LG G6 dual kameraları göz alıcı cazibeye sahip

Date:

Geniş açılı ve titreşimsiz çekim

Söz konusu amiral gemisi (öncü) telefonlar olunca dual kameraların artık standart seçenek hale geldiklerini söyleyebiliriz. LG bu konsepti daha önceki modellerinde de kullanıma sunmuştu. G5 modelinde yaptığı gibi bir büyük bir de küçük kamera koymak yerine, LG firması G6 modelinde 13-megapixel’lik iki adet Sony kamera kullanmayı yeğledi. Qalcomm’un Snapdragon zoom teknolojisi ve LG’nin mevcut kamera özelliklerinden müteşekkil iki lens kombinasyonu G6’nın ilgi çekmesine yardımcı oldu. Özellikle de kamera görüntülendirme bağlamında.

Tabii LG’nin temel cazibesi benzersiz 18:9 görüntüsünden ileri geliyor olabilir fakat, dual kameralar ve düz ve geniş açılı çekimler arasında sorunsuz geçiş yapabilme kapasitesi de satışta büyük avantaj sağlıyor. Daha açık anlatmak gerekirse; telefonun arka yüzündeki kameralar optik sabitleme ve f/1.8’lik aralığı çalıştırabiliyorken aynı zamanda resim görüntülerinin 71 derecelik  alanını da yakalayabiliyorlar. Bu geniş açılı resimler 124 derecelik görüntü alanını kapsıyor. Bu özellik, şehirlerdeki simgeleşmiş yerleri ve peyzaj görüntülerini çekerken çok iyi iş görecek bir artış anlamına geliyor. Ön yüzde bulunan kamera da görüntü çekimlerinin 100 derecelik alanını kapsayabilecek benzer bir geniş açılı çekim seçeneğini barındırıyor.  LG her üç sensör için G4 ve G5 modellerinin her ikisinde kullandığı aynı ölçü olan 1.12um pixel ölçüsünü tercih etmiş.

LG, Daha önce görülmüş olmakla birlikte, kullanışlı olan fotoğrafçılık araçlarını stok kamera uygulamasının içerisinde yeniden kullanıma sunmuş. Bunlar arasında ‘Yiyecek Modu’ olarak adlandırılan ve kendi içinde beyazlık dengesi sağlayan, böylece resimlerinizdeki renklerin istenen uygunlukta olacağından emin olabileceğiniz bir mod da yer alıyor. Aynı zamanda selfielerinize ince ayar yapabilmenize yardımcı olacak yüzey tonu, ışıklandırma ve filtreler de ön yüzdeki 5-megapixel f/2.2’lik kameraya entegre edilmiş. Bu arada sadece Square resimleri için geliştirilen yeni bir uygulama da Instagram kullanıcılarının ön görüntü almaları, kompozisyonlar hazırlamaları ve kolaj çalışmaları yapmaları için yardım eli uzatıyor. Kullanışlı bir özellik fakat sürekli kullanılacak hale gelecek mi, bilinmez.

[irp posts=”8287″ name=”LG G6’ya uygulamalı bakış”]

G6 ışıklandırmanın iyi olduğu ortamlarda ve gün içerisinde dışarı alanda gördüğümüz en iyi telefon kameralarıyla aşık atacak performans sergiliyor. Genel olarak renkler ve resimler canlı ve temiz görünüme sahip. Fakat düşük ışıklı ortamlarda performans azalıyor. Gece vaktinde açık alanda çekilen resimler belirgin biçimde grileşiyor. Her ne kadar selfie özelliklerine aşina idiysek de, söz konusu yazılımsal araçlar ön yüzde bulunan kameranın, yüzünüzün canlı ve enerjik renklerde çekim yapmasına yardımcı oluyor.

LG’nin kamera performansının geliştirilmesinde önceki modellere oranla yaptığı önemli atılım düz ve geniş açılı çekimler arasındaki geçişle ilgili. Önceden ileri geri hareket ettiğinizde çekilen resimlerde bir nebze olsun bulanıklık meydana geliyordu fakat şimdi çok daha pürüzsüz çekim yapabiliyor. G6 Snapdragon 835 paketi içermiyor olmakla birlikte yeni amiral gemisi modeline o chip’in kamera zoom geçiş özelliğini getirmek için Qualcomm ile birlikte çalıştı. Kesinlikle bir fark oluşturan bu özellikle görünüşler arasında yapılan değişiklikler  iPhone 7 Plus ve diğer cihazlarda yaptığı gibi belirgin bir bulanıklığa yol açmıyor.

LG, fazladan ekran alanının avantajından yararlanmak için aynı zamanda kameranın kullanıcı arayüzü kenarı boyunca kullanışlı bir foto galerisi eklemiş. Bu özellik geçmiş resimlerinize kolay erişiminizi sağlıyor olmakla birlikte Food Mode gibi bir ayarı daha önce kullanmışsanız fotoğraf üzerinde küçük bir simge size bu modu kullandığınızı hatırlatmak için konumlandırılıyor. Maalesef G6 ile yaptığımız test çalışmasında yazılımın son aşamasına gelmediğini gördük zira kamera-içi galeri sekmesine tıkladığımız zaman bazen uygulamanın çöktüğüne şahit olduk. Tespit edebildiğimiz yegane ciddi sorun buydu. Umarız firma ürünü son haline getirip piyasaya sürmeden önce bu soruna bir çözüm getirir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...