iPhone emojileri neden Android’inkinden daha iyi?

Date:

iOS yeni emojileriyle Android’e fark atmaya devam ediyor

Bildiğiniz gibi emojiler artık evrensel bir dil haline geldi. Dünya’da yüzlerce farklı dili kullanan insan kelimelerin yetersiz kaldığı yerlerde emojilere başvuruyorlar. Ancak özellikle iPhone ve Android kullanıcıları arasında bazı emojiler anlamını kaybediyor.

Örneğin 2016’nın sonlarına doğru, iPhone’lara avakado, üst üste geçmiş parmaklar, omuz silken adam gibi emojiler eklendi ancak Emojipedia’dan Jeremy Burge tarafından yapılan analizlerde, bu emojileri Android kullanıcılarının %4’ünden daha azı görebiliyor. iPhone kullanıcıları bunları Android kullanıcılarına gönderdiklerinde ise boş bir kutu görüyorlar.

iPhone ve Android arasındaki bu emoji boşluğu nereden kaynaklanıyor derseniz, Apple kullanıcılarına mükemmel bir yazılım güncelleme imkanı sunuyor. Unicode, geçtiğimiz günlerde yeni emojiler üretti. Google ve Apple bunları yazılımlarına hemen entegre etti ve Apple kullanıcıları da yeni yazılımı kolayca indirebildi.

Samsung ve LG gibi Android üreticileri ise yazılımlarını son sürüme yükseltmekte, Apple kadar çabuk davranamıyor. Google’ın kendi istatistiklerine göre, Android cihazların %1’den az bir kısmı 7.0 veya daha üst bir versiyona sahip.

Kullanıcılarının %84’ünün iOS 10 ya da daha üst yazılımı kullandığı düşünülürse, Apple arayı oldukça açmış bulunmakta.

Uygulamaları derinden etkileyen bu olay karşısında WhatsApp gibi oldukça popüler olan uygulamalar kendi emojilerini eklemeye başladı. Jeremy Burge ise bunun uygulama geliştiricilere ekstradan yük olduğunu söylüyor çünkü telefonun kendine ait olan emoji desteği cihazı fazla zorlamıyor.

Bir başka yan etki ise, Apple’ın kendi emojileri Android uygulamalara saçılmış durumda. Örneğin WhatsApp Google’ın değil de Apple’ın emojilerini kullanıyor. Tabii ki Google’ın kendi telefonu Pixel gibi güncellemeleri anında alan Android cihazlar var ancak Samsung gibi çok tutulan birçok markada aynı hız söz konusu değil. Bu da demek oluyor ki, en azından emojileri çok sık kullananlar için, Apple ve Google tercihlere göre telefon üretiyorlar.

Burge bir raporunda, “Kullanıcılar için cevap çok basit: yeni emojileri istiyorsan, hangi telefonu satın aldığına dikkat et” dedi.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...