Open Bionics, biyonik el üretimi yapıyor

Date:

Çok düşük maliyetlerde biyonik el üretimi mümkün görünüyor.

Open Bionics protez ihtiyacı olan hastalar için biyonik el üretimi yapan bir İngiliz firması. Firmanın ortağı olan Samantha Payne bugün Techcrunch’ın Londra stüdyosunda ekrana çıktı. Söyleşide Open Bionics ile National Health Service arasında engelliler için yeni teknojiler kazandırma konusunda bir görüşme yapıldığına dair bilgiler verdi.

Görüşme, NHS ile SBRI Healthcare üzerinden yapılan fizibilite çalışmasında engelliler için daha ucuza mal edilebilecek çoklu-kavramalı biyonik el üretimi yapılmasının mümkün olup olmadığı ile ilgili konuların gündeme geldiğini belirten Payne, böylece NHS’ye yapmış olduğu harcamalarda milyonlarca pound kazandırma imkanı doğabileceğini söyledi.

Hastanelerin tedarik etmekte oldukları mioelektrik el ve diğer organların maliyetleri, bazı durumlarda 100,000 dolara varan miktarlara ulaşabiliyor. Üstelik bu cihazları edinmek uzun zaman alabildiği gibi, her zaman için de uygunluk sağlamayabiliyorlar.

Open Bionics el ve organ üretim firması robotik elleri birkaç günde ve birkaç bin dolara üretme imkanına sahip.

Protezlerin üretim tekniği

Disney’s TechStars hızlandırıcı programına çıkan Open Bionics, açık kaynaklı 3 boyutlu yazıcı yazılımı ve robotik sensörlerden oluşan bir kombinasyon kullanarak protezleri oldukça daha az bir maliyetle üretmeyi sağlayabilecek bir planı açıkladı.

Open Bionics, hükümet programlarının sunduğu yüksek miktarda para ödüllerini kazanarak ve Techstars’ın son birkaç yıldır sağladığı desteği kullanarak ayakta kalmayı başardıklarını, fakat artık ilk ürünlerini vermenin zamanının geldiğini belirtti.

Ortaya konulacak yeni ürün firmanın büyümesine , medikal testlerin hayata geçirilmesine, ve daha büyük çaptaki bazı çalışmaların uygulamaya konması için gerekli olan elektrik ve mekanik mühendislerin istihdam olunmasına yardımcı olacak.

Her ne kadar Payne firmanın üzerinde çalıştığı yeni proje ile ilgili detaylı bilgi vermek istemese de, dile getirdiği çalışmalardan biri, video oyunları ile ilgili gibi görünüyor.

Payne “Video oyunlarında da insanlar, bir bacaklarını kaybetme tercihinde bulunabiliyorlar” dedi.

Open Bionics aynı zamanda daha ucuz maliyetli protez organ üretimine başlamayı da istediklerini belirtti.  Payne, “Çok yaygın oranda robotik teknolojiler var ve bu teknolojiler daha ucuza maliyet için kullanılabilirler” şeklinde açıklama yaptı.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...