eliptik eğri kriptografisi

Eliptik eğri kriptografisi

Diğer tüm şarj cihazlarında olduğu gibi yan sanayi kablosuz şarjlar da orijinalmiş gibi satışa sunuluyorlar. MIT’nin haberler sitesinde yayınlanan ve İngiliz Chartered Trading Standards Institute’ün geçen yıl yayınladığı araştırmadan alıntı yapılan haberde, enstitünün test amacıyla bir dizi online satış yapan mağazadan satın aldığı 400 adet yan sanayi şarjın 397’sinin temel güvenlik testinden geçemediği belirtiliyor. Çözüm, eliptik eğri kriptografisi olarak bilinen bir şifrelenmiş yetkilendirme tekniği kullanan kablosuz şarjda yatıyor. Bu işlemle elektronik cihazlar şarjların kimliklerini doğrulayabilecek ve eğer kimlik doğrulama testinden geçemezlerse şarj etmeyi durdurabilecekler.

MIT araştırmacıları bu teknolojinin başka bir faydayı daha barındırdığını belirtiyorlar : iki cihazın aynı anda şarj edilmesi daha hızlı bir şekilde gerçekleşebilir. Mevcut kablosuz şarj işleminde verimlilik, cihazların dahili elektrik bobinine yakınlığına bağlı olarak değişiyor. Fakat MIT’nin bulmuş olduğu bu çözüm sayesinde, cihazların biri yerken diğeri bakmayacak, kıyamet bu yüzden kopmayacak!

Araştırma, Texas Instruments MIT Lincoln Labs ve Taiwan Semiconductor Manufacturing Company tarafından sponsore ediliyor . Eğer bu teknoloji şarj cihazlarına geniş çaplı olarak uygulanabilirse, sahte ürün satışlarının büyük oranda önüne geçilebilir.

OKU ►  Apple’ın Siri hoparlörünün üretimine başladığı bildiriliyor

MIT aynı zamanda Apple tarafından 2016 yılında yapılan ve Amazon’da satışı yapılan 100 adet Apple markalı şarj cihazının 90 tanesinin sahte çıktığının tespitine dair araştırmaya da atıfta bulunuyor.

Her ne kadar akıllı telefon üreticileri yan sanayi şarj satışının engellenmesine dönük mali anlamda destek verme eğiliminde görünseler de, siz yine de orijinal ürün satın almak istiyorsanız, Amazon ya da eBay gibi sitelerden değil, üreticilerin web sitelerinden satın almanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here