Kuzey Kore’li hackerlar dünya çapında siber soygunlar gerçekleştiriyorlar

Paralar kumarhanelerde aklanıyor

2016 yılı Şubat ayında hackerların bilgisayar sistemine girip milyonlarca dolarla sıvıştıkları Bangladeş Merkez Bankası’nda büyük bir telaş olmuştu. Aradan bir yıl geçtikten sonra kanıtlar Bangladeş Merkez Bankası’na yapılan saldırının Kuzey Kore’li hackerlarla bağlantılı olduğunu ortaya koyuyor.

O zamanlar yapılan bu hack olayı, bilinen en büyük finansal siber suç olma özelliği taşıyordu. Saldırganlar 900 milyon dolar üzerinde bir parayı Brüksel’de bulunan küresel bir finansal işlem ve mesajlaşma servisi olan Swift üzerinden yapılan sahte işlemlerle çalma girişiminde bulundular.

OKU ►  Hackerlar antivirüs yazılımlarınızı zararlı yazılımlara dönüştürebiliyorlar

Hackerların yapmış oldukları işlemlerin büyük bölümü gerçekleşti fakat New York Federal Reserve’ün beş büyük transfer işleminden birinde yazım hatası fark ettikten sonra durduruldu.

Yine de hackerlar 81 milyon doları ele geçirmeyi başardılar. Daha sonra Filipinler’deki casinoları da içeren farklı noktalarda bu parayı akladılar. Şimdiye değin suçluların kimlikleri bir sır olarak kaldı.

Geçen yıldan bu yana bu olayla ilgili olarak Kuzey Kore bağlantılı bir grubun (genellikle ‘Lazarus’ kod adıyla biliniyor) işin içerisinde olduğuna dair iddialar vardı. Bu hafta grubun eylemlerinin tahmin edilenden çok daha yaygın olduğuna dair bir delil açığa çıktı.

Kaspersky Lab’a göre Lazarus’a bağlı bir grup olan Bluenoroff bu finansal siber suçun yegane sorumlusu ve bir çok bankayı, kumarhaneyi ve kripto para kullanan firmaları dünya çapında hedef almış.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox