Naval Strike Missile Lançeri Roketsan

Date:

Naval Strike Missile Nedir ?

Naval Strike Missile; En son teknoloji, tasarım ve kompozit malzemelerin kullanımı ile, tasarlanan, sofistike (yanıltıcı karmaşık) ve gizli yetenekleri olan bir füzedir. Füze’nin ağırlığı 400 kg, menzili ise185 km’dir. Açık deniz ve sahil sularında etkin görev yapıyor.Titanyum alaşımı patlama / parçalanma savaş başlığı kullanımı, modern hafif tasarımına rağmen, yüksek patlayıcı özelliklerine sahiptir. Sert ve dayanıklı hederflere karşı, programlanabilir akıllı çok amaçlı bir füze’dir.

Kongsberg (Norveç) firmasının ürettiği, Naval Strike Missile;

Deniz hedefleri için geliştirilen füze, kara üzerinde de seyir edebiliyor. Hedefe terminaline yaklaştığında ise rastgele manevra kabiliyeti ile düşman savunmasını atlatabiliyor. Füze ateşlendikten hemen sonra, turbojet sürdürücü bir motorla yüksek hızda hedefine doğru ilerliyor. Hedefe yaklaştığında ise, 125 kg’lık çok amaçlı patlama / parçalanma savaş başlığını bırakıyor.

Kızılötesi (IIR) arayıcı başlık ve hedef veritabanının kombinasyonu ile GPS, ataletsel navigasyo, arazi referans sistemleri ile hedefini seçebiliyor. Deniz ve sahilde hedeflerini bağımsız algılayan NSM dost düşman ayrımı yapabilme yeteneğine sahiptir.

Naval Strike Missile komuta kontrol sistemin ekipmanları;

NSM karadan araç füze rampası ile veya füze fırlatma lançeri marifetiyle gemiden atılabilmektedir , komuta kontrol, mobil iletişim, mobil radar aracı/merkezi.10 km’ye kadar optik fiber veya radyo yoluyla CCV’ye bağlanabilme özelliği vardır. Tek veya çoklu atış kapsamına göre ekipmanlar değişebilmektedir.

Roketsan ve Kongsberg arasında imzalanan sözleşme kapsamında Naval Strike Missile (NSM) lançeri üretim hattı kalifikasyonu ve seri üretimleri gerçekleştirilmektedir.

Roketsan füzenin karakterist özelliklerine uygun olarak ürettiği NSM lançeri “Kullan At” prensibi ile çalışmaktadır. Lançer kapağı füze ateşlenmeden hemen önce açılarak, füze ateşlendikten sonra düşmanın şaşırtmak amaçlı, lançerin dolu olmadığını anlaşılmaması için, kapanacak şekilde tasarlanmıştır.

https://youtu.be/NpcjW5_RZ-s

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...