Nasıl Yapılır: Android cihazınızda kolay yer açmak

Date:

Telefonunuzda sürekli depo alanı bulundurmak için izlenecek en kolay yollar bu rehberde

Android işletim sistemi kullanan telefon ve tabletler aldıktan kısa süre sonra gereksiz dosyalarla doluyor. Uygulama indirdikçe ve internette gezindikçe bizim hiç farkında olmadığımız arka plan bilgilerini içeren bu dosyalar bir süre sonra gigabytelarca yer kaplamaya başlıyor. Bu hem kıymetli disk alanlarımızı azaltırken hem de telefon ve tabletlerimizin yavaşlamasına neden oluyor.

Ama bu dosyalardan kurtulmak çok zor değil. Android cihazınızda yer açmak için birden farklı yöntemi bu rehberde işledik.

Android’in kendi depolama aracını kullanmak

Android işletim sistemlerinin modern sürümleri cihazının ne kadar depolama yaptığını gösteren bir panele sahip. Bu panelin teması kullandığınız cihazın markası ve modeline göre değişiklik gösterebilse de işlevi her telefon ve tablette aynı. Panele cihazınızın Ayarlar sekmesinden Depolama veya Hafıza seçeneğine girerek ulaşabilirsiniz. Burada “Önbelleklenen Verilere” tıkladığınızda “Önbelleğe alınan veriler silinsin mi?” şeklinde bir soru soracak, “Tamam” seçeneğine tıklayın ve gereksiz önbelleğinizi temizleyin. Düzenli olarak yapılmadığında gigabyteları bulan önbelleğinizi silmek bu kadar kolay.

Eğer bütün önbelleğinizi silmek istemiyorsanız:

Her ne kadar biz bütün önbelleğinizin belli aralıklarla temizlenmesini öneriyorsak da isterseniz sadece istediğiniz belli programların da önbelleğini silebilirsiniz. Bunun için gene Ayarlar sekmesine girdikten sonra “Uygulamalar” veya “Uygulama Yöneticisi” seçeneğine girin. Burada indirdiğiniz bütün uygulamaları görebilirsiniz. İstediğiniz uygulamanın önbelleğini silmek için uygulamanın üzerine tıklayın ve altta çıkan “Önbelleği Temizle” seçeneğine basın. Seçtiğiniz uygulamanın ön belleği silindi.

En çok hangi uygulamaların yer kapladığını kontrol edin

Her ne kadar Android’in kendi Depolama aracı faydalı olsa da bazen yeterli olmayabiliyor. Bunun için üçüncü parti Play Store uygulamalarını kullanabiliriz. Cihazımızda sürekli yer olmasını istiyorsak kullandığımız dosyaların ne kadar veri depoladığını da sürekli kontrol etmemiz önemli. Bunun için DiskUsage gibi bir uygulama kullanabilirsiniz. Google Play üzerinden ücretsiz indirilen bu uygulama ile telefonunuzdaki hangi dosyanın en çok yeri kapladığını kontrol edip gereksiz dosyaları bu şekilde silebilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz bir noktayı belirtelim. DiskUsage gibi uygulamalar üzerinden normalde silemeyeceğiniz sistem dosyalarını da silebilirsiniz. Bu yüzden kullandığınız uygulamaların dosyalarını silerken dikkatli olun. Eğer bir sistem dosyası silerseniz uygulamanız düzgün şekilde çalışamayabilir.

Bir SD kart kullanmak

Eğer telefonunuzda ne yaparsanız yapın bir türlü yer kalmıyorsa bir SD kart alarak kullanım alanınızı arttırabilirsiniz. Fiyatları 20 tl civarından başlayan microSD kartlar, müzik, medya ve harici bellek olarak kullanmak için çok iyi bir araç. Hatta bazı uygulamalarınızı bile SD kartınıza yükleyerek kullanabilirsiniz.

SD kartınızı dahili belleğe çevirmek

Android 6.0 Marshmallow ile birlikte gelen bir özellikte microSD kartınızı sadece harici bir depolama aracı olarak değil dahili bir bellek olarak kullanma imkanıydı. Bu sayede SD kartınız cihazınızın bir parçası gibi çalışabilir. Bunun için hızlı bir microSD kullanmanızı tavsiye ediyoruz çünkü kartınızı bir kere dahili belleğe çevirdiğinizde cihazınızın bütün hızını etkileyecek. SD kartınızı dahili belleğe çevirmek için; microSD’nizi cihazınızdaki yuvaya yerleştirin ve açılan pencerede “Ayarla” seçeneğine tıklayın. Çıkan ekranda “Harici bellek olarak kullan” ya da “Dahili bellek olarak kullan” seçenekleri çıkacak. “Dahili bellek olarak kullan” seçeneğini seçtiğinizde telefonunuz SD kartınızı artık kendi formatına çevirecek ve kendi belleği gibi görmeye başlayacak. Bu sayede SD kartınızda sadece bilgi depolamanın dışında kullandığınız uygulamaları da yükleyebilirsiniz.

Temizleme uygulamaları

Google Store’da bulunan birçok temizleme uygulaması da cihazınızdaki gereksiz yerlerden hızlı kurtulmak için iyi bir yöntem. Ama bu tip programlar genelde yanında kendi yüklerini de getirebiliyorlar. Birçoğu cihazınızı sürekli kontrol ederek değerli RAM’inizden yiyebiliyor. Bu da cihazınızın yavaşlamasına sebep oluyor. Bunun için bizim tavsiyemiz telefonunuzun çok dolduğunu hissettiğiniz zaman CCleaner gibi uygulamaları indirip hızlı bir şekilde gereksiz dosyalarınızdan kurtulun. Sonra Ayarlar ekranından “Uygulama Yöneticisi” seçeneğine girin ve yüklediğiniz temizleme uygulamasını silin.

Günün birinde kaç gigabyte yerimiz kaldı diye endişenmeyi bırakacağımız bir teknoloji üretebilirsek depolama alanı konusunda da rahat edebiliriz. O teknoloji çıkana kadar bu rehberdeki yöntemleri düzenli olarak kullanarak Android cihazlarınızda sürekli yer kalmasını sağlayabilir ve içiniz rahat şekilde Snapchat Hikayeleri izleyebilirsiniz.

Android ile ilgili diğer haberleri görmek için buraya tıklayın.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...