Yaşlıların bakımlarında kullanılacak robotlar

Date:

Yarışmada 75 takım yer alıyor

Robotlar sadece geçen yıl bile daha akıllı ve kullanışlı hale geldiler. Segway Robotics, Loomo adlı robotu için faydalı uygulamalar geliştirmek adına geliştirimcilere yöneliyor. Singapur’da 10 Şubat’ta başlayacak MIT Tıbbi Robotları Hackleme yarışması, 3 gün sürecek. Bu etkinlikle Loomo’nun yaşlı bakımına dönük faydalarının geliştirilmesi amaçlanıyor. Her biri 3 geliştirimci, bir sağlık profesyoneli ve bir çalışma müdüründen oluşan 75 takım, nüfusu hızla yaşlanmakta olan Singapur’da, Loomo adlı robotun yaşlı ve tıbbi bakım sorunlarıyla ilgili olarak geliştirilmesine dönük konularda çalışma yapmak üzere misafir ediliyor. Kazanan takımın eseri Singapur’da test edilecek ve başarılı uygulamalar dünya çapında piyasaya sürülecek.

Loomo için yardımcı uygulamalar edinmenin yanı sıra, etkinliği düzenleyenler aynı zamanda robot geliştirimi ile ilgili katılımcılarla fikir teatisinde bulunmayı ümid ediyorlar. Segway, Loomo’nun en son geliştirimci versiyonunu bu yılki CES’te yayınlamış, MIT, BMW ve Intel’i de içeren katılımcıların sunumunu yapmıştı. MIT, Loomo sağlık uygulamaları konusuna odaklanmışken BMW ve Intel sürücüsüz araç ve sezgisel bilgisayar kullanımları konularında keşifler yapmaktalar.

Singapur’da 2030 yılı itibariyle her dört kişiden birinin yaşlılıktan ötürü bakıma ihtiyaç duyacağı tahmin ediliyor. Bu durum ülkenin sağlık endüstrisi üzerinde baskı oluşturuyor ve aynı zamanda kalifiye işçiye olan ihtiyacı da arttırıyor. Singapur, içinde bulunduğu durumla baş başa olan yegane ülke olmamakla birlikte, yaşlanan nüfusa sahip diğer bir dizi ülke de benzer zorluklarla karşı karşıya.

Singapur’da düzenlenen bu hackathon (yazılım yarışması)’ın galipleri 13 Şubat’ta, EmTech Asia konferansı esnasında ilanen beyan olunacaklar. Bu beyanatı müteakiben projeleri mali destek bulacak ve teste tabi tutulacaklar. Segway, 300’den fazla adayın etkinlik için başvuruda bulunduğunu ve bu sayının, yaşlı insanların sağlık sorunlarının çözülmesine dönük fikirlerle dolu bir çok yeteneğin varlığının  göstergesi olduğunu belirtti.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...