Windows 10 yeni “Oyun Modu” ile bilgisayarınızı hızlandıracak

İşletim sisteminin yeni sürümüyle gelecek Game Mode, oyun oynarken bilgisayarın performansını arttıracak

Windows 10’a gelmesi beklenen Creators Update’le ilgili detaylar netleşiyor. Yeni gelecek güncellemenin Game Mode yani oyun modu adı verilen bir teknolojiyi de birlikte getirdiği ifade edildi.

Ne yapar bu “Oyun Modu”

Oyun modunun özelliği teoride bilgisayarların performansını artırmak. Yani oyun oynarken yaşanabilecek takılma ve donmaları engellemek. Temelde saniye başına düşen kare(FPS) sayısını artırmak. Oyun modu bunu yapmak için işlemci ve ekran kartının ayarlarıyla oynayacak. Yapılan açıklamaya göre, Windows 10’un oyun modunu aktive ettiğinizde mod, ekran kartı ve işlemcinin görev sıralamasını düzenleyerek bilgisayarınızı muhtemel en iyi performansa çıkartacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Xbox program şefi Kevin Gamill, Game Mode ile Windows 10, bilgisayarın ekran kartının görev döngülerini oynadığınız oyuna atayacak bu sayede ekran kartı öncelikli olarak oyundan gelen problemleri çözecek şeklinde konuştu. Her bilgisayar sisteminde ortaya çıkacak performans artışının miktarının değişeceğinin altını çizen Gamill, bunun bilgisayarınızın donanımıyla ve kullandığınız parçalarla ilgili olacağını belirtti. Gamill, oyun modunun görsel arka plan operasyonlarına her halükârda performans kaybına uğratacağını vurguladı.

OKU ►  Steve Jobs’ın 10 yıl önce iPhone için övgüye değer orijinal duyurusu
OKU ►  The LEGO Ninjago Movie Video Game duyuruldu!

Bu da arka planda Adobe Lightroom gibi görsellik üzerine kurulu bir yazılım kullanıyorsanız programın performans kaybına uğrayacağı anlamına geliyor. Çünkü Windows 10 oyun modundayken Adobe Lightroom için kullanacağı görev döngülerini oynadığınız oyun için harcayacak. Bu da demek oluyor ki oyun modunu sadece oyun oynarken kullanmak mantıklı olacak. Ayrıca eğer ekran kartınızı yüzde yüz performansla çalışıyorsa Youtube veya Netflix gibi hizmetlerde de yavaşlama ve tıkanma yaşanabilecek.

DirectX 12 gibi çalışacak

Oyun mode ayrıca DirectX 12’nin yolunu izleyecek ve işlemcinizi de optimize ederek oyunlarda daha yüksek performans sağlamaya zorlayacak. Windows’un oyun modu işlemcinizin problem çözmeye odaklı ve sayılı olan iş parçacıklarının tamamen oyununuza öncelik vermesini sağlayacak ve geri kalan işlemler artanlarla yetinecek. Buda işlemcinizin performansında normalde yaşayabileceğiniz ani düşüşlerin önüne geçecek. Bu sayede çok daha akıcı bir oyun tecrübesine sahip olacaksınız.

 

%5 performans artışı

Şimdi bilgisayar kullanıcılarının merak ettiği soru; Game Mode hangi oyunlarda kullanılabilecek? Gamill’in yaptığı açıklamaya göre oyun modu, Windows Store’da bulunan oyunlarda ve geleneksel “Win32” oyunlarında kullanılabilecek. Windows Store oyunlarının geleneksel oyunlara göre biraz daha performans artışı göstereceğinin altını çizen Gamill, geleneksel oyunların birden fazla işlem ürettiğinin ve daha çok arka plan hizmetleri kullanmasının buna sebep olduğunu ifade etti. “Geleneksel (Win32) oyunlarının kaç tane Windows hizmeti kullandığını bilmemize imkan yok. Hangi hizmetin oyunun parçası olduğunu bilmek imkansız” şeklinde konuştu. Game Mode açıkken oyunların %3 ile %5 performanslı çalışacağı ifade edildi.

OKU ►  Beklenen haber geldi: Killing Floor 2 sonunda Xbox One konsolunda
OKU ►  Pillars of Eternity 2, 24 saat içinde kitlesel fon amacına ulaşıyor

Game Mode’un ne zaman geleceği henüz kesin değil. Ama çıkacağını bilmek bile biz oyuncuları heyecanlandırdı. Özellikle doların artan fiyatıyla bilgisayar parçalarının çok yüksek fiyatlara çıktığı şu günlerde Windows 10’unun oyun modu ile biraz idare edebiliriz.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox