iPhone 8’in parmak izi okuyucusu Apple’ın kendi tasarımı olacak

Boyutu iPhone 7 ile aynı ama bataryası çok daha büyük

KGI’ın ünlü analisti Ming-Chi Kuo’nun yaptığı son açıklamalara göre, Apple’ın yeni çıkaracağı cep telefonu iPhone 8’in boyutları iPhone 7 ile aynı olacak. Buna rağmen yeni telefon 4.7 inç boyutu olan iPhone 7’den çok daha büyük bir bataryaya sahip olacak.

İddiaya göre iPhone 8’in bataryası 2700 mAH kapasitesiyle iPhone 7 Plus’la aynı gücü depolayabilecek. Standart bir iPhone 7’nin 1960 mAH olduğunu düşünürsek bu aynı boyuttaki bir telefon için çok ciddi bir gelişme.

Eğer KGI’ın iddiası doğruysa OLED ekran ile gelecek iPhone 8, batarya kapasitesini neredeyse 50% arttırmış olacak. Ekran boyutunun büyüdüğünü göz önünde bulundurursak yeni telefon eskisinden biraz daha fazla enerji tüketeceğini tahmin etmek de yanlış olmazdı.

Bundan önceki iddialara göre telefona gelen yeni OLED ekran iPhone’un neredeyse bütün ön yüzeyini kullanacak ve köşelerle alanını ziyan etmeyecek. Hatta bazı kaynaklar ekranın, telefonun kenarları bile kaplayabileceğini iddia etmişti.

KGI, Apple’ın batarya kapasitesini artırabilmesini, yeni kullanmaya başladığı PCB ana kartına bağladı. Yeni kartın daha küçük olması sayesinde, cihazın içerisinde daha fazla yer açılması sağlandığı ve bu alanın bataryanın boyutunu arttırmak için kullanıldığı ifade edildi. KGI’ın sağladığı diyaframda bulunan mavi büyük alanda bu gösterilmiş.

OKU ►  Apple Hindistan'da kendi kuluçka merkezini açtı

Yeni kullanılacak olan ana kartın maliyetinin de ciddi miktarda olacağı ifade edildi. Buna göre yeni ana kartın üretim maliyeti eski modellere göre 80% daha çok olacak. Buda iPhone 8’in fiyatının iPhone 7’nin çıkış fiyatından çok daha yüksek olacağının üzücü bir göstergesi.

Apple’ın üç tane yeni model telefonunun ikisinin OLED ekranla gelmesi bekleniyor. iPhone 8’in ise Apple tarafından Nisan ayında resmen duyurulması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here