İsviçre Dünya Ekonomi Forumu’nda Anti-drone silahlar kullanılıyor

Date:

İsviçre otoriteleri her yıl Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nun bu yıl ki oturumu için alınan güvenlik tedbirlerine bir yenisini ekledi : anti-drone silahlar. Bloomberg’in bildirdiğine göre yerel polis bir ajan organizasyonu ya da meraklı birileri tarafından toplantı yerine gönderilecek olası bir insansız hava aracına engel olmak üzere ‘ HP 47 Counter UAV Jammer ’ ları hazırlıyor. Bu Jammer (karıştırıcı) daha önce Obama’nın ziyareti esnasında Berlin’de Alman polisi tarafından kullanılmıştı. Yayına göre yetkililer, birilerinin güvenlik pozisyonlarını gözlemlemek ya da saldırı yapmak için UAV’leri kullanmaya temayül edebilecekleri düşüncesinden hareketle anti-drone teknolojisini getirmeye karar verdiler.

WEF sözcüsü George Schmitt :

“ Drone’lar muhteşem potansiyele sahip olmakla birlikte, her yeni teknolojide olduğu gibi aynı zamanda potansiyel olumsuzluklara da sahip. Forum, katılımcılarının emniyetini ve güvenliğini ciddi bir şekilde sağlamak istiyor. Dolayısı ile herhangi bir sorunu hesaba katmamız ve hazırlıklı olmamız gayet normal ” dedi.

Cihazın özellikleri

HP 47 cihazı drone’ların göndericilerine 1.000 feet’lik bir alan içerisinde data yollamasına engel olabiliyor (görüntü çekimleri de dahil olmak üzere). Cihaz operatörlerin UAV’lerine (Unmanned Aerial Vehicle-İnsansız Hava Aracı) uzaktan erişimlerini devre dışı bırakmakla birlikte, cihazları görünmez bir parmaklık içerisine hapsedebiliyor. Drone’lar tuzaklandıkları anda yetkililer bu cihazları bir ağ ile yakalayabiliyor ya da sniperlarla vurup indirebiliyorlar.

Bir danışmanlık firması Bloomberg’e, anti-drone pazarının büyüklüğü hakkında bir tahminde bulunmak için henüz çok erken olduğunu, fakat drone’lar daha fazla kullanılır hale geldikçe karıştırıcı (jamming) cihazlarının da doğal olarak daha popüler hale geldiklerini söyledi. Hem askeri, hem de özel firmalar kendi silahlarını ve jammer’larını geliştiriyorlar. Bununla birlikte Hollanda Ulusal Polisi acil durumlarda drone’ları düşürmek için kartalları eğitme yöntemine başvuruyor.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...