Firma gıda sıkıntısına alternatif çare olmayı planlıyor

Firma gıda sıkıntısına alternatif çare olmayı planlıyor

Hava kirliliği, sert hava koşulları ve aşırı nüfus geniş açık alanda bulunan çiftliklerin geleceğini risk altına sokuyor. Buna alternatif bir çare olmayı hedefleyen Bowery Farming Inc. kapalı alanda tarım yapmak için tam $7.5 milyon sermaye topladı.

Firmanın altyapısını oluşturan fikir aslında çok basit. Şehir merkezinde bile tarım yapabilmek. Firma bunu başarabilmek için teknolojiden ve robot gücünden faydalanıyor. LED ışıklandırmayla aydınlatılan alanlar bilgisayarla ve sensör ile gözleniyor ve bunun üzerine yetiştirilen bitkilerle ilgili bir veri tabanı oluşturuyor. Kapalı ortamda olduğu için haşere problemi ortadan kalkıyor ve çok az su kullanılarak tarım yapılabiliyor.

Bowery firması kazancını yetiştirdiği yeşilliklerden sağlıyor. Bunların arasında farklı cinsteki marul, lahana, ıspanak ve fesleğen gibi bitkiler bulunuyor. Firma yetiştirdiklerini restoran ve mağazalara satıyor. Bowery firması yılın 365 günü üretim yaptığını ve normal bir çiftlikten yüz kat daha verimlilikle çalıştığını iddia ediyor. Ve bu bitkileri yetiştirmek için geleneksel bir çiftlikten %95 daha az su kullandığını ifade ediyor.

OKU ►  Nubia NX907J, Çin’in sertifikasyon kurumunda ortaya çıktı

Bowery’nin CEO’su Irving Fain yaptığı açıklamada, “son on yılda gelişen teknoloji sayesinde, güvenilebilir ve devamlı üretim yapmak mümkün. Bu teknoloji üzerine çalışmaya iki yıl önce başladık. Aklımızda, yakın zamanda 9 milyarı bulacak insan nüfusunu besleyebilmek için ne yapabileceğimiz sorusu vardı. 35 yıl içerisinde insanlığın %70’nin şehirlerde yaşaması bekleniyor” dedi.

Bowery’ye gelen yatırımlarda sancağı First Round Capital çekiyor. Firmanın katılımından sonra finansörlerin arasına Box Group, Hippeau Ventures ve dünyaca ünlü şef Tom Colicchio da eklendi. Bu sayede firma toplamda $7.5 milyon sermaye toplamış oldu.

Firma yeni topladıkları sermaye ile yeni kapalı alan çiftlikler kurmayı planladıklarını ifade etti. Bu sayede hem teknolojik gelişimleri takip edeceklerini hem de yeni testler yapmaya başlayacaklarını belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here