İşte Samsung S8 hakkında bildiğimiz herşey

Date:

Samsung S8 modeli ile telefon piyasasına damga vurmaya hazırlanıyor

Koreli teknoloji devi Samsung’un yeni telefonu S8’in çıkmasına sayılı günler kala, en büyük rakibi Apple iPhone’a karşı ne tür silahlar getirdiğini inceledik. Samsung, geçen sene yaşadığı patlayan Galaxy Note 7 fiyaskosundan sonra herkesin gözünün üzerinde olduğunun farkında. Bunun içinde S8’e özenerek çalışmış ve daha önce Samsung’dan görmediğimiz özellikler getirmiş.

4K çözünürlüklü ekran

Samsung bugüne kadar 4K çözünürlüklü ekran kullanmamış olsada S8 ile bu durum değişecek. Daha önce kullandığı Quad HD (2.560×2.1440) ekrandan vazgeçen Samsung, 4K Super AMOLED (3.840×2.160) ekran ile tüketicinin karşısına çıkacak. Bununla birlikte dedikoduların arasında S8 model telefonların “standart” ve “Edge” olarak  iki modele ayrılabileceği ifade edildi. S8’in “standart” modelinde Quad HD ekran kullanılacakken “Edge” modelinde 4K çözünürlüklü ekran olması muhtemel. GSNArena’ya sızan doğrulanamamış bilgilere göre, Samsung “Edge” modelini tamamen bırakabilir ve bunun yerine ekran büyüklüğü 6.3-inch olan “Plus” model çıkartabilir. Konuyla ilgili başka bir söylenti ise Samsung’un düz ekranlı modellerini tamamen bırakıp bütün S8 model telefonları “Edge” teknolojisi ile üreteceği.

Ekrandan bahsederken şunun da altını çizelim. S8 model telefonlarda parmak izi okuyucu sensor Home tuşu üzerine konulmak yerine telefonun altına yerleştirilmiş. Bunun amacının telefonun ekranı için daha çok yer açmak veya telefonun boyutlarını ufaltırken ekran boyutunu S7 modeliyle aynı tutmak olduğu tahminlerimizin arasında.

Home tuşu yok

Yakın zamanda yayınlanan bir Samsung Display TV reklamda gözüken konsept tasarım bir telefonda Home tuşunun bulunmaması akıllara Samsung’un neredeyse bütün modellerinde bulunan ana ekran tuşundan vaz mı geçtiği sorusunu getirdi. Her ne kadar Samsung’un S8’in dizaynını bir reklam filminde sızdıracağını düşünmesekde reklam filminde konsept en azından Samsung’un Home tuşu olmayan telefonlar üzerine kafa yorduklarının da bir kanıtı.

Daha çok performans

Eğer tarihin tekerrürden ibaret olduğunu düşünürsek, Samsung’un da yeni çıkacak S8’de iki farklı model işlemci kullanacağını da tahmin edebiliriz. Bir tanesi Samsung’un kendi imzasını taşıyan Exynos çipli işlemcisi, diğeri ise Qualcomm’un Snapdragon modeli. Konuyla ilgili gelen son duyumlara göre Samsung S8’in işlemcisinde Exynos 8895 çipini kullanacak. Teknoloji devi, grafik çipi olaraksa Mali-G71’e göz koymuş gibi görünüyor. Bu yeni grafik çipinin S7’de kullanılan modele göre tam 1.8x kat daha güçlü olduğu da söylentiler arasında. S8 modelinin Qualcomm’un son sürümü Snapdragon 835 işlemci ile piyasaya çıkması bekleniyor. Buda Snapdragon 835 sayesinde Samsung S8 model telefonların S7’den tam yüzde 27 daha fazla performansla çalışacağı anlamına geliyor.

RAM konusuna gelecek olursak konuyla ilgili kesin bir bilgi yok. Bazı uzmanlar S8’in RAM’inin 6GB olacağını belirtirken diğer kaynaklarda 8GB olacağı duyuruldu. Her ne olursa olsun S7’nin 4GB’lık RAM’inden fazla olacağı kesin.

Kulaklık girişi var mı?

Apple iPhone 7 ve 7 Plus modellerinden kulaklık jakını kaldırarak geçtiğimiz sene teknoloji dünyasında büyük yankı uyandırmıştı. Samsung’un bu modaya uyup uymayacağı büyük bir soru işareti. Konuyla ilgili çelişkili bilgiler var. Kulaklık girişinin olup olmayacağı kesinlik kazamamışken bazı kaynaklar Samsung’ın kablolu kulaklıktan kurtulmak için hazır olduğunu ifade ederken diğerleri Apple’ın yaşadığı olumsuz tepkiden sonra S8’in kulaklık jakı olmadan gelmeyeceğini ifade etti.

Yeni akıllı asistan “Bixby”

iPhone’un Siri’si, Microsoft 10 telefonların Cortana’sı ve Google Pixel’in “Asistan”ı’ndan sonra Samsung da akıllı asistanıyla piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. Konuyla ilgili söylentilere göre Samsung kendi geliştirdiği yapay zekaya sahip asistanını ilk kez S8 ile piyasaya sürecek. İsminin Bixby olabileceği ifade edilen akıllı asistanın gücünün geçtiğimiz ekim ayında Samsung tarafından satın alınan akıllı asistan sistemi “Viv”den geldiği tahmin ediliyor. İşin ilginç yanı ise Viv’in üreticileri aynı zamanda iPhone’un akıllı asistanı Siri ile aynı ekip. Eğer Samsung bilinçli olarak Viv’i basitleştirmezse Siri’den çok daha kuvvetli bir ve güncel bir akıllı asistana sahip olabilir.

Su geçirmeyen telefon

Samsung, yıllardır su geçirmeyen telefon modelleri üretiyor. Bunu S7 ve S7 Edge modellerinde kanıtlamıştı. S7 ve S7 Edge, 4.9 inch (140cm) derinliğe kadar suya dayanıklı olmakla kalmayıp herhangi ekstra bir korumaya ihtiyaç duymadan toz, kir ve kuma da dayanaklı halde üretilmişti. Samsung’un bu geleneğini S8 modeliyle de devam ettiğinin bilgisi verildi. Yalıtım değerlendirme puanına göre S7 ve S7 Edge IP68 puan alırken S8’inde IP68 puan aldığının ve en az önceki modeller kadar yalıtımlı olduğunun altı çizildi.

Bir lensli mi yoksa iki lensli kamera mı?

Samsung S8’in kamerasıyla ilgili bilgiler sır gibi saklanırken, Apple iPhone 7 Plus’ın çift lensi kamera sistemini kullanmasının mantıklı olacağı da çok açık. Bunun sebebi iki telefonda Qualcomm’un yeni Snapdragon 835 model işlemcisini kullanıyor. Snapdragon ekstra hiçbir fonksiyona gerek duymadan çift lensli kamera destekleyebilen bir işlemci. Samsung’un çift lensli kamera kullanacağına işaret eden en büyük ipucu ise konuyla ilgili yakın zamanda aldıkları patent gösteriliyor. Ön kameraya gelecek olursak, Pocketnow sitesi konuyla ilgili, Samsung S8 modeline 8 megapiksellik, oto-odak özellikli bir kamera eklendiğini ifade etti. Eğer bu doğruysa S7 ve S7 Edge’de kullanılan 5 megapiksellik kameradan çok daha kaliteli bir kameraya terfi edildiği anlamına geliyor. Bu durumda S8’in yeni kamerasıyla çok daha kaliteli öz çekimler yapılaşabilecek.

S8’in çıkış tarihi

Geleneksel olarak Samsung önemli modellerinin duyurularını Mobil Dünya Konresi’nde düzenlediği konferansta yapsa da bu sene durum farklı olabilir. Havada dolaşan söylentilere göre bu sene Samsung, Mobil Dünya Kongresi’ne katılmayıp Nisan ayında kendi düzenleyeceği “Unpacked” etkinliğinde S8 modelini duyurabilir. Normalden biraz daha geç olsada geçen seneki Note 7 fiyaskosundan sonra Samsung’un dikkatli davranmasını normal karşılamak gerekir.

Samsung severler olarak S8’in duyurusunu heyecanla beklerken hala merak ettiğimiz birçok soruda aklımızda. Bunların içerisinde telefon’un batarya büyüklüğünden, Note 7’de bulunan göz tarama cihazının S8’de olup olmayacağına dair birçok soru işareti var. S8’in piyasaya sürülmesine her geçen gün yaklaşırken Samsung’un bizi güzel sürprizlerle karşılamasını temenni ediyoruz.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...