iPhone emojileri neden Android’inkinden daha iyi?

iOS yeni emojileriyle Android’e fark atmaya devam ediyor

Bildiğiniz gibi emojiler artık evrensel bir dil haline geldi. Dünya’da yüzlerce farklı dili kullanan insan kelimelerin yetersiz kaldığı yerlerde emojilere başvuruyorlar. Ancak özellikle iPhone ve Android kullanıcıları arasında bazı emojiler anlamını kaybediyor.

Örneğin 2016’nın sonlarına doğru, iPhone’lara avakado, üst üste geçmiş parmaklar, omuz silken adam gibi emojiler eklendi ancak Emojipedia’dan Jeremy Burge tarafından yapılan analizlerde, bu emojileri Android kullanıcılarının %4’ünden daha azı görebiliyor. iPhone kullanıcıları bunları Android kullanıcılarına gönderdiklerinde ise boş bir kutu görüyorlar.

iPhone ve Android arasındaki bu emoji boşluğu nereden kaynaklanıyor derseniz, Apple kullanıcılarına mükemmel bir yazılım güncelleme imkanı sunuyor. Unicode, geçtiğimiz günlerde yeni emojiler üretti. Google ve Apple bunları yazılımlarına hemen entegre etti ve Apple kullanıcıları da yeni yazılımı kolayca indirebildi.

Samsung ve LG gibi Android üreticileri ise yazılımlarını son sürüme yükseltmekte, Apple kadar çabuk davranamıyor. Google’ın kendi istatistiklerine göre, Android cihazların %1’den az bir kısmı 7.0 veya daha üst bir versiyona sahip.

OKU ►  Android Pay işlemleri kolaylaşıyor
OKU ►  Farming Simulator 18, Android ve iOS’ta yayınlandı

Kullanıcılarının %84’ünün iOS 10 ya da daha üst yazılımı kullandığı düşünülürse, Apple arayı oldukça açmış bulunmakta.

Uygulamaları derinden etkileyen bu olay karşısında WhatsApp gibi oldukça popüler olan uygulamalar kendi emojilerini eklemeye başladı. Jeremy Burge ise bunun uygulama geliştiricilere ekstradan yük olduğunu söylüyor çünkü telefonun kendine ait olan emoji desteği cihazı fazla zorlamıyor.

Bir başka yan etki ise, Apple’ın kendi emojileri Android uygulamalara saçılmış durumda. Örneğin WhatsApp Google’ın değil de Apple’ın emojilerini kullanıyor. Tabii ki Google’ın kendi telefonu Pixel gibi güncellemeleri anında alan Android cihazlar var ancak Samsung gibi çok tutulan birçok markada aynı hız söz konusu değil. Bu da demek oluyor ki, en azından emojileri çok sık kullananlar için, Apple ve Google tercihlere göre telefon üretiyorlar.

Burge bir raporunda, “Kullanıcılar için cevap çok basit: yeni emojileri istiyorsan, hangi telefonu satın aldığına dikkat et” dedi.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox