Mobil internet kullanımı hızla artıyor

Date:

2016 Ekim ayı rakamlarına göre tüm dünyada internet kullanımı masaüstü bilgisayarlarda %49’a gerilerken, %51 kullanım ile mobil cihazlar tahtı ele geçirmiş durumda. Konuyla ilgili açıklama yapan istatistik firmaları, işletmelerin mobil arayüzüne daha fazla önem vermeleri gerektiğini belirtiyorlar. Mobil internet kullanımının bu seviyelere gelmesi yıllar önce hepimiz için tahmin edilemezdi. Fakat son istatistikler gösteriyor ki, artık internet kullanımı mobil cihazlara doğru yönlenecek.
Her ne kadar akıllı telefonlar gündelik hayatımızda çok önemli yer tutsa da, pek çok kişi asıl işlerini bilgisayar üzerinden halletmeyi tercih ediyor. Her iki platform da hayatımızın vazgeçilmezi gibi gözükebilir ama ortaya konulan son istatistiklere göre bu durum artık değişmeye başladı.

internet kullanımında mobil cihazlar tahtı ele geçirmiş durumda.

Kullanıcılar artık telefon ve tabletleri tercih ediyor

Son istatistik rakamlar, insanların bugünlerde mobil platformları daha yaygın kullandıklarını gösteriyor. Hatta, geçtiğimiz ayda ilk defa mobil internet kullanımı, masaüstü internet kullanımı geçmeyi başardı. Bu da demek oluyor ki, artık mobil cihazlarından sörf yapan insanların sayısı, bilgisayar başında oturanlardan daha fazla.
Kısacası, artık internette yavaş yavaş tahtı mobil platformlar ele geçiriyor ve yıllar önce asla tahmin edemeyeceğimiz istatistikler, geride bıraktığımız ayda gerçeğe dönüştü.
Yeni bir araştırma, 2017 yılında mobil cihazların internet trafiğinin büyük çoğuna hakim olacağını söylüyor. Dolayısıyla mobil platformlardaki reklamcılık daha da önem kazanmaya başlayacak.

internet kullanımında mobil cihazlar tahtı ele geçirmiş durumda.

Tahminlere göre mobil cihazların internet kullanımı 2017’de yüzde 75’leri bulacak.

Araştırmaya göre 2012 yılında yüzde 40’larda gezen internet kullanımı, 2016 yılında yüzde 68’e fırlamış durumda. Bu rakamın 2017 yılında yüzde 75’e ve 2018 yılında ise yüzde 79’a çıkacağı öngörülmektedir.

Mobil internet kullanımını en çok tercih eden ülkeler hangileri ?

Araştırmaya göre; İspanya, Hong Kong ve Çin mobil internet tüketiminin en üst seviyelerde olduğu ülkeler. İspanya’da bu oran 2016 yılında yüzde 84 iken, Hong Kong’ta yüzde 78. ABD’de yüzde 73 ve İtalya ile Hindistan’da ise yüzde 72 oranında tüketim yaptığı belirtiliyor. 2018’de ise Hong Kong’un yüzde 89’luk mobil internet tüketimiyle zirveye yerleşeceği düşünülüyor.

Akıllı telefon kullanımı hızla artıyor

2012 ve 2016 yılları arasında akıllı telefon yaygınlığının 2.3 kat arttığı belirtiliyor. Araştırma şirketlerinin, 60 ayrı pazarda yaptığı araştırmaya göre yüzde 22 oranında akıllı telefon ve yüzde 3 oranında tablet kullanıldığını tespit etmiş. Günümüzde ise akıllı telefon yaygınlığı yüzde 57’lere ulaşmış durumda. 2018’de ise tahminler yüzde 65’e ulaşacağı yönünde.

Asya ve Batı Avrupa akıllı telefonları tercih ediyor.

Akıllı telefonlar en çok Batı Avrupa ve Asya’da yaygınlaşıyor. Hatta 2016 yılında İrlanda yüzde 91’lik oranla akıllı telefonların en fazla yaygınlaştığı ülke. İrlanda’yı yüzde 90 ile Singapur, yüzde 87 ile İspanya, yüzde 85 ile Norveç ve yüzde 83 ile Güney Kore takip ediyor. Tablet tarafında ise yaygınlığın oldukça çeşitlilik gösterdiğinin altı çiziliyor. Tabletlerin en çok yüzde 75 ile Singapur’da ve en az yüzde 3 ile Çin ve Tayland’da yaygınlaştığı belirtiliyor.
Yapılan araştırma ve istatistiklere göre internet trafiğinin efendisi önümüzdeki yıllarda  mobil cihazlar olacak.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...