Windows 10 yeni “Oyun Modu” ile bilgisayarınızı hızlandıracak

Date:

İşletim sisteminin yeni sürümüyle gelecek Game Mode, oyun oynarken bilgisayarın performansını arttıracak

Windows 10’a gelmesi beklenen Creators Update’le ilgili detaylar netleşiyor. Yeni gelecek güncellemenin Game Mode yani oyun modu adı verilen bir teknolojiyi de birlikte getirdiği ifade edildi.

Ne yapar bu “Oyun Modu”

Oyun modunun özelliği teoride bilgisayarların performansını artırmak. Yani oyun oynarken yaşanabilecek takılma ve donmaları engellemek. Temelde saniye başına düşen kare(FPS) sayısını artırmak. Oyun modu bunu yapmak için işlemci ve ekran kartının ayarlarıyla oynayacak. Yapılan açıklamaya göre, Windows 10’un oyun modunu aktive ettiğinizde mod, ekran kartı ve işlemcinin görev sıralamasını düzenleyerek bilgisayarınızı muhtemel en iyi performansa çıkartacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Xbox program şefi Kevin Gamill, Game Mode ile Windows 10, bilgisayarın ekran kartının görev döngülerini oynadığınız oyuna atayacak bu sayede ekran kartı öncelikli olarak oyundan gelen problemleri çözecek şeklinde konuştu. Her bilgisayar sisteminde ortaya çıkacak performans artışının miktarının değişeceğinin altını çizen Gamill, bunun bilgisayarınızın donanımıyla ve kullandığınız parçalarla ilgili olacağını belirtti. Gamill, oyun modunun görsel arka plan operasyonlarına her halükârda performans kaybına uğratacağını vurguladı.

Bu da arka planda Adobe Lightroom gibi görsellik üzerine kurulu bir yazılım kullanıyorsanız programın performans kaybına uğrayacağı anlamına geliyor. Çünkü Windows 10 oyun modundayken Adobe Lightroom için kullanacağı görev döngülerini oynadığınız oyun için harcayacak. Bu da demek oluyor ki oyun modunu sadece oyun oynarken kullanmak mantıklı olacak. Ayrıca eğer ekran kartınızı yüzde yüz performansla çalışıyorsa Youtube veya Netflix gibi hizmetlerde de yavaşlama ve tıkanma yaşanabilecek.

DirectX 12 gibi çalışacak

Oyun mode ayrıca DirectX 12’nin yolunu izleyecek ve işlemcinizi de optimize ederek oyunlarda daha yüksek performans sağlamaya zorlayacak. Windows’un oyun modu işlemcinizin problem çözmeye odaklı ve sayılı olan iş parçacıklarının tamamen oyununuza öncelik vermesini sağlayacak ve geri kalan işlemler artanlarla yetinecek. Buda işlemcinizin performansında normalde yaşayabileceğiniz ani düşüşlerin önüne geçecek. Bu sayede çok daha akıcı bir oyun tecrübesine sahip olacaksınız.

 

%5 performans artışı

Şimdi bilgisayar kullanıcılarının merak ettiği soru; Game Mode hangi oyunlarda kullanılabilecek? Gamill’in yaptığı açıklamaya göre oyun modu, Windows Store’da bulunan oyunlarda ve geleneksel “Win32” oyunlarında kullanılabilecek. Windows Store oyunlarının geleneksel oyunlara göre biraz daha performans artışı göstereceğinin altını çizen Gamill, geleneksel oyunların birden fazla işlem ürettiğinin ve daha çok arka plan hizmetleri kullanmasının buna sebep olduğunu ifade etti. “Geleneksel (Win32) oyunlarının kaç tane Windows hizmeti kullandığını bilmemize imkan yok. Hangi hizmetin oyunun parçası olduğunu bilmek imkansız” şeklinde konuştu. Game Mode açıkken oyunların %3 ile %5 performanslı çalışacağı ifade edildi.

Game Mode’un ne zaman geleceği henüz kesin değil. Ama çıkacağını bilmek bile biz oyuncuları heyecanlandırdı. Özellikle doların artan fiyatıyla bilgisayar parçalarının çok yüksek fiyatlara çıktığı şu günlerde Windows 10’unun oyun modu ile biraz idare edebiliriz.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...