iPhone’da ‘dark modu’nu nasıl etkinleştiririz

iPhone tarayıcınızda gizli bulunan ‘dark mod’ özelliğini etkinleştirme

Apple iOS 10 yazılımı dark modu gibi yeni bir çok özellikle dolu. Aslında o kadar çok yeni özellik var ki hepsini hatırda tutmak imkansız. Bu sebepledir ki sıklıkla daha az bilinen ipucu ve incelikler koleksiyonlarını yayınlıyoruz. Her zaman için isteğimiz, insanlara akıllı telefonlarını en iyi şekilde tanımaları için yardımcı olmak.

iOS 10 ilk kez geçen yaz WWDC 2016 esnasında sonlandırılmış beta sürümü olarak yayımlandığında geliştiriciler aniden bu sürümü incelemeye başladılar. Bu esnada iOS’in içinde saklı ‘dark mod’  özelliğinin büyüleyici görüntüsüne takılıp kaldılar. İyi haber şu ki bu mod, o zamanlar oradaydı. Kötü haber ise bildiğimiz kadarıyla iOS 10’un Eylül ayı sürümünde özelliğin etkinleştirilmemiş olması.

Söylentilere göre iOS 10.3’le birlikte yeni bir ‘Tiyatro modu’ gelebilir. Fakat bu noktada doğrulama yapacak herhangi bir gelişme mevcut değil. Ancak, bilmiyor olabileceğiniz şey şu ki iPhone tarayıcınızda gizli bir dark modu mevcut.

OKU ►  iPhone 5 ve 5C kullanıcıları iOS 11 yükleyemeyecek

Night Shift (Gece Vardiyası) Apple’ın iOS 10’la birlikte getirdiği şık bir özellik. Bu özellik iPhone ya da iPad tarafından geceleri yayınlanan mavi ışık miktarının azaltılmasını sağlıyor. Teorik olarak bu, kullanıcıların daha iyi uyumalarına yardımcı oluyor fakat düşük şiddetli ışığın olduğu durumlarda yazıların daha görünür kılınmasında herhangi bir katkı sağlamıyor. Bunu yapabilmeniz için işleri tersine çevirecek, arka planı siyaha dönüştürürken yazıları ışıklandırılmış renge dönüştürecek olan ‘dark mod’a ihtiyacınız var.

OKU ►  WhatsApp ve Telegram'a yönelik yeni tehdit

‘Dark modu’ bir çok üçüncü parti iOS uygulamasında ve hatta bir dolu ilk parti uygulamada mevcut. Fakat maalesef ki şu an için telefonun bütününü kapsayan, sistem çapında bir ‘dark mod’ özelliği yok. Yani aslında Safari’de insanların bir çoğunun bilmediği özel bir ‘dark mod’ var ve bu mod, web’deki herhangi bir yazıyı siyah arka plan üzerinde ışıklı yazılarla okumanızı mümkün kılıyor.

Dark mod nasıl etkinleştirilir?

  • Öncelikle Safari’de herhangi bir makale/yazıyı açın (Eğer yazımızı bir iPhone ya da iPad’deki Safari’de okuyorsanız, devam edebilirsiniz)
  • URL çubuğunun sol köşesinde bulunan ‘okuyucu modu’na dokunun. Bunu yaptığınızda şöyle bir şey göreceksiniz :
OKU ►  Windows 10 yeni “Oyun Modu” ile bilgisayarınızı hızlandıracak

  • URL çubuğunun sağ köşesinde bulunan ‘aA’ ikonuna dokunun. Sonrasında aşağıdaki gibi açılır bir menü göreceksiniz:

  • Açılan menüde en sağda bulunan siyah daireye dokunun. Evet! Artık Safari’deki ‘dark modu’nu etkinleştirdiniz.

  • Ekranı kaydırdığınızda görüntü aşağıdaki gibi olacaktır ;

Sayfada bulunan resimler normal olarak görüntülenmeye devam edecektir, fakat sayfanın geri kalanı yukarıda görüldüğü üzere siyah olacaktır. Tabii bu beklediğimiz bütün sistemi kapsayan dark mod değil. Fakat yine de Safari’de okuma yapanlar için iyi bir özellik.

OKU ►  Sara krizi tetikleyen ‘Tweet’ attı, polis tarafından tutuklandı

İpuçları ile ilgili diğer haberleri görmek için buraya tıklayın.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox