Jetsonlar çizgi filmi 5 km’lik gökdelenlerle gerçeğe dönüşüyor

Date:

Hava kirliğini temizleyen 5 km’lik gökdelen projesi açıklandı

2017 senesi henüz girmişken, bilim adamları, Jetsonlar çizgi filmindeki gökdelenleri gerçeğe dönüştürmeye çalışıyor. Hem de bu gökdelenlerin asıl hüneri çevresindeki havayı da temizlemesi.

Arconic isimli bilimsel materyal firmasının yeni projesi gün yüzüne çıktı. Projenin ismi 1962 yılında yayınlanmaya başlayan Jetsons çizgi filminden geliyor. Jetsons projeyesine göre hala geliştirmekte oldukları inşaat malzemeleri sayesinde 3 mil (4,8 km) uzunluğunda gökdelenlerin yapılması mümkün olabilecek.

Havadaki kiri yutan malzeme

Bu gökdelenlerin belki de en önemli avantajı yapımında kullanılan malzemelerin etrafındaki havayı filtreleyerek temizleme özelliği. Bunu EcoClean adını verdikleri malzemeyle yapıyorlar. Arconic Materyal Şef’i olarak görev yapan Sherri McCleary açıklamalarında, EcoClean’in en heyecan verici ve üzerine en çok çalıştıkları proje olduğunu belirtti. McCleary, “ürünümüz hem estetik anlamda güzellik sağlarken hem de bakım ve onarım anlamında çok daha avantajlı. Ürünün en önemli artılarında birisi ise çevrendike havayı temizleyerek hava kirliliğine engel olması” dedi.

Işık ve buharla hava temizliyor

EcoClean’in çalışma şekli aslında çok basit. Materyalin üzerindeki kaplama ışık ve su buharıyla temas ettiğinde serbest radikal atomu olarak bilinen parçacıkların oluşmasını sağlıyor. Bu parçacıklar hava ile temas ettiğinde kirliği temiz havadan ayrıştırıyor ve biriken kiri ise adeta ölü deri gibi binanın kenarındaki tahliye alanlarıyla atıyor.

Gökdelenlerle gelecek bir başka inovasyon ise ise camların kendisi. Yeni dizayn camlara Bloodframe deniyor. Bu camlar bir dakikanın altında ki bir sürede odaları balkona çevirebilme özelliğine sahip.

Arconic firması dünya çapında birçok fuar ve bilim sergisinde ürünlerini tanıtmaya devam ederken en kısa sürede buluşlarını tüketiciyle paylaşacaklarının da altını çizdi.

3 boyutlu yazıcılarla üretilen malzemeler sayesinde 5 km uzunluğundaki gökdelenlerin yapılabileceğini belirten Arconic, maliyetinin iki katını harcamak yerine, daha esnek malzemeler üretmeye yatırım yaparak işlevli gökdelenler yapmanın peşinde.

Arconic firmasının uçan araba, aşırı hafif araba kasası ve aerodinamik uçak kanadı gibi daha birçok bilim kurgu tadında projesi de bulunuyor.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...