Japonya katı yakıtlı roket gönderdi

Japonya’nın bütünüyle katı yakıtla çalışan son roketi

• 26 metre uzunluğundaki roket Uchinoura’dan saat 20.00’de gönderildi.
• Roket, dünya çevresindeki radyasyon kuşaklarını incelemek üzere bir uydu bıraktı.

Japon uzay ajansı Epsilon-2 adlı katı yakıtlı roketin başarılı bir şekilde uzaya gönderildiğini açıkladı.

Bu roket, Tokyo’nun, oldukça kararlı bir şekilde büyüme potansiyeli olan ve aynı zamanda güçlü güvenlik koşulları sağlayacağına dair belirtiler gösteren bu endüstriyel alanda rekabet edebilir konumda kalabilmek için yapmış olduğu en son denemelerden biri .

26 metre uzunluğundaki roket, Japonya’nın güneyindeki Uchinoura Uzay Merkezi’nden saat 20.00 civarında gönderildi.

Roket havalandıktan kısa bir süre sonra dünya çevresindeki radyasyon kuşaklarını inceleme maksadıyla bir adet uydu bıraktı.

Jeo-alanda enerjizasyon ve radyasyon keşfi (ERG)’ne dair misyon, dünyanın manyetosferi üzerinde çalışma yapan ‘Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) tarafından gerçekleştirilecek.

Üç aşamalı Epsilon-2 roketi, yeni nesil katı yakıt roketlerinin bir parçası. JAXA’ya göre bu katı yakıt modeli, roket gönderme masraflarını üçte bir oranına kadar azaltabilecek.

OKU ►  X-Band EPM Modem Ordumuzun Hizmetinde
OKU ►  Sony’nin yarı-akıllı saatleri, deri kayış seçeneği ile duyuruldu

Roket yakıtları

Bilinen en eski roketler barutla güçlendirilmiş katı yakıt roketleriydiler. Bu roketler Çinliler, Hintliler, Moğollar ve Persler tarafından 13. Yüzyıl civarında kullanıldılar.

Bununla birlikte 20. Yüzyılda daha etkili ve kontrol edilebilir alternatifler sundukları için sıvı yakıt roketler kullanılmaya başlandı.

Katı yakıtlı roketler günümüzde, sadelikleri ve güvenilirlikleri sebebiyle, model olarak kullanılan roketlerde ve daha büyük çaplı uygulamalarda halen kullanılmaktadırlar.

Space Shuttle isimli roket vaktiyle, SRB’ler olarak bilinen iki adet katı-yakıt hızlandırıcılarının yardımı ile gönderilmişti.

Roket gönderim masraflarının azaltılması, uzaya iletişim ve meteoroloji uyduları göndermeyi amaçlayan yatırımların her geçen gün daha fazla artması nedeniyle önem taşıyor. Bu noktada Japonya, Arianespace gibi Amerikan ve Avrupa’lı rakipleriyle kıyasıya bir rekabetle karşı karşıya kalıyor.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox