Open Bionics, biyonik el üretimi yapıyor

Çok düşük maliyetlerde biyonik el üretimi mümkün görünüyor.

Open Bionics protez ihtiyacı olan hastalar için biyonik el üretimi yapan bir İngiliz firması. Firmanın ortağı olan Samantha Payne bugün Techcrunch’ın Londra stüdyosunda ekrana çıktı. Söyleşide Open Bionics ile National Health Service arasında engelliler için yeni teknojiler kazandırma konusunda bir görüşme yapıldığına dair bilgiler verdi.

Görüşme, NHS ile SBRI Healthcare üzerinden yapılan fizibilite çalışmasında engelliler için daha ucuza mal edilebilecek çoklu-kavramalı biyonik el üretimi yapılmasının mümkün olup olmadığı ile ilgili konuların gündeme geldiğini belirten Payne, böylece NHS’ye yapmış olduğu harcamalarda milyonlarca pound kazandırma imkanı doğabileceğini söyledi.

Hastanelerin tedarik etmekte oldukları mioelektrik el ve diğer organların maliyetleri, bazı durumlarda 100,000 dolara varan miktarlara ulaşabiliyor. Üstelik bu cihazları edinmek uzun zaman alabildiği gibi, her zaman için de uygunluk sağlamayabiliyorlar.

Open Bionics el ve organ üretim firması robotik elleri birkaç günde ve birkaç bin dolara üretme imkanına sahip.

OKU ►  ABD'deki Chipotle restoranı kredi kartı bilgilerini çalan kötü amaçlı yazılımı ortaya çıkardı

Protezlerin üretim tekniği

Disney’s TechStars hızlandırıcı programına çıkan Open Bionics, açık kaynaklı 3 boyutlu yazıcı yazılımı ve robotik sensörlerden oluşan bir kombinasyon kullanarak protezleri oldukça daha az bir maliyetle üretmeyi sağlayabilecek bir planı açıkladı.

OKU ►  Twitter hesapları #NaziHollanda mesajını yaymak için hacklendi

Open Bionics, hükümet programlarının sunduğu yüksek miktarda para ödüllerini kazanarak ve Techstars’ın son birkaç yıldır sağladığı desteği kullanarak ayakta kalmayı başardıklarını, fakat artık ilk ürünlerini vermenin zamanının geldiğini belirtti.

Ortaya konulacak yeni ürün firmanın büyümesine , medikal testlerin hayata geçirilmesine, ve daha büyük çaptaki bazı çalışmaların uygulamaya konması için gerekli olan elektrik ve mekanik mühendislerin istihdam olunmasına yardımcı olacak.

Her ne kadar Payne firmanın üzerinde çalıştığı yeni proje ile ilgili detaylı bilgi vermek istemese de, dile getirdiği çalışmalardan biri, video oyunları ile ilgili gibi görünüyor.

Payne “Video oyunlarında da insanlar, bir bacaklarını kaybetme tercihinde bulunabiliyorlar” dedi.

Open Bionics aynı zamanda daha ucuz maliyetli protez organ üretimine başlamayı da istediklerini belirtti.  Payne, “Çok yaygın oranda robotik teknolojiler var ve bu teknolojiler daha ucuza maliyet için kullanılabilirler” şeklinde açıklama yaptı.

OKU ►  Şifre yöneticisi LastPass’ta kritik güvenlik açıkları bulundu

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox