Ses sensörü, kamera ve hareketli kol gibi modüllere sahip oyuncakla robot üretmek çok eğlenceli

Ses sensörü, kamera ve hareketli kol gibi modüllere sahip oyuncakla robot üretmek çok eğlenceli

Çocuklar için robot üreten ve kendin yap hoverkraft ve drone parçaları geliştirmesiyle bilinen Makeblocks şimdi de çocukların robot yapabilmesini amaçlayan oyuncak/alet Neuron’u piyasaya sürdü.

Neuron, 30 farklı bloğu sayesinde birbirinden farklı robotlar yapabilmeyi sağlayan bir nevi oyuncak. Yani Lego’nun robotlu versiyonu. Çocuklar bu parçaları birbirine ekleyip çıkararak farklı fonksiyonlarda robotlar yapabilecek. Bunlara örnek; çocuğunuz tamamen kendi eliyle internet üzerinden kedinizi beslemeye yarayan bir robot yapabilecek.

Neuron’un bir diğer özelliği ise sadece kendi parçalarıyla kullanmak zorunda olmayışınız. İsterseniz Lego ve benzeri tarzdaki inşaat oyuncaklarıyla da uyumlu olarak kullanabiliyorsunuz. Hatta yaptığınız robotların yazılım desteğini Microsoft Cognitive Services AI platformundan alabiliyorsunuz.

Şuanda altı farklı seti mevcut. Bunlar: Explorer, Explorer Pro, Light Wizard, Science Lab, Smart Life ve All-in-One. Her bir sette ışık sensörü, ayarlanabilir kollar ve çocuğunuzun ilgili alanına göre seçebileceğiniz farklı özellikli bloklar bulunuyor. Bunların arasında WiFi, ses sensörlü ve kamera gibi bloklar mevcut.

OKU ►  Araştırmacılar balık yakalayabilen “Hidrojel” robotu geliştirdi

Blokları kullanarak bir robot inşa ettiğiniz taktirde Makeblok’un mBlock uygulamasıyla yaptığınız teknolojiyi, yazılım bilgisi istemeden programlayabiliyorsunuz. Firma ayrıca düzenli olarak getirecekleri güncellemelerle yapabileceğiniz robotların çeşitliliğini de artıracaklarını ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here