iPhone’da sildiğiniz mesajları nasıl geri alırsınız?

Date:

Yazılı mesajları sildiğinizde, aslında silinmediklerini biliyor muydunuz? iPhone’da sildiğiniz yazılı mesajları nasıl kurtarabileceğinize bir göz atalım.

iPhone telefonunuzu fabrika ayarlarına çevirmediğiniz sürece, yazılı mesajları geri almak için her zaman bir yöntem vardır (fabrika ayarlarına dönen iPhone’da mevcut her şey silinmek üzere tasarımlanmıştır).

iPhone’unuzu birine veriyor ya da satıyorsanız, cihazdaki önemli bilgileri temizlemenin en güvenilir yolu fabrika ayarlarına döndürmektir. Bazı yazıları yanlışlıkla sildiyseniz ve bunları geri almak istiyorsanız, bunu yapabileceğiniz yöntemler mevcut. Bunlardan bir kaçına göz atalım.

iCloud yedeğindeki yazışmaları geri alma

iPhone’da silinmiş yazılı mesajları kurtarmanın en kolay yolu, iCloud yedeğini geri yüklemektir. iCloud Yedekleme fonksiyonunuz açık olduğu sürece ve iPhone’unuz zaman çizelgesi dahilinde yedekleme yapıyorsa, silinmiş olan yazılı mesajlarınız iCloud’da yedeklenmiş olmalı. Bu servis iMessage, SMS ve MMS üzerinden gönderdiğiniz mesajların yedeğini tutar. Fakat bunun için yedeklemenin yapıldığı dönemdeki SIM kartınızı kullanmanız gerekmektedir. Yapılması gerekenler şu şekilde:

  1. Ayarlar>iCloud>Yedekleme’ye gidin
  2. iCloud Yedekleme’nin aktif olduğuna emin olun
  3. Daha sonra Ayarlar>Genel>Sıfırla seçeneğine giderek iPhone’unuzu silin.
  4. ‘Bütün içeriği ve ayarları sil’ seçeneğini seçin.
  5. İşiniz bittiğinde iCloud Yedeğini geri almak isteyip istemediğiniz sorulacaktır.
  6. iCloud Yedeğini geri al seçeneğini seçin

Yedekleme işlemi bittikten sonra, yedeklemeyi yapmaya başladığınız andan itibaren telefonunuzda bulunan bütün yazılı mesajlara erişim sağlıyor olabilmelisiniz.

iTunes yedeğinden yazılı mesajları geri almak

Eğer iTunes üzerinde yedekleme yapmak gibi bir alışkanlığınız varsa, aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç yedek bulunuyor olmalı. Fakat iPhone telefonunuzu bilgisayarınıza bağlamadan önce iTunes seçeneklerde biraz eşeleme yapmamız gerekecek.

  1. iTunes’de Düzen>Seçenekler>Cihazlar bölümüne gidin
  2. ‘iPod, iPhone ve iPad’lerin otomatik eşleştirme yapmalarını engelle’ seçeneğinin seçili olduğundan emin olun
  3. Tamam’a tıklayın

iPhone’unuzu iTunes ile eşleştirirseniz, mesajlarınızı tekrar kurtarılamayacak şekilde ilelebet silebilirsiniz. iPhone’unuzun otomatik olarak eşleştirilmesine engel olduktan sonra iPhone’unuzu iTunes yedeğinden geri yüklemek için iki seçeneğiniz olacak.

1. iPhone telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürdükten sonra iTunes Yedeğinden geri yükleme yapabilir ya da iPhone telefonunuzu bilgisayara bağlayarak iTunes uygulamasını açıp, geri yüklemeyi başlatabilirsiniz.

2. Yukarıdaki menüden iPhone’unuzu seçin ve ‘özet’ bölümünde ‘Yedeği Geri Yükle’ye tıklayın

3. Eğer cihazınızı güncellemek isteyip istemediğiniz sorulursa, ‘Yalnızca indir’ seçeneğini seçin.

Mesajları üçüncü taraf bir uygulama ile kurtarın

iPhone telefonunuzdaki silinmiş yazılı mesajları geri almanızı sağlayacak, aynı mantık üzere çalışan bir çok uygulama mevcut. iPhone telefonunuzu bilgisayarınıza takın, programı açın ve ekranda gösterilen adımları takip edin. Yazılı mesajlardan, yapmış olduğunuz aramaların geçmişine kadar sonsuza dek silindiğini düşündüğünüz her şeyi bu uygulamalarla geri alabilirsiniz. Bu uygulamalardan en çok bilineni aşağıdaki gibidir.

Phone Rescue, mesajlar da dahil olmak üzere bir dizi dosyanın geri alınmasına imkan verir. Bu programı farklı kılan şey ise iTunes ve cihaz yedeklerinize ek olarak iCloud hesabınızdan da veri kurtarmanıza imkan veriyor olmasıdır. Uygulama aynı zamanda cihazınız bozulduğunda ya da sorunlarla karşılaştığında kurtarma işlemi yapabileceğiniz bir dizi onarım aracını içerir.

Programı buradan indirebilirsiniz.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...