Nobel ödüllü Malala Yousafzai kaçırılan kızlar için Nijerya’da!

Malala, Nijerya Boko Haram’da

Pakistanlı aktivist Malala Yousafzai, Nijerya’nın Cumhurbaşkanlığı Vekili Yemi Osinbajo ile el sıkıştı. Onu bu günlere getiren konuşmaları etrafındaki pek çok ülkedeki kadın ve çocuklara ilham oldu. Ve şimdi o, kadın ve çocukların sesi olarak onları ülkelerinde ziyaret ediyor ve gönüllü konuşmalar gerçekleştiriyor. Malala, Nijerya Boko Haram’da. Nobel Barış ödülü sahibi Malala Yousafzai, Salı günü Boko Haram isyancıları tarafından kaçırılan birçok kız için konuştu. Kuzeydoğu Nijerya’daki düzinelerce genç kadın tarafından büyük alkışlarla karşılandı.

OKU ►  Microsoft, Chromebook’u kendi silahıyla vuracak bir plan hazırlıyor

20 yaşındaki Pakistanlı aktivist Associated Press’e yaptığı açıklamada, dünyanın en kötü insani krizlerinden biri içinde eğitim görmekten çekinmeyen genç kadınların cesareti karşısında heyecanlandığını söyledi. Yusufzai, üç yıl önce Boko Haram tarafından kitlesel olarak kaçırılan serbest Chibok öğrencileri ile bir araya geldi: “Buraya şimdi Nijeryalı kızlar için geldim, onlar için savaşıyorum ve onlara sesleniyorum.” Yousafzai, Boko Haram’ın şiddetinden binlerce kişinin barındığı Maiduguri kenti çevresindeki yerinden edilmiş kampları ziyaret etti. Aşırılık yanlısı grup, genellikle genç kadın intihar bombacısı kullanan ölümcül saldırılarına devam ediyor.

OKU ►  OneLogin şifre yöneticisi hacklendi

Yousafzai, kadın ve çocuk eğitimi savunuculuğu nedeniyle 2012’de Taliban militanları tarafından başından vurulduğu zaman yalnızca 15 yaşındaydı. Nobel ödülü almaya hak kazanan Malala, Nijerya ziyaretinin önemli olduğunu ifade etti. 2014’te o sıralarda Başkan Goodluck Jonathan’a 200’den fazla kaçırılmış Chibok kız öğrencinin kurtarılmasını sağlamak için baskı yaptığını söyledi. Pazartesi günü, Yousafzai 100’ü aşkın kişiyle bir araya geldi. 

OKU ►  Avrupa Uzay Ajansı yer çekimi dalgalarını tespite yeşil ışık yaktı

Kaçırılan genç kızlara umut oldu

Kaçırılan genç kızlar için, “aileleri ile normal bir hayat yaşamalarına dair umutları hep taze tutmalarını” söyledi. “Bende vuruldum. Hemde başımdan. Ne yaşayacağıma ümit bağlanmıştı ne de bu günleri göreceğime” ifadelerini kullanarak ailelere umut verdi. Birçoğu Boko Haram tutsağında kalıyor “ve hükümet bu kızların serbest bırakıldığından emin olmaları için birleşmelidir” dedi Yousafzai. “Boko Haram’ın kendisi de İslam’da böyle şeylerin kabul edilemez olduğunu öğrenmeli” diye ekledi. “Bu insanlığa aykırı, bu İslam’a aykırı.” Yousafzai, Pazartesi günü Başbakan Yemi Osinbajo’yla bir araya gelerek Boko Haram’la yerinden edilmiş 10 milyondan fazla çocuğa seslendi ve Nijerya’da eğitim için olağanüstü hal ilan edildi. Bakan ayrıca uluslararası toplumu ülkenin kuzeydoğusundaki krize seslenmeye çağırdı.

OKU ►  Küçük çocukların küçük midelerine her gün 1 yumurta
Malala, Nijerya Boko Haram'da

Ülkenin kamplarındaki kızlar, Nobel ödüllü cesaret hikayesinin kendilerine daha parlak bir gelecek için ilham kaynağı sunduklarını söyledi.

“Onun hikayesi bize umut veriyor, bu yüzden biz de okula gitmek ve hayatta bir şeyler başarmak istiyoruz” dedi 15 yaşındaki Fatima Ali. “Okula gitmek için açlık gibi sıkıntıları gidermek zorundayız, ancak burada günde bir kez yemek yiyebiliyoruz”. Birleşmiş Milletler Çocuk Ajansına göre, Nijerya’nın kuzeydoğusunda bulunan üç milyon çocuk öğrenmeyi sürdürebilmek için desteğe ihtiyaç duyuyor. Ajans, Boko Haram’ın 2009 yılında başlayan isyanı sırasında yaklaşık 1.400 okulun yıkıldığını ve 2.295’in üzerinde öğretmenin öldürüldüğünü belirtti.

 

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox