iPhone 8’in yüz tanıma sistemi duygularınızı tanımlayabilecek

Apple’ın yeni telefonu iPhone 8’in yüz tanıma özelliği parmak izinin yerini mi alıyor?

2017 yılına girmemizle birlikte iPhone 8’in de özelliklerine dair dedikodular artmaya başladı. Sevenlerinin heyecanla beklediği Apple’ın yeni amiral gemisi ile ilgili birkaç gün önce yayınlanan bir rapor gün yüzüne çıktı.

Duyguları tanımlayabilecek

Rapora göre yeni çıkacak iPhone 8 yanında ileri seviye bir yüz tanıma sistemiyle gelecek. İddiaya göre yeni telefonla gelecek yüz tanıma sistemi yüz ifadelerinden o an nasıl bir duygusal halde olduğunuzu bile tanımlayabilecek. Gün yüzüne çıkan raporun tanınmış analist Ming Chi-Kuo tarafından yayınlandığı belirtildi. Kuo tarafından yayınlanan raporda yüz tanıma sisteminden fazlası da bulunuyor.

MacRumors’un konu ilgili hazırladığı yazıda Kuo yayınladığı raporda iPhone 8’in yeni tasarımının Apple mühendislerini yeni bir Touch ID (parmak izi) sistemi geliştirmeye zorladığını ifade etti. Bunun sebebinin tam ekran tasarımı ile uygun çalışması ve mobil alımlarda güvenliğin geliştirilmesi olduğunun altı çizildi. Apple’ın yeni telefonu iPhone 8’de kenarsız bir OLED ekranın kullanılması bekleniyor. Bu raporun kenarsız ekran ihtimalini artırdığı gelen bilgiler arasında.

OKU ►  Siz siz olun, 2018'den önce Bluetooth cihaz almayın!
OKU ►  Apple Watch kenar ekran yapıştırıcısı nasıl değiştirilir?

Kuo yaptığı açıklamalarda, yüz tanıma sisteminin geliştirilmesinin en büyük sebebinin Apple’ın yakın zamanda Touch ID sisteminden yüz tanıma sistemine geçmek istemesinden kaynaklandığını ifade etti. Buna göre Apple telefonlar parmak izi kullanmaya ihtiyaç duymayacak. Sadece yüzünüzü görmesi telefonunuza ulaşmanıza ve alışveriş yapmanıza yetecek.

Bu durum her ne kadar ilgi çekici bir gelişme gibi gözükse de Apple’ın Touch ID sisteminden tamamen vazgeçmesi de uzak bir ihtimal. Zira sistem mobil ortamda alışveriş yapabileceğiniz bir seviyeye ulaşsa bile kullanıcıların basit bir satın alma işlemi için telefonlarını doğru açıyla tutarak yüzlerini okutmaları da biraz garip bir görüntü oluşturabilir. Zaten elinizde olan telefonu parmak izinizle kullanmanız çok daha basit bir işlem.

Ne olursa olsun Kuo’nun notları Apple’ın yeni telefonu için köşesiz dizayna geçtiklerinin önemli bir kanıtı. Eğer bu durum gerçekse kenarsız ekranın şu anki dizayndan sonra iyi karşılanacak bir değişim olacağı kesin. Zira şu anki tasarım 2014 yılında çıkan iPhone 6’dan beri aynı.

Diğer değişikliklere gelecek olursak, bir söylentiye göre de iPhone 8 paslanmaz çelik kaplı bir modelle piyasaya sürülebilir. Bu modelin standart modele göre çok daha yalıtımlı ve suya dayanıklı olduğu gelen bilgiler arasında. Hatta gelen modelin kablosuz şarj etme özelliği olacağına dair bir dedikodu bile var.

OKU ►  Siri yeni bir yetenek kazandı

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox