Microsoft, masaüstü uygulamalarını akıllı telefonlara getiriyor

Date:

Microsoft ARM’de çalışan masaüstü uygulamalarını yayınlayacak

Microsoft, mobil ARM işlemciler üzerinde çalışabilen masaüstü uygulamalarını teknoloji dünyasıyla paylaştı. Şirket, akıllı telefon uygulamalarının masaüstündeki gibi çalışabilmelerini amaçlıyor. Kullanıcılar yakında akıllı telefonlarında Windows 10 uygulamalarını deneme şansına sahip olacak.

Windows’un yapımcısı olan firma, Qualcomm ile ortaklık aracılığıyla akıllı telefonlar ve tabletler için masaüstü uygulamalarını tanıtacak. Çip üreticisi Snapdragon 835 de bu çalışmaya dahil olacak.

x86 win32 üzerinde çalışan örneğin; Photoshop gibi Microsoft ürünleri ARM işlemcilerini destekleyecek. Fakat, x64 uygulamaları desteklenmeyecek. x64 Windows 10 üzerinde çalışan sayısız uygulama olduğu için bu, şu anlık bir sorun olarak görülebilir.

Teknoloji devi bugün ARM’de çalışan masaüstü uygulamalarını yayınlayacak. Bill Gates’in yardımcısı Terry Myerson yaptığı açıklamada: “Qualcomm ortaklığı ile Windows 10’u ARM ekosistemine dahil etmek bizim için heyecan verici. Windows 10’u, Qualcomm Snapdragon platformu tarafından desteklenen ince, hafif ve verimli cihazların dünyasına getirmek, müşterilerimizin sevdiği yenilikleri sunma konusunda bir sonraki adımdır” dedi.

ARM’de çalışan Windows, Intel için zorlu bir rekabet sağlayacaktır. Henüz kesin bir bilgi olmamasına rağmen ARM işlemcili Windows 10 cihazlarının Mart 2017 gibi piyasaya çıkması bekleniyor.

Microsoft, atacağı bu dev adımla, gelecekte rakipleriyle rekabete şimdiden hazır olduğunun sinyallerini veriyor.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...