işlemci üzerine inşa edileceğini açıkladı. Evet, aynı seride dördüncü kez. Firma yeni chiplerin içeriğini açıklamaya utanıyordu. Fakat yine de bu chiplerin, 7. Nesil Core tasarımlarının sağladıkları performansa ek olarak %15’lik bir performans artırımı sağlayacağını iddia ediyor.

AnandTech gelecek yenilenmiş modelin, çok ince ve hafif diz üstü bilgisayarlarda görülen düşük voltajlı U- ve Y-serileri üzerine odaklanabileceğini belirtiyor. Tıpkı geçen yılın son dönemlerinde görülen ilk 7. Nesil işlemcilerde olduğu gibi. Bununla birlikte bu bilgi henüz doğrulanmış değil.

Kesin olan bir şey var : Intel’in uzun zaman ertelenen 10nm işlemcilerinin nihayet piyasaya çıktıklarında, toptancıların yeni teknolojiye doğru bir geçiş yaptıklarını göremeyeceksiniz. Intel gelecekteki işlemci kullanımının, hedeflenen segmente bağlı olarak ‘akışkan’ özellik taşıyacağını ve data merkezlerinin ilk etkiyi bu yükseltimlerle göreceklerini söylüyor. Xeon serisi 10nm’de yer edinirse ve sonrasında yalnızca tanınmış chiplerin sıçrayış yaptıklarını görürseniz, şaşırmayın.

[irp posts=”7544″ name=”Chromebook ‘ekran-okuyucusu’ kullanımı kolaylaşıyor”]

Büyük işlemcilerin 10nm işlem boyutuna küçültülmelerinin zorlukları göz önünde bulundurulursa, alınan kararın gerekli olduğu söylenebilir. Fakat bu zorunluluk Intel’i sinirlendirecek gibi. Zira, Qualcomm gibi mobil devleri bu yıl 10nm işlemcileri piyasaya sürüyorlar. Mobil tabletler yakın bir zaman içerisinde bir çok diz üstü bilgisayardan daha iyi performans sergileyemeyecek olmakla birlikte, mobil üreticilerin 10nm işlemci atağı, tabletlerle PC’ler arasındaki mevcut açığı daraltabilir. Ve siz de geleneksel Intel tabanlı bir bilgisayar almaktan vazgeçmeye eğilim gösterebilirsiniz.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...