Japon teknoloji devi Toshiba zor durumda

Japon teknoloji devi Toshiba birimlerini satıyor

Japon teknoloji devi Toshiba, uzun zamandır ekonomik sorunlar yaşıyordu. Bir süre, bu sorunlarla baş etmeye çalışan Toshiba, çıkış yolunu birimlerini satmakta buldu. Yaşanan mali sorunları düzeltmek için, kar etmeyen bölümlerini satışa çıkardı.

Japon şirket, ABD’deki nükleer santralını yıllardır kara geçiremeyince büyük bir mali krizin içine girdi. Daha sonrasında ise, şirketin kazançlarının 6 yıl boyunca şişirildiğinin haberi yapılınca, bir buçuk sene kadar Toshiba, 3.4 milyar dolar kadar zarara girdi ve şirketin CEO’su istifa etti. Böylece, ABD’deki Westinghouse nükleer işletmesinden de en az 6.3 milyar dolar zarar beklediğini açıklayan Toshiba, şirketlerini teker teker satmak zorunda kaldı. Toshiba’nın satışa çıkardığı birimlerin ise, alıcı oldukça çok.

Japon teknoloji devi Toshiba birimlerini satıyor

Toshiba’nın işlemci birimini satın almak için, Apple, Foxconn ve Amazon ile işbirliği yaptı. Apple, satın almak için birkaç milyar doları gözden çıkarmış. Öte yandan, Toshiba, Arçelik’in de ilgilendiğini duyurduğu beyaz eşya bölümünü 2016 yılında Çinli Midea’ya sattı. 2005 yılından beri de klima üretiminde ortak olduğu Çinli şirket, Toshiba’nın beyaz eşya birimini 90 milyon dolara satın aldı. Kısacası, Toshiba zor günler içerisinde.

OKU ►  Bazı Google Pixel telefonlarda mikrofon sorunları yaşanıyor

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox