Kriptolu kablosuz şarj cihazı üretildi

Date:

Eliptik eğri kriptografisi

Diğer tüm şarj cihazlarında olduğu gibi yan sanayi kablosuz şarjlar da orijinalmiş gibi satışa sunuluyorlar. MIT’nin haberler sitesinde yayınlanan ve İngiliz Chartered Trading Standards Institute’ün geçen yıl yayınladığı araştırmadan alıntı yapılan haberde, enstitünün test amacıyla bir dizi online satış yapan mağazadan satın aldığı 400 adet yan sanayi şarjın 397’sinin temel güvenlik testinden geçemediği belirtiliyor. Çözüm, eliptik eğri kriptografisi olarak bilinen bir şifrelenmiş yetkilendirme tekniği kullanan kablosuz şarjda yatıyor. Bu işlemle elektronik cihazlar şarjların kimliklerini doğrulayabilecek ve eğer kimlik doğrulama testinden geçemezlerse şarj etmeyi durdurabilecekler.

MIT araştırmacıları bu teknolojinin başka bir faydayı daha barındırdığını belirtiyorlar : iki cihazın aynı anda şarj edilmesi daha hızlı bir şekilde gerçekleşebilir. Mevcut kablosuz şarj işleminde verimlilik, cihazların dahili elektrik bobinine yakınlığına bağlı olarak değişiyor. Fakat MIT’nin bulmuş olduğu bu çözüm sayesinde, cihazların biri yerken diğeri bakmayacak, kıyamet bu yüzden kopmayacak!

Araştırma, Texas Instruments MIT Lincoln Labs ve Taiwan Semiconductor Manufacturing Company tarafından sponsore ediliyor . Eğer bu teknoloji şarj cihazlarına geniş çaplı olarak uygulanabilirse, sahte ürün satışlarının büyük oranda önüne geçilebilir.

MIT aynı zamanda Apple tarafından 2016 yılında yapılan ve Amazon’da satışı yapılan 100 adet Apple markalı şarj cihazının 90 tanesinin sahte çıktığının tespitine dair araştırmaya da atıfta bulunuyor.

Her ne kadar akıllı telefon üreticileri yan sanayi şarj satışının engellenmesine dönük mali anlamda destek verme eğiliminde görünseler de, siz yine de orijinal ürün satın almak istiyorsanız, Amazon ya da eBay gibi sitelerden değil, üreticilerin web sitelerinden satın almanızı tavsiye ederiz.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...