C-130J-SOF Lockheed Martin

C-130J-SOF özel operasyon nakliye uçağı

Lockheed Martin uluslar arası askeri özel operasyon görevlerinde kullanılacak olan, C-130J Super Hercules uçağının yeni bir varyantı olan C-130J-SOF modelini tanıttı.

Firmanın hava hareketlilik ve deniz misyonları iş geliştirme başkan yardımcısı olan Tony Frese, yeni çok amaçlı uçağın, dünya çapında gerçekleştirilen özel operasyonlarda (SOF/Special Operations Forces) beklenen talepleri karşılamak üzere tasarlandığını belirtiyor.

Amerikan Hava Kuvvetleri Özel Operasyonlar Komutası (AFSOC) halen SOF görevlerinde MC-130j ve AC-130J savaş helikopterlerini kullanıyor. Fakat bu Lockheed’in C-130J’nin ihracata yönelik olarak çıkaracağı ilk SOF varyantı olacak.

C-130J
C-130J

Frese, C-130J-SOF ’in, istihbarat, gözetleme ve tanıma (ISR), havadan yardım bütünleme ikmali, personel kurtarma, insani yardım, sızma, tahliye ve SOF personelinin ikmali gibi kritik SOF görevlerini yerine getirebilecek kapasiteye sahip olacağını söyledi.

OKU ►  Siz siz olun, 2018'den önce Bluetooth cihaz almayın!

Silahlı gözetleme operasyonları

Yeni varyant aynı zamanda 30-mm silah ve Hellfire roketleri, helikopter/avcı uçağı/dikey kalkış hava yakıt ikmali gibi donanım seçeneklerinin eklenmesiyle aynı zamanda silahlı gözetleme operasyonlarında ve ‘Uzak Kapsamlı Nokta İkmali’ gibi operasyonlarda da kullanılabilecek.

Lockheed Martin Aeronautics başkan yardımcısı Orlando Carvalho, Super Hercules’ün gövdesine ait çok yönlülüğün yeni varyantta da olmasının, uluslararası SOF operasyonları da olmak üzere geniş spektrumda askeri operasyonları destekleme kapasitesini beraberinde getireceğini söylüyor.

Carvalho “Global ortaklarımız sınırları aşan, artan biçimde gelişen tehditlerle yüzyüze geldikleri için sağlam bir çözüme ihtiyaç duyuyorlar. İşte tam da bu noktada C-130J-SOF güveliği garantileyen yapısıyla böyle bir hizmeti dünya çapında sunuyor” dedi.

Günümüzde dünya çapında 17 ülke C-130J nakliye uçağını kullanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here