Microsoft HoloLens omurga ameliyatlarında asistanlık yapacak

Radyasyon miktarı da azalıyor

HoloLens ’in çıkışından buyana Microsoft cihazı hem oyun birimi ve hem de iş yerinde kullanılacak pratik bir asistan olarak işlevlendirdi. Profesyoneller ise halihazırda arttırılmış gerçeklik teknolojisini inşaat planlarının görüntüsel olarak canlandırılmasından tutun da, beyin ameliyatları esnasında cerrahi testlerde uygulamaya kadar bir dizi alanda kullanmaya başladılar. Bu uygulamalar başlangıç uygulamalarıydılar ve şimdi arttırılmış gerçeklik yazılımı firması Scopis, HoloLens’lere özel olarak tasarlanmış yeni bir platformu omurga ameliyatlarında yardımcı olarak kullanılmak üzere yayınladılar.

Scopis’in verdiği adıyla ‘Holographic Navigation Platform’, cerrahi işlem esnasında HoloLens’i kullanarak hasta üzerine bir karma-gerçeklik katmanı yansıtıyor. Cerrahlar bu katmanı, vidaların yerlerine oturtulmasında kullanabiliyor ve önemli rakamları görüş alanlarında tutarak özelleştirilebilir bir HUD (Head-Up Display) gibi sanal ekranları ayarlamak için el işaretlerini kullanabiliyorlar.

Tabii Scopis’in 3 boyutlu konumlandırma teknolojisiyle işlemler esnasındaki hassasiyeti arttırabiliyor olmak, ameliyat sürecini ve invaziv derinliği de azaltacaktır. Görüntüsel katman teknolojisini kullanmak aynı zamanda şu anda kullanılmakta olan fluoroskopi omurga-görüntüleme yöntemiyle beraber gelen radyasyon miktarını da azaltacaktır.

OKU ►  Microsoft Path Guide, Google Haritalar'ın iç mekan versiyonu
OKU ►  Yeni AMD Threadripper 1920 12-Core İşlemci sızıntısı

HoloLens gözlüğünü takmak, daha önceki karma gerçeklik donanımlarından çok daha az zahmetli. Bununla birlikte Microsoft AR sistemine eşlik eden özel bir firmanın varlığı, bu teknolojinin profesyonel kullanıma entegre edilmesine doğru atılmış yeni bir adım anlamına da geliyor.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox