Kan şekeri ölçüm cihazları diyabetle baş etmede insanlara yardımcı olabilir

Date:

Kan şekeri ölçüm cihazları doğru insülin enjektesini sağlıyor

Birkaç araştırmanın sonucu gösteriyor ki hastalar bu cihazlarla daha iyi seviyede insülin enjekte edebiliyorlar.
Salı, 24.1. 2017 (HealthDay News) 2 yeni araştırmaya göre Sürekli Glukoz (kan şekeri) Ölçüm Monitorü her gün kan şekeri seviyesini düzenlemek için dikkatlice insülin enjektesi alması gereken tip 1 diyabet hastalarına yardımcı oluyor.

CGM olarak da bilinen cihaz, bir kişinin kan şekeri düzeylerini sürekli olarak ölçer ve bildirir. Bunu, cildin altına yerleştirilen ince bir tel sensörü, cildi üzerinde giyilen bir verici ve bilgiyi toplamak için bir alıcı (veya akıllı telefon) vasıtasıyla yapar.

“Tip 1 diyabet alanında az tedavi seçeneği var. “CGM, insanların seçenekleri olup olmadığını test ettikleri bir tedavi seçeneğidir” diyor araştırmaların birinin öncülüğünü yapan ve İsveç’teki Uddevalla Hastanesi’ndeki diyabetoloji uzmanı olan Dr. Marcus Lind.

Vücud yeterince insülini üretemiyor

Tip 1 diyabet hastaları, vücudun karbonhidratları yiyecek için yakıt olarak kullanması gereken bir hormon olan insülini yeterince üretemiyorlar. Bundan dolayı, tip 1 olan insanlar insülin enjeksiyonlarına ya da cilt altına yerleştirilen küçük bir kateter yoluyla insülin verilmesine ihtiyaç duyuyorlar ve daha sonra vücudun dışına takılan insülin pompasına bağlanırlar. Tip 1 diyabet hastaları, günde beş ya da altı insülin enjeksiyonuna ihtiyaç duyabilirler.

[irp posts=”1406″ name=”Siren Care diabetik sağlık takibi için ‘akıllı çorap’ üretiyor”]

Tip 2 diyabet hastalarında, vücut artık insülini uygun bir şekilde kullanamıyor hale gelir. Diyabet vakalarının çoğunda (yüzde 95) hastalığın tip 2 formu bulunmaktadır. Bazen, tip 2 diyabet hastaları da insülin enjeksiyonları kullanmaya ihtiyaç duyarlar.

Bununla birlikte, insülin kullanmak zor bir denge işidir. Çok fazla veya çok az insülin, hayatı tehdit eden sorunlara yol açabilir.

Aaron Kowalski , JDRF (Juvenil Diyabet Araştırma Vakfı) araştırmasının başkan yardımcısıdır. O, insülinin tip 1 diyabet hastaları için tehlikeli fakat gerekli bir ilaç olduğunu söylüyor. Bu araştırmalar her gün daha da iyiye giden CGMs (Sürekli Glukoz Ölçüm Monitorleri) için ek destek sağlamaktadır.

Hiç şüphe yok ki diyabet hastaları bu cihazlardan fayda sağlayacaktır.

Kan şekeri seviyesi olaması gereken aralığın dışında olduğunda – çok yüksek veya çok düşük – CGM alıcısı, diyabetli kişiyi veya diyabetli bebeğin ve diyabetli çocuğun ebeveynini bir alarm aracılığıyla uyarır.

Bu önemlidir; çünkü kan şekeri seviyesi çok düşük düştüğünde, diyabet hastası olan kişi bilinç kaybına uğrayabilir ve eğer kan şekeri seviyesi daha da düşüyorsa bu hasta ölebilir. Kan şekeri seviyesinin çok yüksek olması ve bu durum zamanla tedavi edilmediğinde böbrek sorunları, göz sorunları ve kalp hastalığı gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Her iki araştırmada da Dexcom G4 CGM kullanıldı ve üreticisi Dexcom Inc. tarafından finanse edildi. Tüm katılımcılar(tip 1 diyabet hastaları), kan şekeri seviyesini düzenlemek için insülin atışları kullandılar.
Lind liderliğindeki çalışma, İsveç’te bulunan 15 diyabet kliniklerinde tip 1 diyabetli 161 kişiyi kapsıyordu.
Bu araştırma, Dr. Lind önderliğinde İsveç’te bulunan 15 diyabet kliniğinde, tip 1 diyabet hastası olan 161 kişiyle gerçekleştirilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 44’tür. Hastalar rastgele bir şekilde 2 gruba ayrıldılar.

Birinci gruba 26 hafta CGM verildi, ve daha sonra 26 hafta boyunca konvansiyonel tedavi verildi, ve bu tedaviler arasında 17 haftalık bir ara verildi. Diğer grup ise bunun tersini yaptı ve konvansiyonel terapi ile başladı. Konvansiyonel terapi, kan şekeri seviyelerinin kendiliğinden izlenmesidir.

[irp posts=”3866″ name=”Nefes testi ile kanserin erken teşhisi mümkün olacak”]

İkinci çalışma, Fla, Tampa’daki Sağlık Araştırmaları Merkezi Jaeb’in yürütme direktörü Dr. Roy Beck tarafından yönetildi. Bu çalışma 158 diyabet hastası ile yapıldı. Bu hastaların yaş ortalamaları ise 48’dir. Hastalar ülkedeki 24 endokrinoloji uygulamasında tedavi gördüler.

Bu gönüllülere rastgele 24 haftalık CGM tedavisi veya konvansiyonel tedavi verildi

Her iki çalışmada da, her iki gruptaki hastaların kan şekeri düzeyleri düzeldi. CGM kullananların HbA1C seviyeleri düştü. HbA1C genellikle kısaca A1C olarak adlandırılır. Bu test, son iki üç ay içindeki ortalama kan şekeri seviyesini ölçmektedir. Sonuçlar yüzde olarak ifade edilir. Diyabetli yetişkinler için Amerikan Diyabet Derneği’nin hedefi yüzde 7’nin altına inmektir.

Beck’in araştırmasında, kontrol grubuna kıyasla, A1C’de yüzde 0.6 daha fazla düşüş vardı CGM grubunda. Lind’in araştırmasında, CGM’lerdeki azalma, kontrol grubuna göre% 0.4 daha fazla olmuştur. Araştırmayı yapanlar kaydedilen bu verilerin küçük de olsa insanlar için önemli gelişmeler olduğunu söyledi.

Lind’in grubu ayrıca CGM’de insanların düşük kan şekeri (hipoglisemi) seviyelerinde ciddi bir düşüş gördü.

“Çalışmamızdaki memnuniyet son derece yüksekti. CGM’ler daha küçük ve daha doğru hale geldi. Avantajları daha fazla ve sorunları daha az. Yanınızda bir cihaz taşımak buna değer” diyor Beck.

Bu iki araştırma, 24 Ocak’ta American Medical Association Dergisinde yayınlandı.

Daha fazla bilgi için :

Tip 1 diyabetin ne olduğunu öğrenmek için American Diabetes Association’a göz atın.
Kaynaklar
Marcus Lind, M.D., Ph.D., associate professor, diabetology, University of Gothenburg, and chief physician, diabetology, Uddevalla Hospital, Sweden; Roy Beck, M.D., Ph.D., executive director, Jaeb Center for Health Research, Tampa, Fla.; Aaron Kowalski, Ph.D., chief mission officer and vice president, research, JDRF; Jan. 24/31, 2017, Journal of the American Medical Association

[irp posts=”3961″ name=”Nikon ve Verily diabete bağlı göz hastalıkları için işbirliği yapıyor”]

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...