Android Wear 2.0 çevrimdışı yapay zeka kullanıyor

Yapay zeka ile oto-yanıt sistemi

Android Wear 2.0’ın yeni özelliklerinden biri de ‘Smart Reply (Akıllı Yanıt)’ sistemi. Bu özellik, meşgul olduğunuz anlarda çabucak yanıt vermenizi sağlamak üzere sunulan bazı yanıtlar demetinden oluşuyor. Google araştırma bloğunda bu özelliğin cihaz tabanlı makine zekası tekniğini kullandığını, dolayısı ile internet bulut bağlantınızın olmadığı zamanlarda bile çalıştığını belirtiyor.

Her ne kadar araştırmacılar ilk başta bunu yapmanın imkansız olduğunu düşünmüşlerse de, ‘Expander’ Yapay Zeka adlı ekip böyle bir şeyi yapmanın eşsiz bir fırsat sağlayacağının farkına vardılar ve işe koyuldular.

Ekip, “Yalnızca Android Wear’da ‘Akıllı Yanıt’ özelliğini etkinleştirmek için değil, fakat aynı zamanda diğer çeşit cihaz-üzeri mobil uygulamaları daha zengin ve güçlü kılmak için çizim tahtasına yöneldik ve bütünüyle yeni, kullanımı basit, makine-öğrenimi (yapay zeka) ağırlıklı bir mimari üzerinde çalışmaya başladık” diye yazdı.

Ekip, ilk aşamada mevcut nöral ağ teknolojisini ve ‘grafik öğrenme’ adlı yöntemi kullanmayı denedi, fakat bu modeller akıllı kol saati için uygunluk sağlamadı. “Aynı zamanda verilecek yanıt sayısını azaltma girişimleri de faydalı sonuçlar vermedi” dedi. Özelliği daha kullanışlı hale getirme girişimlerinin birinde araştırmacılar daha basit bir sistem oluşturdular. Bu sistem benzer cevapları içeren “Selam, Nasılsın?” ve “Nasıl gidiyor arkadaşım?” şeklindeki mesajları hızlıca gruplandırıyor.

OKU ►  Intel, Qualcomm-Windows ortaklığından rahatsız
OKU ►  NVIDIA, Isaac Initiative ile daha iyi robot yapmak niyetinde

Yarı-denetimli grafik öğrenme metodu

Sistem gruplandırma algoritmasını kullanarak olası yanıtları aynı kategoriye koyar

Bu aşamada sistem, gelecek mesajlara verilecek en olası yanıtları tahmin etmek üzere mesajlara verdiğiniz yanıtları kelime ve tabir benzerlikleri gibi faktörleri kontrol eden ‘Yarı-denetimli grafik öğrenme’ metodunu kullanır. Eğitim aşamasını da içeren bu modelin bütünü ‘tamamiyle cihaz üzerinde’ yerleşiktir ve cihaz üzerinde işlem görür. “Bu model aynı zamanda kullanıcının yazım biçimi ve bireysel tercihlerine hitap edecek şekilde adapte edilebilir ve böylece, kişiye yönelik bir kullanım şekli sağlanabilir” diyor.

Araştırmacılar, Android Wear gibi hesap yetenekleri çok gelişmiş olmayan cihazlar üzerinde bu modelin çalışmasından ötürü şaşkınlığa uğradılar. Aynı zamanda gelecek aylarda bütünüyle yeni uygulamalar geliştirmek için Yapay Zeka algoritmalarını kullanmayı düşünüyorlar. Fakat şu var ki Google Gmail tabanlı akıllı yanıtlarında olduğu gibi bu özelliği de yalnızca ihtiyacınız olduğu zamanlarda kullanın. Aksi takdirde her ne kadar bu cevaplar Yapay Zeka için zekice olsalar da, mesajı alana sizin pek zeki olmadığınızı düşündürebilir.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox