iPhone’da olan, bilmediğiniz 10 özellik

Ya da neye yaradığını bilmediğiniz 10 özellik

Umarız birkaç gününüzü iPhone’unuzun özelliklerini keşfetmekle uğraşarak, telefonunuza birkaç uygulama indirerek, ya da  arkadaşlarınız ve ailenizle birlikte geçirdiğiniz tatildeki anılarınızı çekmek için telefonunuzun  5 yıldız kalitesindeki kamerasını kullanarak geçirmişsinizdir.

Elektronik cihazlarımızın yapabileceğinin ancak %10’unu kullanabildiğimiz tahmin ediliyor (Belki de tıpkı beynimizi kullanma şeklinde olduğu gibi?). Bu nedenle yeni cihazınızın bir çok özelliğini keşfetmeniz için az bilinen birkaç önerimiz olacak.

Eğer bildiğiniz ipuçları ya da trik noktalar varsa ve bunları paylaşmak isterseniz, yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz.

Anımsatıcıları konuma göre kullanın

Sesle aktive edilen kişisel asistanınız Siri’nin zaman eksenli olarak ayarlanabileceğini biliyor olabilirsiniz. Örneğin “Siri, saat 4’te kardeşimi arayacağımı bana hatırlat” derseniz, o saatte size hatırlatma yapacaktır. Fakat konum eksenli hatırlatıcıdan haberiniz var mıydı? “Eve gittiğimde annemi arayacağımı bana hatırlat” derseniz siz evinizin kapısına gidene kadar herhangi bir hatırlatma mesajı almazsınız. Eğer henüz bu özelliği kullanmadıysanız, bunu yapabilmek için öncelikle üzerinde kendi şahsi bilginizin de bulunduğu (isminiz, adresiniz, yakınlık dereceniz v.b.) bir iletişim kartı oluşturmalısınız.

Benzer bir şekilde alışveriş merkezine gitmeden önce “daha sonra buradan ayrıldığımda benzin alacağımı bana hatırlat” derseniz, arabanıza binip uzaklaştığınızda hatırlatma mesajı alırsınız.

E-Kitapları sesli kitaplara çevirin

Bir çok akıllı telefon gibi iPhone da bir dizi Erişilebilirlik seçeneğine sahip. Bunlardan biri ‘Konuşma Ekranı’ olarak adlandırılır ve komutunuz dahilinde herhangi bir yazıyı sesli olarak okuyabilir. Öncelikli olarak görme özürlüler için hazırlanmış bir özellik olsa da, e-kitabı sesli kitaba çevirmek isteyenlerin faydalanabilecekleri bir özellik bu. Artık işe gidip gelirken, yatakta gözlerinizi kapatırken ya da sokakta koşu yaparken kitabınızı dinleyebilirsiniz.

OKU ►  Denizlerde geçen korku oyunu ‘Sunless Sea’ iPad’e geliyor
OKU ►  Türkiye ve Almanya askeri gücü kıyaslaması.

Bu özelliği aktive etmek için ayarlara gidin ve ‘genel‘ / ‘erişilebilirlik‘ seçeneğinin altında bulunan ‘konuşma‘ seçeneğine gelin. Buradan ‘Konuşma Ekranı’ özelliğini aktive edin. Daha sonra hangi uygulama içerisinde iseniz (örneğin bir e-kitap, e-posta uygulaması ya da notlarınız) iki parmağınızla ekranın yukarısından aşağıya doğru kaydırın. Böylece ekran içeriğinin sesli olarak okunduğunu göreceksiniz.

Okuyanın cinsiyeti, lisanı gibi kriterlere göre ses ayarını yapabilir, konuşma hızını ayarlayabilirsiniz.

3D dokunma özelliğinden yararlanın

iPhone’a aşina olmayanlar (Seni kastediyorum anne), iPhone’un 2015 ve 2016 modellerinde bulunan 3D dokunma özelliğinden bihaber olabilirler. Özetle bu özellik az zamanda çok işler yapabilmenize yardımcı olabilir. Uygulama ikonlarına ya da bildirimlere bastığınızda faydalanabileceğiniz kısayolların bir listesini göreceksinizdir.

Örneğin; ana ekranınızda bulunan kamera ikonuna basılı tutarsanız, selfie çekebilir, video kaydı yapabilir, yavaş hareket eden bir video çekebilir, ya da daha fazla şey yapabilirsiniz. Ya da, iPhone’unuzun ekranı kilitli iken dahi gelen bildirime basılı tuttuğunuzda, mesaja cevap yazmak gibi cihazınızın ekran kilidini açmadan yapabileceğiniz bazı pratik seçenekler göreceksiniz.

3D özelliğini değişik uygulamalarda kullanmanın tadını çıkarın.

iPhone’da gizli bir trackpad var

Eğer tanıdık gelirse uyarın: Yeni bir mesaj, e-posta ya da not hazırlamaktasınız ve göndermeden ya da kaydetmeden önce bazı değişiklikler yapma ihtiyacı hissettiniz. Yeni iPhone’unuz ile bunu kolayca yapabilirsiniz. Öncelikle klavyeye basılı tutun. İmleç otomatik olarak Mouse’a benzer bir trackpad’e dönüşecek.

OKU ►  Apple Watch 2 ile neler yapabilirsiniz?

Daha sonra parmağınızı ya da tırnağınızı ekran üzerinde tutun ve imleci değişiklik yapmak istediğiniz yere kadar götürün (ya da eğer yazıyı işaretlemek istiyorsanız parmağınızı kaydırırken biraz daha sert bir şekilde bastırın). Daha sonra klavyenin geri gelmesi için bırakın.

OKU ►  Apple sürücüsüz araç sistemi kısmen ifşa oldu

Masaüstü tarayıcı özelliği

Microsoft’un ücretsiz Ofis Lens uygulaması gibi bir çok uygulama akıllı telefonunuzu masaüstü tarayıcıya çevirir.

Siz bir belgenin, siyah ya da beyaz bir tahtanın, ya da bir makbuz veya kartın resmini çektiğiniz anda resim, cihazınızda dijitize olacaktır.

Sadece içeri aktardığınız belge üzerinde kırpma işlemi değil, fakat aynı zamanda basılmış ya da el yazısı ile yazılmış yazılar üzerinde de OCR teknolojisini kullanarak işlem yapabilirsiniz. Örneğin anahtar kelimeye göre metin içerisinde arama yapabilir, üzerinde değişiklik yapabilir ve paylaşımda bulunabilirsiniz. Arzu ederseniz ofis uygulamalarına aktarmış olduğunuz taranmış belgeleri de içeri aktarabilir, OneDrive ya da diğer bulut mağazalarına kaydedebilir, veya PDF belgeye dönüştürebilirsiniz.

Aramaları kaydedin

Her ne kadar bunu yapabilmek bir ara uygulama olmadan kolay olmasa da, bir çok kişi telefon görüşmelerini kaydetme fikrinden hoşlanır.

TapeACall isimli bir uygulama yıllık 7.99 dolara telefon konuşmalarınızı kolaylıkla kaydedebilmenizi sağlıyor (Hali hazırda yapmakta olduğunuz ya da yapmak üzere olduğunuz bir konuşma olup olmaması fark etmiyor). Yapacağınız şey çok basit; uygulamayı açın ve kişi listenizden birini seçin. Konuşma bittiğinde telefonu kapatın. TapeACall’ın güvenilir sunucularına kaydedilmiş olan görüşme anlık olarak telefonunuza yüklenecektir (aynı zamanda görüşme zamanı da belirtilerek).

OKU ►  Apple'ın 2017 planları

Görüşmeyi dinlemek ya da e-posta, cloud hesabı, sosyal medya v.b. ortamlarda paylaşmak için kayda tıklamanız yeterli.

Ve birkaç özellik daha…

  • iPhone kilitli iken resim çekmenin en hızlı yolu nedir? Ekran kilidi devrede iken ekranı sola doğru kaydırın.
  • iPhone Bluetooth ya da CarPlay gibi bir uygulama üzerinden arabanıza takılı iken Apple Maps uygulaması nerede park ettiğinizi otomatik olarak işaretleyecektir. Park Ettiğim Araç uygulamasına dokunarak arabanıza ulaşabilirsiniz.
  • Dairesel bir şekle sahip olan ana ekran butonunun görünümünü değiştirebilirsiniz. Ayarlar, genel, ana ekran butonu’na gelin ve buradan istediğiniz seçeneği seçin.
  • Evinize bir resim çerçevesi takmak istiyorsanız iPhone’da gizli olan düzleştiriciyi kullanabilirsiniz. Öncelikle Pusulayı başlatın, düzleştiriciyi ortaya çıkarmak için sağa hızlıca kaydırın. Bir nesnenin tam olarak hizalı olup olmadığını tespit etmek için iPhone, içerisinde mevcut olan jiroskop sensörünü kullanır. Böylece resminizi yatay ya da dikey olarak dümdüz bir şekilde hizalayabilirsiniz.
OKU ►  Denizlerde geçen korku oyunu ‘Sunless Sea’ iPad’e geliyor
Daha önce sizler için derlediğimiz, aşağıdaki yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz

iOS 10.2’deki en iyi 5 özelliği sizler için derledik

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox