Microsoft ve BM

Büyük veri analizi

Simgesel ortaklık olarak tanımlanan bu girişimle Microsoft ve BM, diğer potansiyel projelerin yanı sıra insan hakları ihlallerinin tespit ve mücadelesine yardımcı olmak için bir araya geliyorlar. Microsoft BM İnsan Hakları Ofisi’ne 5 milyon dolar bağışta bulunarak gayrı resmi kurumun yeni teknolojik araçlar geliştirmesine destekte bulunacak. Bu aynı zamanda BM’nin büyük oranda veri ve bulut işletim sistemleri kullanarak global çapta insan hakları ihlallerini gerçek zamanlı olarak takip etmesini sağlayacak olan ve ‘Hak Görünümü’ adı verilen kontrol panelini de içeriyor.

Microsoft’un başkanı Brad Smith bir beyanatında “Dünyanın sorunlarını gören global bir firma olarak bu sorunların çözümünde yardımcı olma sorumluluğumuz olduğuna inanıyoruz” dedi. “Dünya çapında insan hakları konusunda gelişim sağlaması için BM’yi donatmak, veri toplamak ve toplanan verileri analiz etmek için teknolojinin gücünü kullanma konusunda daha önce hiç kullanılmayan bir fırsata sahibiz” diye ekledi.

Microsoft bu tip bir veri toplama işini halihazırda New York City’de işlenen suçların kaydını tutarken büyük veri analizi işlemini kullandığı için BM’nin bu tip bir iş birliğine atlaması an meselesiydi. Yazılım devi firma aynı zamanda teknolojilerini olumlu yönlerde kullanmasını ve BM’nin “İş ve İnsan Haklarında Rehber Prensipler” uygulamasını desteklemelerini sağlamak üzere diğer firmaları da çekmek için BM’ye yardımcı olacak. Tahmin edebileceğiniz üzere iş ve insan haklarında rehber prensipler uygulaması, dünya çapında iş yaparken doğacak olası sorunlara ışık tutmak üzere düzenlenmiş bir yöntem.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here